Pse iPhone im nuk po karikohet?

Bateritë e iPhone të ri 13

Jemi të sigurt se nëse e keni arritur këtë artikull është për shkak keni një problem me karikimin e iPhone. Është e mundur që ky problem të jetë më pak i zakonshëm nga sa duket, megjithëse është e vërtetë që disa përdorues gjatë një momenti të caktuar të jetës së iPhone-it të tyre ose një prej iPhone-ve të tyre kanë mundur të kenë problemin e karikimit në pajisje.

Në të gjitha rastet problemi duhet të lidhet drejtpërdrejt me harduerin dhe në shumë të tjera me softuerin e iPhone. Kjo do të thotë që problemet e karikimit të lidhura me harduerin ndikohen nga vetë karikuesi, kablloja, porta Lightning, spina e murit ose ndonjë komponent i brendshëm i vetë pajisjes. Nga ana tjetër kemi softuerin që do të lidhej drejtpërdrejt me sistemin operativ të pajisjes.

Pse iPhone im nuk po karikohet?

Bateritë iPhone 12

Duke thënë këtë, ne duhet ta kemi të qartë këtë para se të bëni ndonjë lëvizje është e rëndësishme të identifikohet problemi. Me këtë nënkuptojmë se është e nevojshme të kemi të qartë numrin e faktorëve që ndikojnë në dështimin e mundshëm në karikimin e pajisjes.

Me pak fat është e mundur që problemi të zgjidhet lehtë dhe shpejt, por duhet të jemi të qartë se ka disa kontrolle që duhen kryer në iPhone, iPad ose iPod Touch që nuk karikojnë normalisht.

Natyrisht e para është jini të qartë nëse iPhone ynë po karikohet apo jo Për ta bërë këtë, ne duhet të kryejmë disa kontrolle të thjeshta fillestare të audios me zërin tipik të karikimit dhe imazhin, duke parë ikonën e baterisë në krye të ekranit dhe duke kontrolluar që bateria të shfaqet jeshile me një rrufe pranë saj. të përqindjes së ngarkesës.

Kontrolloni fillimisht për të parë nëse iPhone është duke u ngarkuar

Siç e thamë edhe më lart, gjëja më e rëndësishme është të kontrolloni që iPhone të karikohet, kështu që kontrollet e para në tokë do të jenë direkt me pajisjen tonë në dorë. Për këtë ne do të përpiqemi përdorni kabllon origjinale dhe përshtatësin e energjisë të iPhone, iPad ose iPod Touch.  Kjo mund të duket shumë e qartë, por duhet të jemi të qartë se karikuesi origjinal dhe kablloja origjinale janë thelbësore për të kontrolluar funksionimin e saktë të ngarkesës.

Pasi të kemi kryer kontrollin e parë me karikuesin, duhet të shohim nëse vetë spina e murit funksionon siç duhet. Shumë herë ky problem shfaqet me spinën në mur dhe përdoruesi mund të çmendet duke kërkuar defektin derisa ta kuptojë. Prandaj është e rëndësishme të ndërroni spinën e murit me kabllon origjinale dhe përshtatësin origjinal të energjisë të pajisjes.

Tani hapi tjetër që mbetet për t'u bërë është të shikoni vrimën e karikimit Lightning të vetë iPhone, iPad ose iPod Touch. Nëse nuk ka asnjë lloj papastërtie brenda (mund të përdorim një elektrik dore për të parë) ne kemi kryer tashmë të gjitha kontrollet vizuale. Ju nuk keni nevojë të futni asgjë në vrimë, vetëm nëse doni të fryni. Në rast se kemi ndonjë garzë brenda këtij porti Lightning, është e rëndësishme të mos përdorim asnjë objekt të mprehtë ose metalik për ta hequr atë..

Në këtë rast, nëse gjejmë pak papastërti brenda, mund të përdorim një copë të vogël kruese dhëmbësh ose të ngjashme pa e shtypur shumë për të hequr garzën brenda portit Lightning. Duhet të jeni shumë të kujdesshëm kur bëni këtë proces pasi lidhësit mund të dëmtohen dhe të kenë vërtet një problem serioz me iPhone, iPad ose iPod Touch. Nëse nuk jemi shumë të dobishëm, është e rëndësishme ta çojmë pajisjen në një restorant të autorizuar në mënyrë që ta pastrojnë këtë port pa dëmtuar asnjë nga lidhësit.

Një tjetër detaj i rëndësishëm që duhet mbajtur parasysh është se iPhone ikona e baterisë ndryshon ngjyrën kur kalon 20% e saj, kjo bëhet e gjelbër nëse për ndonjë arsye nuk bëhet, është kur e kemi të qartë që pajisja nuk po karikohet.

Në rast se iPhone ynë ka një ekran të zi sepse i ka mbaruar plotësisht bateria, kur lidhni portën e karikimit, pajisja duhet të aktivizojë ekranin me bateri pa ngjyrë dhe një shirit të kuq në pjesën fillestare. Kjo tregon që është duke u ngarkuar.

Problem i mundshëm me harduerin e pajisjes

Duhet të jemi të qartë se kur problemi është hardueri në iPhone, gjëja më e mirë që mund të na ndodhë është se problemi është vetë karikuesi ose kablloja e karikimit. Është e rëndësishme të përdorni gjithmonë kabllon origjinale Apple dhe karikuesin origjinal për arsye të dukshme, por edhe për të shmangur problemet me karikimin e pajisjes sonë.

