Një pajisje e aftë për të detyruar brutalisht zhbllokimin e çdo iPhone për 500 $

Marrja për të zhbllokuar një iPhone përmes një pajisje të jashtme, pirateria e terminalit nuk është një detyrë e lehtë, por ekziston një mundësi për ta bërë atë për $ 500 dhe pak durim. Unë them durim sepse nëse duhet të deshifrojmë një fjalëkalim gjashtë shifror kjo pajisje mund të zgjasë një vit të tërë, por në rastin e kodeve me 4 shifra mund të arrihet për disa ditë.

Ne gjithashtu kemi video provë se kjo është reale dhe se është vërtet e mundur të përdoret ky sistem për të zhbllokuar çdo iPhone në versionin aktual të iOS. Përsëri duhet të mendojmë se kjo nuk është diçka e lehtë për t'u kryer dhe kërkohet që iPhone të jetë i lidhur me makinerinë për një kohë në mënyrë që të jetë në gjendje të zbulojë kodin. 

Përveç vetë pajisjes, për të cilën nuk do të vendosim ndonjë lidhje në këtë artikull, ju duhet një dozë e mirë durimi dhe më shumë nëse iPhone ka një kod gjashtë shifror të zhbllokimit. Ne anen tjeter nëse shtohen shkronja përveç numrave, zhbllokimi është praktikisht i pamundur të arrihet.

Gjëja zhbllokuese e forcës brutale është e lehtë për t'u shpjeguar. Kjo pllakë e lidhur me iPhone atë që bën është të përdorë të gjithë kombinimin e mundshëm të numrave për të hyrë në pajisje dhe për këtë arsye kërkon kohë, por Kjo nuk do të thotë se nuk mund të zhbllokohet ose se vrima e sigurisë nuk ekziston ... Ne e lëmë videon e kanalit të njohur në YouTube të GjithçkaApplePro kështu që ju mund të shihni se si funksionon ky sistem:

Rëndësia e qëndrimit aktual

A mund ta parandalojmë që kjo të ndodhë në iPhone-in tonë? Po. Kjo mund të shmanget për sa kohë që pajisja mbahet e azhurnuar në versionin më të fundit të disponueshëm të iOS, në këtë rast të vetin Apple raportoi se e meta e sigurisë është shtuar në iOS 11. 

Problemi ose vrima e sigurisë është se iOS 10 nuk ka kufi përpjekjesh kur sapo keni ndryshuar fjalëkalimin e shkyçjes, domethënë, nuk bllokon ose fshin të dhënat nga iPhone (pas 10 përpjekjesh të pasuksesshme për të futur kodin) dhe për këtë arsye pajisja mund të aksesohet.

Por Po për ata përdorues që nuk mund ta azhurnojnë iPhone-in e tyre në iOS 11? Epo, në parim shtimi i një fjalëkalimi alfanumerik mund të jetë një nga pengesat e para për këtë pajisje, por thjesht një kod me më shumë se 4 shifra - diçka tashmë e zakonshme në konfigurimin fillestar - mund të jetë e mjaftueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Nen diell dijo

    Përshëndetje, artikulli është i gabuar. Vetëm iPhone 7 është i prekshëm.