Si funksionon Pegasus dhe si të dini nëse jeni infektuar

Hacker

Pegasus është kryefjala. Mjeti i hakimit për Qasja në të gjitha të dhënat në çdo smartphone iPhone ose Android është lajm në të gjitha mediat. Si punon? Si mund ta di nëse jam i infektuar? Ne ju tregojmë gjithçka më poshtë.

Çfarë është Pegasus?

Pegasus është një mjet për të spiunuar telefonin tuaj inteligjent. Ne mund ta klasifikojmë atë si një "virus" që të gjithë ne të kuptojmë njëri-tjetrin, i cili nuk e dëmton telefonin tuaj, nuk shkakton fshirje ose mosfunksionim të ndonjë gjëje, por përkundrazi. ka akses në të gjitha të dhënat tuaja dhe ia dërgon kujtdo që e ka instaluar atë virus në telefonin tuaj. Ky mjet është krijuar nga NSO Group, një kompani izraelite që e shet këtë mjet për të spiunuar njerëzit. Po, është kaq e thjeshtë, është një kompani e njohur, që të gjithë e dinë se çfarë bën dhe që lejohet me gjithë bujën që është ngritur rreth saj që kur dihej ekzistenca e saj. Apple tashmë ka paraqitur një ankesë kundër kësaj kompanie.

Si ta instaloj Pegasus në telefonin tim?

Njerëzit gjithmonë flasin për iPhone të infektuar nga Pegasus, por realiteti është se ky mjet funksionon si për iPhone ashtu edhe për Android. Objektivat e këtij mjeti janë zakonisht politikanë të rangut të lartë, gazetarë, aktivistë, disidentë... persona që janë të “interesuar” të spiunojnë për të kontrolluar lëvizjet e tyre dhe dinë gjithçka që dinë dhe këta persona, për arsye sigurie, zakonisht përdorin iPhone, më i sigurt se Android, por sado i sigurt që është, nuk është i paprekshëm.

Që Pegasus të instalohet në iPhone tuaj, as nuk keni nevojë të bëni asgjë. Kompania NSO ka krijuar një mjet kaq të avancuar saqë mund të hyjë në telefonin tuaj pa ju klikuar në ndonjë lidhje ose pa shkarkuar ndonjë aplikacion. Një telefonatë e thjeshtë WhatsApp ose një mesazh i dërguar në telefonin tuaj, pa e hapur ju, mund t'i japë akses këtij spyware. Për ta bërë këtë, përfitoni nga të ashtuquajturat "dobësitë e ditës zero". defekte sigurie për të cilat prodhuesi i telefonit nuk është i vetëdijshëm dhe për këtë arsye nuk mund t'i rregullojë, sepse as nuk e di se ekzistojnë. Pasi të instalohet, gjithçka, e përsëris, gjithçka në iPhone tuaj është në duart e kujtdo që përdor atë mjet.

Apple tashmë lëshoi ​​një përditësim muaj më parë që rregulloi disa nga ato të meta sigurie, por Pegasus gjen të tjera dhe përfiton prej tyre. Sot ne nuk e dimë se çfarë gabimesh përdor, as cilat telefona ose versione të sistemit operativ janë të cenueshëm ndaj mjetit të tij spiun. Ne e dimë që Apple i rregullon ato sapo t'i zbulojë, por dimë gjithashtu se gjithmonë do të ketë gabime që do të gjenden dhe shfrytëzohen. Është loja e përjetshme e maces dhe miut.

Kush mund të përdorë Pegasus?

Grupi NSO pretendon se mjeti i tij përdoret vetëm nga agjencitë qeveritare, sikur ky të ishte ndonjë ngushëllim. Por siç tha Tim Cook kur diskutoi për detyrimin e kompanive për të krijuar një "derë të pasme" që do t'u jepte akses telefonave kur të ishte e nevojshme, "një derë e pasme për djemtë e mirë është gjithashtu një derë e pasme për djemtë e këqij." I vetmi ngushëllim që kemi ne qytetarët normalë është se Pegasus nuk është i aksesueshëm nga askush për arsye thjesht ekonomike. Përdorimi i këtij mjeti për një person ka një çmim prej rreth 96.000 euro, kështu që nuk mendoj se bashkëpunëtori ose kunati juaj do ta përdorin atë për të spiunuar telefonin tuaj.

Por është shqetësuese për të gjithë të dinë se ka një mjet që mund të na spiunojë 24 orë në ditë, 365 ditë të vitit duke përdorur smartfonin tonë, të vetëdijshëm për gjithçka që bëjmë, shohim, lexojmë, dëgjojmë dhe shkruajmë. Kush mund të garantojë që Pegasus nuk mund të bjerë në duart e të tjerëve që e shesin më lirë? Apo edhe ta bëjë atë të disponueshëm për të gjithë falas? Dhe ajo që ju thashë në fillim të artikullit, gjëja më shqetësuese është të dini se kompania që ka krijuar Pegasus mund të veprojë pa u ndëshkuar me një mjet që thyen të gjitha ligjet e mundshme.

Si mund ta di nëse jam i infektuar?

Nëse doni të dini nëse dikush ka instaluar Pegasus në telefonin tuaj, ka mjete për ta zbuluar atë dhe ato janë falas. Nga njëra anë ne kemi softuerin me kod të hapur të zhvilluar nga Amnesty International dhe që mund ta shkarkoni nga GitHub (lidhje). Megjithatë, nuk është një softuer që të gjithë mund ta përdorin për shkak të kompleksitetit të tij, kështu që ka alternativa të tjera më të thjeshta dhe më të aksesueshme për ata që nuk kanë aftësi të avancuara kompjuterike. Për shembull mjeti iMazing (lidhje), falas për t'u shkarkuar, gjithashtu ju lejon të dini nëse jeni infektuar nga Pegasus. Ai është i pajtueshëm me Windows dhe macOS dhe megjithëse disa nga veçoritë e tij paguhen, zbulimi i Pegasus është falas.

Si mund të shmang infektimin me Pegasus?

Siç është, nëse dikush dëshiron të instalojë Pegasus në telefonin tuaj, nuk ka asnjë mënyrë për ta shmangur atë plotësisht. Por ju mund të merrni masa paraprake për të ulur rrezikun në minimumin e mundshëm. Ne e dimë se ka pasur gabime që kanë lejuar Pegasus të instalohet pa bërë asgjë përdoruesi, por ne gjithashtu e dimë se Apple po lëshon vazhdimisht arna për të rregulluar ato defekte, kështu që Gjëja më e mirë është që ju ta mbani gjithmonë iPhone tuaj të përditësuar me versionin më të fundit të disponueshëm. Është gjithashtu e rëndësishme që të mos klikoni në lidhje origjina e të cilave është e panjohur për ju, ose të hapni mesazhe nga dërgues të panjohur ose të dyshimtë.

Në lidhje me instalimin e aplikacioneve, në iOS nuk mund të instaloni aplikacione jashtë App Store. Kjo është diçka që aktualisht është në diskutim nga shumë organizata si Komisioni Evropian, por është një masë sigurie që na mbron nga sulmet e jashtme. Nëse në çdo moment Apple detyrohet të hapë sistemin e saj dhe të lejojë "ngarkimin anësor" ose instalimin e aplikacioneve nga jashtë dyqanit të saj, rreziqet do të rriten në mënyrë eksponenciale.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.