Teprica e optimizmit apo realiteti? Apple kërkon më shumë komponentë për iPhone 7

reklama iphone-7

Këtë vit, Apple ka heshtur kur bëhet fjalë për shitjet e menjëhershme pas fillimit të iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus. Sipas kompanisë, çekuilibri midis numrit të njësive në dispozicion dhe vëllimit të kërkesës, do të kontribuonte në sigurimin e të dhënave që nuk korrespondojnë me realitetin. Kjo situatë, e zakonshme çdo vit, nuk ka qenë e papërshtatshme në kohërat e kaluara për të njoftuar rekordet e shitjeve me shumë bujë. Zbritja është e qartë: Qëndrimi i Apple na bën të dyshojmë se shitjet e iPhone 7 nuk do të arrijnë, aq më pak të tejkalojnë, rekordet e vendosura nga iPhone 6s dhe 6s Plus.

Dhe pavarësisht nga ajo, duket se shitjet mund të tejkalojnë pritjet fillestare Apple, të paktën kjo është ajo që nxirret edhe nga rritja e porosive për komponentët për iPhone 7 që kompania do të kishte bërë tashmë në mënyrë që të ushqejë ethet tona të konsumatorit të sezonit të Krishtlindjeve që tashmë po afrohet cepit të qoshes.

Pritjet rriten për iPhone 7

Sipas DigiTimes, e cila duket se di gjithçka kohët e fundit, Apple ka rritur porositë e saj për pjesë dhe përbërës për seritë iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus: specifikisht, porositë për pjesën e mbetur të vitit do të ishin rritur midis 20 dhe 30 përqind mbi pritjet para nisjes. Në Cupertino ata duhet të jenë ata që nuk e besojnë atë, si një server, i cili gjithashtu i shikon këto figura me një farë skepticizmi.

Duke cituar burime nga kompania me bazë në Tajvan General Interface Solution (GIS), një filial i gjigandit Foxconn kushtuar prodhimit të paneleve me prekje, Apple ka rritur porositë e saj për tremujorin e fundit kalendarik të vitit 2016, që do të thotë se këtë furnizues gjithashtu shihni të ardhurat tuaja të rriten ndjeshëm mbi pritjet. Dhe me këtë, ne tashmë kemi dy kompani shumë të lumtura.

Kërkesa fillestare për flamurin e ri Cupertino ka qenë e lartë, veçanërisht për modelin iPhone 7 Plus, me një kapacitet prej 128 GB, në të zezë me shkëlqim dhe një aparat fotografik të dyfishtë që, pa dyshim, është maksimumi i saj. Tërheqës. Aq shumë ka qenë kërkesa, ose aq pak ka qenë furnizimi, saqë kohët e transportit tashmë arrijnë disa javë, duke tejkaluar edhe një muaj për disa rajone ku terminalet e reja tashmë janë në shitje. Dhe këtu do të bëj një pikë: sinqerisht, unë gjithmonë kam menduar se mungesa fillestare e iPhone është një strategji e marketingut që nxit dëshirat e përdoruesve.

'Mënyra e granatës së dorës' mund të jetë çelësi i kësaj kthesë të papritur

Për disa analistë, Një nga çelësat për këtë rritje të papritur të shitjeve do të gjendej në katastrofën që përfshin Samsung dhe Galaxy Note 7 të saj, një pajisje që arriti një duzinë vendet e prekura nga a problem serik në baterinë e saj që fjalë për fjalë e bëri atë të shpërthente dhe të përfshihej në flakë derisa të formonte një masë materialesh dhe përbërësish që dukeshin më shumë si një lodër me brumbuj bajgë. Shumë nga përdoruesit e prekur nga Note 7, do të kishin kthyer telefonat e tyre dhe do të kishin vendosur të kalonin te iPhone 7s i ri i Apple.

Teprica e optimizmit apo realiteti? Apple kërkon më shumë komponentë për iPhone 7

Sipas një sondazhi në internet të kryer nga SurveyMonkey, 26% e blerësve "më vjen keq" të Galaxy Note 7 planifikuan të marrin përsëri paratë e tyre për të investuar në një iPhone 7 ose iPhone 7 Plus. Ndërkohë, 35% të tjerë preferuan të mos komentojnë për pajisjen që do të blinin përfundimisht.

Duke përfunduar këtë studim, 21 përqind thanë se do të kalonin në një model tjetër Samsung, ndërsa vetëm 18 përqind thanë se kishin në plan të merrnin një Galaxy Note 7 zëvendësues, të dy mbeten në mungesë.

Duke iu kundërvënë kësaj ankete, Samsung pretendon se 90% e pronarëve të prekur të Galaxy Note 7 kishin vendosur të merrnin një zëvendësim të drejtpërdrejtë, pasi pajisjet e korrigjuara janë "gjerësisht të disponueshme". Deri më tani, sipas Koresë së Jugut, më shumë se 60% e pajisjeve me defekt janë zëvendësuar në Shtetet e Bashkuara.

Më quaj një skeptik, që jam, por këto shifra nuk besohen as nga vetë Samsung, megjithëse mendoj se shkalla e ndërruesve të iPhone 7 do të jetë e konsiderueshme. Ndoshta, në periudhën afatmesme do të gjejmë rezultatet përfundimtare.

Së fundi, Dërgesat e iPhone 7 pritet të arrijnë në 80-84 milion njësi deri në fund të vitit, krahasuar me 85-90 milion pajisje iPhone 6s të dërguara në të njëjtën periudhë në 2015. Nëse do të ishte kështu, natyrisht, rënia nuk do të kishte qenë ashtu siç ishte parashikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   gabi dijo

  në këtë rast, mungesa e aksioneve nuk është marketing, është një mut epik.

  1.    Jose Alfocea dijo

   Përshëndetje Gabi. Unë nuk jam dakord, në fakt unë e vura me një ton ironik. Mungesa e aksioneve të iPhone ndodh vit pas viti, pa pushim me radhë. Tashmë është një traditë. Ka ndodhur edhe me iPad, prandaj, nuk është një dështim, është një strategji që lejon mediat të flasin (le të flasim) vazhdimisht për mungesën e aksioneve, duke dhënë përshtypjen se kërkesa është e pangopur dhe po zgjon ose inkurajon interesi i shumë përdoruesve të dyshimtë midis blerjes ose jo, "nëse mbaron me këtë shpejtësi dhe të gjithë e dëshirojnë atë, mbase duhet ta blejnë"

 2.   Ndërmarrje dijo

  E imja, ajo që kam rezervuar 7 plus 128 GB, unë kam një datë dorëzimi për në fund të dhjetorit, është e vërtetë që është një strategji që përsëritet vit pas viti, por kjo po shkon jashtë bordit, do ta kem praktikisht për mbretërit, tre muaj pas nisjes së tij një ngacmim.

bool (e vërtetë)