Nuki, kyçi inteligjent i pajtueshëm me HomeKit

Flokët inteligjentë po arrijnë gradualisht automatizimin e shtëpive tona, por ato përballen me shumë hezitim nga ana e përdoruesve për shkak të dyshimeve në lidhje me sigurinë, frikës nga një instalim i komplikuar dhe, mbi të gjitha, shqetësimeve që do të thotë të duhet të ndryshosh bllokimin origjinal të Shtëpia juaj. Nuki na ofron bllokimin e tij të zgjuar që dëshiron t'i japë fund të gjitha këtyre problemeve, që prej Ka sigurinë që ofron HomeKit, instalimi i tij është shumë i thjeshtë dhe gjithashtu mund të mbani bllokimin tuaj origjinal, pa ndryshuar çelësin. Ne e kemi testuar atë dhe ne shpjegojmë gjithçka më poshtë.

Ne kemi qenë në gjendje të provojmë kompletin e plotë që përbëhet nga Nuki Smart Lock 2.0 (kyç inteligjent), Nuki Ura (urë) dhe Nuki FOB (telekomandë). E vetmja gjë që me të vërtetë thelbësore është bllokimi inteligjent, dhe si ura ashtu edhe kontrollori janë opsionale.

Blloku Nuki Smart

Bllokimi i zgjuar i Nuki sjell automatizimin e shtëpisë në derën tuaj pa pasur nevojë të kryeni instalime komplekse ose të ndryshoni bllokimin tuaj, diçka që është një sukses për mendimin tim. Trueshtë e vërtetë që dizenjimi i tij është disi më “i përafërt” se modelet e tjera, por është një çmim minimal që paguhet me kënaqësi që nga momenti kur keni mbaruar instalimin në vetëm 5 minuta pa pasur nevojë të ndryshoni çelësat e të gjithë familjes. Në video mund të shihni të gjithë procesin e instalimit të shpjeguar në detaje. Pasi të instalohet, ne mirëmbajmë sistemin manual të hapjes, si çdo derë konvencionale, por do të kemi gjithashtu mundësinë e përdorimit të iPhone dhe HomeKit tonë, kështu që është ideale për ato shtëpi ku bashkëjetojnë të dashuruarit dhe skeptikët e automatizimit të shtëpive.

Në kutinë kemi gjithçka që ju nevojitet për ta instaluar në derën tonë dhe në faqen tuaj të internetit (lidhje) ne mund të shohim nëse kyçi ynë është i pajtueshëm, diçka që rekomandohet shumë që ta bëni para se ta blini. Kyçi lidhet përmes Bluetooth 5.0 në iPhone tonë, për të cilin padyshim që duhet të jemi afër tij, dhe nëse duam ta integrojmë atë në HomeKit, ai gjithashtu lidhet me Apple TV, iPad ose HomePod, i cili do të veprojë si qendror për qasjen në distancë. Punon me katër bateri AA, lehtësisht të zëvendësueshme. Ai gjithashtu përfshin një sensor të hapjes dhe mbylljes së derës.

Ura e Nukit

Shtë një urë që lidhet me bllokimin tuaj përmes Bluetooth dhe rrjetit tuaj WiFi, duke lejuar hyrjen në largësi të kyçjes pa nevojën e HomeKit. Nëse keni HomeKit, ura nuk është thelbësore, por ju ofron disa funksione shtesë siç është njoftimi se jeni larguar nga shtëpia pa bllokuar çelësin. Ne mund ta përmbledhim atë sikur të doni të përdorni aplikacionin iOS Home, nuk keni nevojë për urën, por nëse doni të përdorni aplikacionin Nuki dhe funksionet e tij gjatë larg bllokimit, ju nevojitet.

FOB Nuki

Një telekomandë e vogël që ju lejon të hapni dhe mbyllni bllokimin pa çelësa, ideal për të dhënë një mysafir ose fëmijë dhe për të hapur bllokimin pa pasur nevojë për çelësat ose smartphone-in.

Aplikacioni nuki

Nuki na ofron aplikacionin e vet për të përdorur bravën. Me të mund të hapim dhe të mbyllim, por do të kemi edhe funksione të tjera më të përparuara, siç është aftësia për tu hapur automatikisht kur je afër, pa pasur nevojë të ngresh gishtin, lejo që njerëzit e tjerë të hapen përkohësisht ose në mënyrë të pacaktuar, të shikojnë regjistrin e hapjeve dhe mbylljeve nga përdoruesi, të marrin njoftime sa herë që hapet dhe mbyllet dera, ose programoni bllokimin të mbyllet automatikisht kur të largoheni. Për të gjitha këto funksione të përparuara është ajo për të cilën është ura Nuki.

