ResearchKit 2.0, ndërfaqe e re e përdoruesit dhe funksione të reja

ResearchKit 2.0 UI

Gjatë WWDC 2018 të fundit u komentua se ndërfaqja për kompletin e zhvillimit të mjeteve kërkimore të Apple, ResearchKit do të kishte një version të ri me ardhjen e platformës së re iOS. Sidoqoftë, nuk u hodh në detaje deri para disa ditësh kur u detajua dhe u shfaq ndërfaqja e re e përdoruesit.

Versioni i ri është Kit Kërkimor 2.0 dhe siç mund ta shihni në imazhet që bashkangjitim, ndërfaqja e përdoruesit ndryshon nga versioni aktual. Sidoqoftë, jo vetëm aspektet e dizajnit janë përmirësuar, por gjithashtu janë shtuar mjete të reja për të marrë të dhëna të përdoruesit dhe për të qenë në gjendje të punojnë më mirë.

Funksionet ResearchKit 2.0

ResearchKit 2.0 është një version që do të jetë i disponueshëm kur iOS 12 të dalë në treg; që do të thotë: shtatorin e ardhshëm. Tani, në versionin e ri, shkronjat do të kenë një madhësi më të madhe, kuti të theksuara dhe ndarje shumë më të gjalla. Ky ndryshim u drejtohet atyre pjesëmarrësve në studim që duhet të plotësojnë formularët me të dhëna dhe tashmë janë disi më të vjetër se zakonisht.

Kjo tha, ata janë të ndryshëm mjete të reja e cila do të shtohet në ResearchKit 2.0. Nga një shikues i integruar i dokumentit PDF te mjetet për të vlerësuar problemet e mundshme të dëgjimit ose shikimit. Por le të shohim në detaje se çfarë do të na ofrojë secila prej tyre:

 • Shikuesi PDF: Një hap që lejon përdoruesit të shfletojnë shpejt, të shënojnë, të kërkojnë dhe të ndajnë dokumente PDF.
  Njohja e fjalës: Një detyrë që u kërkon pjesëmarrësve të përshkruajnë një imazh ose të përsërisin një bllok teksti dhe pastaj ata mund të transkriptojnë fjalimin e përdoruesve në tekst dhe të lejojnë redaktimin nëse është e nevojshme
 • Flisni me zhurmë: Një detyrë që përfshin shëndetin e të dëgjuarit dhe të folurit dhe që lejon zhvilluesit dhe studiuesit të vlerësojnë rezultatet e pragjeve të pritjes së fjalës së pjesëmarrësve duke i detyruar pjesëmarrësit të dëgjojnë një regjistrim që përfshin zhurmën e sfondit të ambientit, si dhe një frazë. Atëherë do t'ju kërkohet të përsërisin frazat
 • Audiometria e tonit DB HL: Një detyrë që përdor teknikën Hughson Westlake për të përcaktuar nivelin e pragut të dëgjimit të një përdoruesi në shkallën dB HL. Për të lehtësuar këtë detyrë, ne gjithashtu kemi të dhëna të kalibrimit me burim të hapur për AirPods (kujdes për këto të fundit në të cilat AirPods përfshihen gjithashtu në çështjet shëndetësore)
 • Matësi i presionit të zërit të ambientit (njehsori i nivelit të zërit): Një detyrë që lejon zhvilluesit të regjistrojnë nivelet aktuale të zhurmës në sfond të përdoruesve gjatë detyrave aktive. Ata do të jenë në gjendje të vendosin pragje për t'u siguruar që përdoruesit janë në mjedisin e duhur para se të kryejnë detyrat e tjera
 • Rrjeti Amsler: Një detyrë që do t'i mësojë pjesëmarrësit të mbajnë telefonin në një distancë të caktuar nga fytyra e tyre, dhe pastaj të japin udhëzime për të mbyllur njërin ose tjetrin sy. Ndërsa pjesëmarrësit përparojnë përmes udhëzimeve, një rrjet shfaqet në mënyrë që përdoruesit të mund të shohin dhe shënojnë çdo zonë të rrjetit në të cilën ata vëzhgojnë çdo lloj shtrembërimi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.