Ne përdorim karikuesin dhe kabllon origjinale të Apple dhe edhe nëse shfaqet një problem, është e rëndësishme të kontrolloni portën e karikimit, pasi shumë herë mund të ndodhë që ai të jetë i ndotur dhe thjesht pastrimi i tij zgjidh problemin. Siç thamë më parë, është gjithashtu e rëndësishme të ndryshoni spinën për të verifikuar që ky nuk është shkaku i defektit. përdorni edhe kabllon e karikimit me USB në Mac-in tonë për të bërë më shumë testime të ngarkesës.

Në rast se kemi një problem me kabllon, vetë karikuesin ose spinën "ne jemi të shpëtuar". Këto lloj prishjesh zakonisht nuk janë shumë të shtrenjta dhe përdoruesi mund t'i zgjidhë ato thjesht duke blerë një portë tjetër karikimi, kabllo ose duke pastruar lidhësin.

Softueri që shkakton problemin e karikimit në iPhone tim

Është e mundur që një rinisje e pajisjes do të zgjidhë problemin e karikimit të iPhone, iPad ose iPod Touch tonë. Në raste të panumërta, përdoruesit nuk e fikin kurrë pajisjen tonë dhe kjo mund të shkaktojë probleme me të. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të rindizni pajisjen në rast se nuk ngarkohet, pasi të jetë verifikuar se komponentët e harduerit nuk janë prekur nga një problem, është koha për të detyruar një rinisje.

Për të rifilluar me forcë një iPhone X, iPhone XSiPhone XR ose ndonjë model të iPhone 11, iPhone 12 ose iPhone 13, shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e rritjes së volumit, shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e uljes së volumit dhe më pas shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor. Kur të shfaqet logoja e Apple, lëshoni butonin dhe jeni gati. Prisni që procesi të përfundojë dhe provoni përsëri ngarkimin.

Rinisni me forcë iPhone 8 ose iPhone SE (gjenerata e dytë dhe më vonë). Shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e rritjes së volumit, shtypni dhe lëshoni shpejt butonin e uljes së volumit dhe më pas shtypni dhe mbani shtypur butonin anësor. Kur të shfaqet logoja e Apple, lëshoni butonin.

Tani jemi përpjekur rinisni me forcë iPhone tonë dhe ai duhet të zgjidhë problemin në rast se nuk mund ta zgjidhë atë, ai do të prekë rivendosjen e pajisjes. Ky hap është disi më i lodhshëm dhe është e rëndësishme që të bëhet një kopje rezervë në mënyrë që të mos humbasë asgjë që kemi në iPhone.

Në këtë pikë shumë media dhe përdorues tregojnë se kalibrimi i baterisë mund të jetë një zgjidhje për problemin, por Duke folur realisht dhe personalisht, nuk mendoj se kjo është një zgjidhje për dështimin e karikimit të iPhone, iPad ose iPod Touch. Për të kalibruar baterinë, duhet të ndiqni një proces karikimi dhe shkarkimi të një pajisjeje që padyshim nuk do të mund ta kryeni sepse iPhone ynë nuk është më i karikuar në fillim, ndaj është më mirë ta harroni këtë hap.

Nëse e keni iPhone nën garanci, mos mendoni për të dhe dërgojeni në dyqanin Apple ose në shitësin e autorizuar

Ndryshimi i baterisë në një iPhone XS

Tani që keni arritur në këtë pikë, gjëja më e rëndësishme është ajo mos bëni asgjë për të cilën mund të pendoheni më vonë. Me këtë nënkuptojmë se një problem i karikimit në iPhone mund të shkaktohet nga shumë aspekte dhe është e vështirë të diagnostikosh problemin nga shtëpia. Kjo është arsyeja pse rekomandimi i parë që do të bëjmë është ta çoni pajisjen në një Apple Store ose një shitës të autorizuar në rast se keni probleme të këtij lloji dhe nuk e dini shkakun.

Në këtë kuptim, garancia mbulon çdo problem apo dëmtim që lidhet me këtë lloj prishjeje, padyshim për sa kohë që pajisja nuk është ngacmuar. Në rast se nuk keni garanci për iPhone, ne gjithashtu ju këshillojmë ta çoni atë në një dyqan të autorizuar ose direkt në një dyqan Apple nëse nuk e keni zgjidhur problemin e karikimit me hapat e mëparshëm. Ata mund t'ju bëjnë një buxhet të personalizuar për të zgjidhur problemin. Duke menduar se bateria është pjesa më e rëndësishme e një iPhone, kështu që duhet të jeni të kujdesshëm me të.

Shpresojmë që të mos ju shkojë kurrë në mendje të hapni pajisjen pa pasur mjetet e duhura ose pa pasur njohuri specifike se si të kryhet ky proces. Të mendosh që pasi të hapet pajisja, as vetë Apple nuk mund të riparojë apo ndryshojë terminalin me garanci. Pra, mos hapni terminalin për të zbuluar nëse keni një problem me baterinë. Duke ndjekur hapat e treguar më sipër, ne mund ta zgjidhim problemin pa përdorur asnjë kaçavidë, për këtë tashmë ka specialistë të kualifikuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.