Organizata Botërore e Shëndetësisë aktivizon grupin e saj WhatsApp në Spanjisht për të shmangur mashtrimet e virusit Coronav

Ne mbetemi të zhytur në këtë krizë të paparë që po shkakton Coronavirus. Nuk ka asnjë gazetë që nuk flet për këtë pandemi, dhe duket se tashmë nuk ka asnjë lajm në botë që ka të bëjë me Coronavirusin, COVID-19 shkencërisht. Një pandemi që vjen në një kohë kur informacioni rrjedh në kohë reale falë teknologjive të reja, të tilla si interneti apo edhe më keq, rrjeteve sociale ... Dhe ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm, askush nuk e kupton nevojën për të krijuar mashtrime, por atje janë . Organizata Botërore e Shëndetësisë, organi më i lartë kompetent në këtë krizë, ka vetëm filloni një grup WhatsApp me të cilin do të na informoni me informacione reale. Stop Bulos, pas kërcimit do t'ju tregojmë se si të regjistroheni në këtë kanal.

Wasshtë lëshuar 10 ditë më parë në anglisht, por tani ky grup i WHS WhatsApp mund të përdoret në Spanjisht. Një grup i WhatsApp menaxhohet nga botët e OBSH-së plotësisht falas qëllimi i së cilës është pikërisht të informoheni informacione reale (Në të vërtetë ka një seksion kundër mashtrimeve).

Si të përdorni kanalin e Organizatës Botërore të Shëndetësisë me informacion mbi Koronavirusin?

 1. Shtojmë numrin +41 22 501 76 90 ose klikoni në këtë lidhje direkte
 2. Një kanal i WhatsApp me logon e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në të cilën duhet ta shkruani fjalën hola
 3. Bot do të na ofrojë listën e mëposhtme të opsioneve:
  1. Të fundit shifrat 🔢
  2. si mbrojeni veten ????
  3. pyetje të shpeshta
  4. thashethemet 🛑
  5. Këshilla duke udhëtuar
  6. lajm 📰
  7. pjesë
  8. DONAR 🥰
  9. ndryshim gjuhë 🌐
 4. Vetëm duke shkruar numrin e asaj që duam të dimë, ata do të na ofrojnë të gjithë informacionin në dispozicion dhe të azhurnuar

Një iniciativë shumë e dobishme që është pa dyshim e një rëndësie jetike për të parandaluar përhapjen e mashtrimeve që po qarkullojnë në rrjet. Ne ju kërkojmë të përhapeni, veçanërisht midis pleqve tanë, këto janë pikërisht qëllimi i të gjithëve Mashtrimet që qarkullojnë në internet dhe kjo pandemi gjithashtu duhet të ndalen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.