Si funksionon Kontrolli Universal, magjia e re e Apple

Apple ka shtuar Kontrollin Universal në iPadOS 15.4 dhe macOS 12.3, një veçori e re që do t'ju lejojë të përdorni tastierën dhe tastierën ose mausin e Mac-it tuaj për të kontrolluar iPad-in tuaj si dhe të kalojnë skedarët nga njëri tek tjetri. Ne ju tregojmë se si funksionon.

Ishte një nga risitë e shkëlqyera të shpallura në Keynote e fundit të qershorit 2021, dhe pas disa vonesave, ky funksion i shumëpritur tani mund të përdoret në Beta-t më të fundit të lançuara nga Apple. Cilët Mac janë të pajtueshëm? Me cilin iPad mund të përdoret? Si punon? Çfarë mund të bëj dhe çfarë jo? Ne ju shpjegojmë gjithçka, si dhe ju tregojmë se si funksionon në video.

Çfarë është UniversalControl

I shpallur në prezantimin e iOS 15 dhe macOS Monterey, Universal Control është një veçori që ju lejon të kontrolloni iPad-in tuaj me tastierën dhe tastierën ose mausin që përdorni në Mac tuaj. Është e ngjashme me mënyrën se si funksionon një desktop i zgjeruar kur përdorni dy monitorë në Mac tuaj., por me veçantinë që çdo pajisje do të vazhdojë të funksionojë me sistemin e saj operativ. dmth iPad ka iPadOS dhe Mac vazhdon me macOS, por kur të lëvizim kursorin në fund të ekranit të njërit do të shohim se si shkon në ekranin e tjetrit sikur të ishin një pajisje e vetme.

Për qëllime praktike, ne mund të punojmë me Mac-in tonë dhe nëse duam të përdorim iPad-in si një pajisje shtesë, do të duhet ta vendosim atë pranë të parës, dhe duke përdorur tastierën ose mausin dhe tastierën mund të hapim aplikacione, të shkruajmë, të navigojmë... në të dyja pajisjetsikur të ishin një. Ne gjithashtu mund t'i kalojmë skedarët nga njëri te tjetri duke i tërhequr zvarrë me tastierën ose mausin.

Kërkesat minimale

Për të përdorur UniversalControl është e nevojshme që të keni instaluar në pajisjen tuaj iPadOS 15.4 (në iPad) dhe macOS 12.3 (në Mac). Jo të gjitha modelet iPad dhe Mac janë të pajtueshme me këtë veçori të re. Lista e pajisjeve të përputhshme është si më poshtë:

 • MacBook Pro (2016 dhe më vonë)
 • MacBook (2016 dhe më vonë)
 • MacBook Air (2018 dhe më vonë)
 • iMac (2017 dhe më vonë)
 • iMac (5K Retina 27-inç në fund të 2015 dhe më vonë)
 • iMac‌ Pro, Mac mini (2018 dhe më vonë)
 • Mac Pro (2019)
 • Të gjitha modelet e iPad Pro
 • iPad Air (gjenerata e tretë dhe më vonë)
 • iPad (gjenerata e 6-të dhe më vonë)
 • iPad mini (gjenerata e 5-të dhe më vonë)

Përveçse të keni versionet e duhura të iPadOS dhe macOS, dhe të keni harduerin e nevojshëm, WiFi dhe Bluetooth duhet të jenë aktivë në të dyja pajisjet dhe Handoff duhet të aktivizohet. Dy pajisjet duhet të jenë afër (maksimumi 9 metra) dhe duhet të ketë të njëjtën llogari iCloud me autentifikimin me dy faktorë të aktivizuar.

konfiguracion

Nuk keni nevojë të konfiguroni asgjë për të filluar përdorimin e Kontrollit Universal. Që nga momenti që përditësojmë pajisjet tona, tashmë mund ta shijojmë këtë funksion. Por ne mund të personalizojmë disa veçori nga cilësimet e Mac-it tonë.

Opsionet e konfigurimit janë brenda preferencave të Mac-it tonë, në seksionin Screen. Nëse hyjmë në Cilësimet e Avancuara në këtë seksion, do të shohim tre opsione që mund t'i aktivizojmë ose çaktivizojmë.

