Samsung humbet një betejë tjetër me Apple, këtë herë për patentën "rrëshqitje për të zhbllokuar"

Procedimi i Apple kundër Samsung për kopjimin e dizajnit të iPhone u rihap

Kompania Cupertino ka parë vendimin e patentës "rrëshqitje për të zhbllokuar" të zgjidhur në favor të saj dhe tani Samsung do të duhet të paguajë rreth 120 milion dollarë për djemtë Cupertino. Një shifër e rëndësishme që duket se nuk ka më mundësi rekursi nga ana e Samsung dhe më në fund do të duhet të paguajë.

Koreja e Jugut vazhdoi të shtojë burime derisa të shterojë kanalet ligjore të procesit gjyqësor të vendosur nga Apple në 2014 dhe Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara, ka hedhur poshtë secilin prej tyre deri në arritjen e gjykimi përfundimtar mbi shumën që duhet paguar nga Samsung te Apple.

Në këto patenta që regjistron Apple (të cilat meqë ra fjala nuk kemi parë një të rëndësishme për një kohë të gjatë) ato janë në raste të shumta për të marrë të ardhura ekonomike dhe jo aq për të zbatuar teknologjitë e patentuara në pajisjet e firmës. Megjithëse në këtë rast patenta po zbatohej në iPhone dhe pjesën tjetër të pajisjeve iOS, të tilla si iPad ose iPod Touch. Përdorimi i këtyre patentave pa pagesë paraprake është diçka që shumë kompani e bëjnë dhe në këtë rast Apple fiton kundër Samsung që do të duhet të paguani për të përdorur formatin «diapozitivi për të zhbllokuar» në pajisjet tuaja.

Isshtë e vërtetë që betejat ligjore midis Apple dhe Samsung janë ftohur me kalimin e kohës, por është gjithashtu e vërtetë që Apple vazhdon me disa fronte të hapura për sa i përket proceseve gjyqësore dhe çështja më e afërt që kanë tani është me Qualcomm. Në çdo rast, e rëndësishme është që kjo rezolutë të konfirmojë se Mos pagimi i honorareve të patentave mund të ketë pasoja të rënda dhe kjo shifër është e rëndësishme për çdo kompani, pavarësisht se sa i madh është Samsung.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.