Së shpejti do të jemi në gjendje të luajmë Microsoft xCloud në Safari

Projekti xCloud

Pas çfarë mollë y microsoft Ata do të luajnë me miun për muaj, duket se ata të Xbox e kanë futur macen në ujë, dhe më në fund ne do të jemi në gjendje të luajmë platformën e lojrave xCloud nga pajisjet tona Apple.

Apple i ka vënë shumë pengesa Microsoft-it për të mos lejuar që aplikacioni i saj të jetë në gjendje të luajë xCloud ishte në Apple Store. Në fund, Microsoft është lodhur dhe më në fund do të jetë i arritshëm përmes internetit, nga Safari, Edge dhe Chrome. Çështja u zgjidh.

Microsoft sapo ka njoftuar që pas testeve beta që ka bërë me një grup të vogël përdoruesish, do të nisë shërbimin e tij lojëra streaming xCloud për pajisjet Apple "në javët e ardhshme".

Pronarët e Xbox janë përpjekur të nisin shërbimin e tyre të transmetimit të lojërave, i cili lejon përdoruesit të luajnë nga reja në vend që të ruajnë lojëra në vend në pajisje, në sistemet e Apple për një kohë të gjatë.

Microsoft dhe Apple hynë në një diskutim të nxehtë publik vitin e kaluar në lidhje me udhëzimet e App Store. Apple refuzoi të vinte në dispozicion në App Store aplikacione si xCloud.

Ata nga Cupertino argumentuan se me këtë aplikacion ata mund të luanin lojëra që Apple nuk mund t'i kontrollonte përmbajtjen e tyre, që mund të ishin të dhunshme, me skena seksi, etj. Me justifikimin e "mbikqyrjes" sigurinë e përdoruesve të saj, refuzoi të postonte aplikacionin në App Store.

Një justifikim i pabazuar, pasi nuk mund të kontrollojë përmbajtjen audiovizive të platformave të video streaming, dhe mirë që i lë të gjithë në App Store.

Apple përfundimisht ndryshoi politikën, duke lejuar aplikacione të tilla në platformë, por duke kërkuar që çdo lojë e ofruar përmes shërbimit të paraqitet në mënyrë të pavarur për përdorim. rishikim.

Microsoft ka arritur të tejkalojë Apple

Microsoft është lodhur dhe vendosi të mos shkojë përpara me politikën e re të Apple dhe në vend të kësaj do t'u ofrojë përdoruesve qasje në xCloud përmes ekspeditë gjuetine në iPhone dhe iPad. Dhe në rast se Apple vjen me Safari për një qasje të tillë, shërbimi i transmetimit do të fillojë gjithashtu në Buzë y krom. Kështu që më në fund do të jemi në gjendje të shijojmë xCloud së shpejti në iPhone, iPad dhe Mac.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Alberto Carlier dijo

    Duhet të ketë qenë e vështirë për të shkruar këtë artikull pa përmendur një herë Stadia, i cili po funksionon në të njëjtën mënyrë në IOS për muaj me radhë ...