 • Lejo që kuratori dhe tastiera të përdoren në çdo Mac ose iPad aty pranë. Ky është opsioni kryesor, nëse e çaktivizojmë, Universal Control do të ndalojë së punuari.
 • Lëvizni kursorin përtej skajit të një ekrani për t'u lidhur me një Mac ose iPad aty pranë. Në mënyrë që Kontrolli Universal të aktivizohet, duhet të shkojmë në skajin e ekranit të Mac-it tonë dhe të pretendojmë se duam ta kalojmë atë. Që nga ai moment, Universal Control do të fillojë të punojë me një iPad që është afër dhe përdor llogarinë tonë iCloud.
 • Rilidhu automatikisht me çdo Mac ose iPad aty pranë. Nëse e aktivizojmë, nuk do të jetë e nevojshme të lëvizim kursorin në fund të ekranit, por ai do të aktivizohet automatikisht kur të kemi iPad-in tonë pranë Mac-it.

Brenda iPad nuk kemi vetëm opsione konfigurimi ne mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë funksionalitetin brenda Settings>General>AirPlay dhe Handoff.

Si funksionon UniversalControl

Është më mirë të shikoni videon në fillim të artikullit për të parë se si funksionon Kontrolli Universal. Siç thashë në fillim, është e ngjashme me të pasurit një monitor të dytë dhe duke përdorur funksionin e zgjeruar të desktopit, por me një ndryshim: iPad nuk ka macOS, ai vazhdon me iPadOS-in e tij. Kjo do të thotë, iPad është ende iPad, Mac është akoma Mac, vetëm ne mund t'i kontrollojmë të dy pajisjet me të njëjtën tastierë dhe maus. Ai nuk funksionon vetëm me tastierën dhe mausin ose tastierën e MacBook-it, por me çdo tastierë dhe maus që kemi lidhur me të, qoftë me kabllo ose me Bluetooth. Ai funksionon me dy Mac, ose Mac dhe iPad, jo iPad dhe iPad, dhe nuk është i pajtueshëm as me iPhone.

 

Operacioni iPad do të jetë identike sikur të lidhnim tastierën dhe miun me të njëjtat, të njëjtat gjeste, të njëjtat funksione. Vetëm se ato do të lidhen vërtet me Mac-in. Nëse keni planifikuar të blini një tastierë dhe maus për të punuar me iPad në shtëpi, falë Kontrollit Universal nuk do t'ju duhet, me Mac-in tuaj keni më shumë se sa duhet.

Por ka edhe më shumë, sepse nuk ka të bëjë vetëm me kontrollin e pajisjes, por gjithashtu mund të transferoni skedarë. Merrni një skedar nga Mac juaj dhe tërhiqeni atë në iPad tuaj dhe ai do të kopjojë pikërisht aty ku e keni lënë. E kundërta funksionon njësoj, ju mund të merrni skedarë nga iPad në Mac. Kur është në kuptimin Mac-iPad, ekziston një kufizim i rëndësishëm, dhe ai është se skedari duhet të tërhiqet në një aplikacion që e mbështet atë. Nëse tërhiqni një foto, ajo duhet të jetë në aplikacionin e hapur Photos, nëse është skedar, në aplikacionin e hapur Files. Nëse e bëjmë nga iPad në Mac nuk ka asnjë kufizim, mund ta lëmë në desktop pa problemin më të vogël.

Magji e stilit të mollës

Me Universal Control ne kemi rikuperuar atë magji që Apple na ofron herë pas here. "Thjesht funksionon" (thjesht funksionon) për të cilën shumë dëshirojnë këtu, përmbushet përsëri dhe me një hakmarrje. Duke marrë parasysh që për momentin jemi përpara vetëm një Beta të dytë, testet që kam bërë për këtë funksionalitet të ri nuk mund të ishin më të kënaqshme. Nuk kërkohet konfigurim, pothuajse transparent për përdoruesit dhe jashtëzakonisht i dobishëm në baza ditore, ky Kontroll Universal është një nga lajmet më të mira që kemi pasur për sa i përket softuerit vitet e fundit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.