Apple zgjedh Wistron me bazë në Indi si furnizues për iPhone 8

Apple ka zgjedhur prodhuesin Wistron si furnizuesin e parë të madh të iPhone 8 në Indi për këtë vit, pas disa raporteve që kompania ka kërkuar një furnizues për të prodhuar produktet e saj në vend. Sipas një raporti të ri DigiTimes, Wistron do të bëhet prodhuesi i parë origjinal i pajisjeve për iPhone këtë 2017, ndërsa Foxconn dhe një koleksion i shitësve të tjerë po synohen si "një kopje rezervë" si OEM. Nëse kërkesa rritet.

Në një raport nga The Times of India muajin e kaluar, ai tha se Apple po kërkon të ndërtojë një fabrikë të prodhimit të iPhone në Bangalore, Indi dhe Wistron si një partner. Kjo fabrikë besohet të ketë prodhim dhe funksionim në Prill dhe do të jetë një kontribues i madh në zinxhirin e furnizimit me iPhone në Indi deri në fund të 2017.

Në raportin aktual DigiTimes, përmendet posaçërisht se Wistron ka zgjeruar kapacitetin e prodhimit të smartphone-ve në Indi dhe Kinë.

Apple thuhet se ka zgjedhur Wistron të jetë OEM i parë (Prodhuesi i Pajisjeve Origjinale) në Indi për iPhone të rinj që do të lëshohen në 2017, ndërsa Foxconn Electronics dhe prodhuesit e tjerë të bëhen OEM i dytë nëse rritet kërkesa. Në përgatitje të prodhimit, Wistron ka zgjeruar kapacitetin e prodhimit të smartphone-ve në Kunshan, Kinë lindore dhe Indi.

Apple është përpjekur të rrisë praninë e saj në Indi gjatë gjithë vitit të kaluar, me një sy drejt prodhimit të produkteve të saj në vend, dhe në të njëjtën kohë krijimin e një qendre të re të shpërndarjes në Indi për të konsoliduar logjistikën dhe zinxhirin e saj të furnizimit.

Kompania kërkoi avantazhe tatimore nga qeveria indiane në mënyrë që të mund të vinte objektet e saj në veprim, por mohoi përfitime të tilla më parë këtë muaj. Akoma, Ministri i IT Ravi Shankar Prasad tha që India të mbajë një 'mendje të hapur' për kërkesat e ardhshme stimuluese për Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.