Funksionimi i aplikacionit është mjaft intuitiv, dhe sa më shpejt që të lundroni nëpër të do të jeni në gjendje ta konfiguroni atë sipas dëshirës tuaj duke përdorur funksionet që dëshironi të përdorni dhe duke çaktivizuar ato që ju nuk i bëni. Përgjigja e kyçjes është e shpejtë, megjithëse duhet të prisni që motori të hap derën, gjë që zgjat disa sekonda më shumë sesa ta bënit vetë me çelësin ... për sa kohë që nuk keni nevojë të shfletoni çantën ose çantën tuaj të shpinës. Gjithashtu kur të keni mbaruar hapjen e bravës, ajo gjithashtu hap "shulën" për disa sekonda në mënyrë që dera të hapet ose thjesht duhet të shtyni, kështu që nëse keni duar të plota nuk do të keni problem të hyni.

HomeKit

Integrimi me platformën Apple bëhet përmes qendrave të saj të zakonshme të aksesorëve (Apple TV, HomePod ose iPad). Lidhja e saj me platformën Apple do të thotë të jesh në gjendje të krijosh automatizime së bashku me pajisje të tjera, të tilla si thuaj "Naten e mire" dhe te gjitha dritat fiken dhe brava bllokohet. Etiketat NFC për të hapur derën dhe për të ndezur dritat, përdorni Siri për të kontrolluar bllokimin me zërin tuaj ... të gjitha mundësitë që HomeKit ofron janë të vlefshme me Nuki, dhe ky është një lajm i mrekullueshëm. Gjithashtu, siç thamë, nëse përdorni HomeKit nuk ju nevojitet ura për qasje në distancë.

Si një masë sigurie, mund të hapni bllokimin Nuki vetëm nga iPhone-i juaj i zhbllokuar ose nga Apple Watch i vendosur në dore dhe i zhbllokuar. Ky nuk është rasti me HomePod, i cili mund ta mbyllë atë por jo ta hapë, pasi nuk mund të dijë nëse personi që jep udhëzimet është i autorizuar të hap derën.. Për të lejuar që njerëzit e tjerë të hapin derën me iPhone-in e tyre, do të duhet të ndani shtëpinë tuaj me ta dhe t'u jepni atyre akses.

Në këtë përmbledhje ne jemi përqendruar në pajtueshmërinë e tij me HomeKit, por Nuki është gjithashtu i pajtueshëm me dy platformat e tjera të shkëlqyera për automatizimin e shtëpisë, si Alexa ashtu edhe Google Assistant i Amazon.

Mendimi i redaktorit

Kyçi inteligjent Nuki ka arritur të kapërcejë të metat kryesore të modeleve të tjera: instalim i lehtë, pa ndryshuar bllokimin dhe me sigurinë që HomeKit na ofron. Alsoshtë gjithashtu shumë e rëndësishme të dini se nëse teknologjia dështon ndonjëherë, gjithmonë mund të përdorni mekanizmin e zakonshëm të hapjes manuale. Një funksionim shumë i qetë dhe një përgjigje e shpejtë dhe numri i madh i mundësive që HomeKit na ofron përsa i përket mjediseve dhe automatizmave plotësojnë një pajisje që mund të goditet vetëm me faktin se bën zhurmë gjatë hapjes ose mbylljes, diçka që nuk do të thotë nga ana tjetër nuk ka problem. Çmimi ndryshon nga Paketa që blejmë:

 • Nuki Smart Lock 2.0 229,95 € (lidhje)
 • Nuki Smart Lock 2.0 + Nuki Bridge 299 € (lidhje)
 • Nuki FOB 39 € (lidhje)
Nuki SmartLock 2.0
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
229,95
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • instalim
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Instalim i lehtë pa ndërruar bravë
 • Në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google"
 • Lehtësia e trajtimit
 • Opsione të përparuara

Contras

 • I zhurmshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oktavio Javier dijo

  A mund të hapet nga jashtë me një çelës?

  1.    Louis Padilla dijo

   Qartë

 2.   Alexander dijo

  Nëse duhet të lini një çelës në cilindër që të funksionojë, si mund ta fusni një çelës nga jashtë nëse nuk funksionon.

  1.    DavidM dijo

   Për atë shigjetari duhet të jetë një siguri. Me fjalë të tjera, ju mund ta hapni derën nga jashtë edhe me një çelës brenda. Thelbësore !!!

 3.   Philip Vindondo dijo

  Në bravën time kam një llambë të sigurisë së lartë e cila nëse e kam çelësin brenda, ata nuk mund ta fusin çelësin, më thuaj çfarë mundësie kam me këtë llambë tjetër. Do të doja të dija nëse e gjithë bllokimi hapet nga jashtë me celularin ose me telekomandë, duke përfshirë edhe rrëshqitjen, faleminderit, gjithashtu do të doja të dija nëse funksionon me Android dhe iPhone në të njëjtën kohë