Steve Jobs tashmë ishte duke punuar në Apple TV para se të largohej nga CEO i Apple

mollë-tv-punë

Siç e dinë shumë nga ju, Steve Jobs pushoi së qeni CEO i Apple më 24 gusht 2011 për shkak të ashpërsisë së sëmundjes së tij. Sidoqoftë, ai nuk u largua nga kompania, derisa nxori frymën e fundit. Ajo që dimë pak nga pak, me kalimin e kohës, është se Steve Jobs ishte më i përfshirë nga sa mund ta imagjinonim në disa projekte që kanë parë vitet e dritës pas vdekjes së tij. Steve Jobs ishte një burim i qartë frymëzimi për inxhinierët e Apple, të cilët ende preken nga idetë e tij fantastike. Mënyra në të cilën Jobs pa botën e teknologjisë ishte e veçantë dhe kjo është arsyeja pse ne jemi të interesuar për këtë histori të re që ka parë dritën.

Në vitin 2011, Steve Jobs kishte një bisedë të gjatë me Walt mossberg, një redaktor i Recode. Hoy, Recode ka ndarë të gjithë bisedën e Steve Jobs me Mossberg, ajo që u zhvillua në të njëjtën ditë kur Steve Jobs u largua nga kompania për të parë nga afër shëndetin e tij. Të dy diskutuan për të ardhmen e televizionit, si mund të ishte ndryshe, ky është momenti kur Apple TV merr një rëndësi të veçantë në histori.

Biseda përpara kohës së saj

mango-mollë-tv

Sipas Mossberg, Jobs nuk ndau informacione konfidenciale në lidhje me Apple TV ose ambiciet televizive të Apple, nuk ofroi detaje në lidhje me harduerin ose softuerin, ai thjesht e bëri të qartë se ajo që dëshironte ishte të dilte me një pajisje televizive që integronte një përvojë softuerike në nivelin Apple. Me këtë nënkuptojmë se funksionon në harmoni me të gjitha pajisjet dhe shërbimet në bllok.

Konferenca e tij për shtyp la një aludim të paqartë të asaj që po mendonte Jobs. Sidoqoftë, ai donte që unë të dija konkretisht se ai ishte i përfshirë në projekte dhe strategji të reja.

Unë i thashë: "Epo, në çfarë?"

Ai tha: televisionshtë televizion… Ne kemi mësuar si ta bëjmë atë dhe do të jetë fantastike. Shpresoj ta lëshoj për disa muaj dhe dua ta tregoj ty.

Steve Jobs ishte i ngazëllyer për projektin dhe si Apple do të rishpikonte televizionin dhe qendrën mediatike. Fatkeqësisht ai moment nuk erdhi kurrë, Steve Jobs na la në 5 tetor të të njëjtit vit për shkak të kancerit të tij në pankreas, vetëm dy muaj pasi u largua nga pozicioni i CEO dhe pasi i kishte zbuluar Mossberg qëllimet e tij për të ndryshuar botën e televizionit. Siç e njohim sot .

Përmbushja e dëshirave të Jobs me Apple TV

Apple-TV-17

Që nga vdekja e Steve Jobs, Apple është përpjekur të fitojë pozicione në botën e televizionit, megjithatë, këto synime nuk kanë dhënë fryte. Sidoqoftë, Apple aktualisht po punon për krijimin e një shërbimi televiziv streaming (si ajo që bën tashmë me muzikë), e cila do t'ju lejojë të shihni rreth 25 kanale me pagesë me një kosto mujore midis tridhjetë dhe dyzet dollarë amerikanë. Ky mund të jetë hapi i parë i madh për të popullarizuar Apple TV. Realiteti është se kërcimi në cilësi i gjeneratës së katërt Apple TV ka tërhequr shumë përdorues, të cilët e kanë bërë këtë qendrën e tyre të zakonshme multimediale.

Me gjeneratën e katërt Apple TV, dyert e reja u hapën në televizionin shtëpiak, ardhja e Dyqanit të vet të App dhe mundësia e përdorimit të Siri kanë shtuar një vlerë të shtuar pa të barabartë deri më tani. Tim Cook njoftoi se e ardhmja e televizionit janë aplikacionet, dhe kështu është. Ndërkohë, ata vazhdojnë të punojnë nga Cupertino për të ofruar platforma të tjera alternative për të përmirësuar shërbimin Apple TV, i cili aktualisht është pak i ngrirë.

Isshtë e qartë nga ky informacion se aureola e magjisë që Steve Jobs la në Apple është shumë e madhe dhe ende prek një pjesë të madhe të ekipit të tij, përfshirë Tim Cook. Për sa kohë që kjo frymë vazhdon, Apple do të vazhdojë të arrijë sukses.. Ndërkohë, Apple TV duket të jetë një nga pajisjet që do të jetë në hije për një kohë, pa azhurnime të pajisjeve të planifikuara për vitet e ardhshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.