Qendra e të dhënave Apple në Danimarkë do të jetë investimi më i madh i huaj në historinë e vendit

Qendra e të dhënave Apple Danimarkë

Apple njoftoi planet për dy qendra të reja të të dhënave në Evropë në 2015, një në Irlandë dhe e dyta në Danimarkë. I pari, Irlandezi, nuk ka pasur shumë përparim, pasi që ka pasur probleme me lejet e ndërtimit, kështu që Apple shpreson për shpresë dhe fat më të mirë me projektin danez, tani konfirmohet se do të ndërtohet në Foulum, një qytet i vogël në gadishullin Qendror Jutland.

Ministri i Jashtëm danez Kristian Jensen i tha Postimi i CPH që projekti ka një kosto prej $ 950 milion dollarë (6.3 miliardë kurora daneze), i cili do të përfaqësonte investimin më të madh të kapitalit të huaj në historinë e vendit. Tim Cook tha në 2015 që Projektet irlandeze dhe daneze të kombinuara do të ishin gjithashtu investimi më i madh i Apple në Evropë deri më tani.

Apple tashmë kishte konfirmuar se qendra e re e menaxhimit do të përdorte 100% energji të rinovueshmePor Jensen thotë se angazhimi i kompanisë për të ripërtërirë burimet në zonë shkon përtej kësaj. Si pjesë e planeve tuaja, Apple ka formuar një marrëveshje ambicioze me Universitetin Aarhus aty pranë për të financuar kërkimin e biogazit. Biogazi është një gaz i prodhuar nga zbërthimi i lëndës organike.

Sipas kushteve të marrëveshjes, Apple për të siguruar mbështetje financiare për universitetin në kërkimin e biogazit, dhe forma e përdorshme e energjisë mund të nxirret nga bujqësia, pavarësisht nëse është pleh apo kashtë që furnizohet nga fermerët vendas për këtë projekt. Shuma e fondeve që Apple do t'i siguronte universitetit nuk u bë e ditur.

Qendra e të dhënave do të ndihmojë në sigurimin dhe përmirësimin e shërbimeve online në të gjithë Evropën, duke përfshirë dyqanin iTunes, App Store, iMessage, Apple Maps dhe Siri. Kjo qendër pritet të fillojë punën në fund të vitit të ardhshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.