Policia kap hajdutët e Apple Watch sepse pronari i saj e bën atë të bjerë

Siguria e Apple Watch

Ne do të shkojmë me një lajm kurioz dhe qesharak, jo gjithçka do të jetë se nëse thashethemet Kuo, ose lojërat e reja Apple Arcade. Ne e dimë që pajisjet Apple mund të gjurmohen falë veçorisë "Kërko" të përfshirë në iOS. Problemi vjen për "hajdutët" të cilët nuk janë në dijeni të këtij aplikacioni.

Rezulton se dy hajdutë të dyshuar janë "gjuajtur" nga policia pas vjedhjes së një Apple Watch. Pronari i saj raportoi vjedhjen e orës së tij, dhe Falë vendndodhjes së saj, pista e çoi policinë drejt një autostrade. Në regjistrin e plotë të kësaj, pronari i Apple Watch e bëri atë të bjerë dhe policia mund ta gjejë atë të fshehur në automjet.

Departamenti i Policisë Roseville, në SH.B.A., ka shpjeguar lajmin. Këtë të Mërkurë, një patrullë filloi të gjurmonte vendndodhjen e treguar nga pronari i një Apple Watch të vjedhur kohët e fundit në iPhone e tij. Aplikacioni i çoi ata në një parking në Bulevardin Auburn, afër Avenue Avenue. Aty gjetën një shtëpi me motor të dyshimtë dhe brenda, dy individë në provë.

Ndërsa policia kontrollonte automjetin, pronari i Apple Watch e bëri atë të bjerë, dhe menjëherë patrulla e dëgjoi atë dhe e gjeti atë të fshehur në rimorkio. Në fund, dy banorët e karvanit u arrestuan në Burgun e Qarkut Jugor Placer për krime të shumta, duke përfshirë posedimin e pasurisë së vjedhur dhe mbajtjen e drogës.

Aplikacioni Find aktualisht mund të lokalizojë vetëm pajisjet e Apple si iPhone, iPad, Apple Watch, etj. Ne jemi duke pritur për fillimin e keychain locator tip Tile që Apple tashmë ka gati për komercializim. Do të jetë një keychain i vogël, të cilin gjithashtu mund ta lokalizoni si çdo pajisje tjetër nga kompania. Hiri i shpikjes është që ju mund ta lidhni atë në çelësat tuaj, në jakën e qenit tuaj, për ta lënë atë në makinë, në motor, në biçikletë, etj. Shumë prej nesh besuan se ishte "një gjë më shumë" e fjalës së fundit në shtator, por nuk ishte kështu. Shpresojmë që lansimi i tij të jetë një nga këto ditë, siç ka ndodhur me AirPods Pro të ri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.