Një dobësi në iOS parandalon VPN-të që të kriptojnë të gjithë trafikun

Sistemet operative nuk janë perfekteAta duhet të jenë, ose të paktën duhet të shmangin çështjet e lidhura me sigurinë. Dhe mesa duket ata sapo zbuluan një cenueshmëri e re qe ndikon ne sistemet operative iOS 13.3.1 dhe më vonë, dhe gjëja më e keqe është se lidhet me përdorimin e VPN-ves, të cilat mund të mos funksionojnë si duhet dhe iOS mund të shkaktojë që i gjithë trafiku që kalon nëpër to të mos jetë i enkriptuar. Pas kërcimit ju japim të gjitha detajet e këtij problemi të ri të sistemit operativ për pajisjet mobile Apple.

Djemtë nga Bleeping Computer e kanë treguar atë në ekranin që shihni në fillim të këtij postimi nga aplikacioni Proton VPN. Dobësia prek që iOS të mos përfundojë të gjitha lidhjet para aktivizimit të lidhjes VPN, kështu që këto do të vazhdonin pa kaluar nëpër tunel gjeneruar nga VPN dhe për këtë arsye nuk do të ishte nën mbrojtjen e tij. Problemi është se kjo është transparente për përdoruesin, dhe për këtë arsye ai nuk do ta kuptonte se lidhja e tij nuk do të kriptohej nga kjo VPN. Isshtë një defekt në iOS që për shembull Njoftimet e shtypjes mbyllen automatikisht kur sistemi lidhet me një VPN, një operacion normal që tregon se lidhjet e mëparshme anulohen për t'i detyruar ata të kalojnë përmes VPN.

Një gabim që Apple sigurisht duhet të rregullojë sepse VPN-të nuk kanë "fuqinë" për të parandaluar këtë mosfunksionim dhe për të detyruar të gjitha lidhjet të kalojnë përmes saj. Apple duket se është në dijeni të kësaj çështje dhe ka të ngjarë të lëshojë një rregullim së shpejti.. Pra, në këto kohëra sa janë përdorur VPN-të telework shpresojmë që ata ta lëshojnë këtë rregullim së shpejti, ne do t'ju mbajmë të postuar ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.