MacBook Pro Touch Bar përdor një variant të watchOS

prek-bar-macbook-pro

MacBook Pro Touch Bar i ri ka qenë një "Ooooh" i vërtetë në buzët e të gjithë përdoruesve të Mac. Sidoqoftë, ekziston ende shumë mister për këtë. Kompania Cupertino e do atë kur shqyrtojmë me vëmendje trurin tonë për të parë se cili sistem i bën pajisjet e saj inovative të shënojnë. Sot i takon këtij shiriti për MacBook Pro dhe është se gjatë prezantimit ai paralajmëroi që çipi i ri T1 do të ishte përgjegjës për ruajtjen e informacionit në lidhje me Touch ID dhe funksionimin e Touch Bar. Duket, sipas informacionit të fundit, që Touch Bar-i i MacBook Pro do të ekzekutonte një version të modifikuar të watchOS.

Siç do ta dinë shumë prej jush, watchOS është versioni i sistemit operativ Apple Watch dhe ne gjejmë rastin të ju tregojmë se nëse nuk e keni azhurnuar në watchOS 3.1, është koha, bateria përfitohet dukshëm pasi të azhurnohet në më të fundit sistemi operativ i orës. Nga ana tjetër, dhe duke vazhduar me temën, watchOS ka qenë sistemi operativ që Apple ka vendosur të kthehet në mendjen e këtij Touch BarMegjithëse mund të duket e thjeshtë, falë funksioneve me shumë prekje dhe pafundësisë së mundësive të saj, Touch Bar ka nevojë për sistemin e vet të pavarur.

Sipas zhvilluesit Steven Troughton-Smith, Ky çip T1 është disi i ngjashëm me atë që karakterizon sistemi i ri i Apple Watch-it. Me këtë duam të themi, që sipas këtij zhvilluesi ka ekspozuar në një intervistë për Prag, MacBook's Touch Bar përdor një sistem operativ që është në thelb një variant i watchOS. Për ta bërë këtë, ai përdor 25 MB RAM dhe nuk ka hapësirë ​​ruajtëse të paracaktuar. Ky është vetëm fillimi i gjithçkaje që po vjen me këtë teknologji të re, Apple ka lansuar Touch Bar për disa arsye, mbase është pararendësi i ekraneve AMOLED në iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.