Si të mundësoni matjen e nivelit të kufjeve në kohë reale në iOS 14

Ne tashmë e dimë se për Apple shëndeti është diçka që duhet të investohet më shumë. Në fakt, të gjitha pajisjet që punojnë me iOS dhe iPadOS 14, përveç watchOS 7, përfshijnë funksione dhe premisa që lejojnë të përmirësojnë shëndetin e njerëzve. Në versionin e fundit, në iOS 13, Apple përfshiu një analiza e nivelit audio të kufjeve, që na lejoi të shohim një mesatare të decibelëve në të cilët kishim riprodhuar përmbajtje në pajisjet tona. Sidoqoftë, në iOS 14 dhe iPadOS 14 ai funksion shkon më tej dhe integron një analiza e nivelit të drejtpërdrejtë audio nga Qendra e Kontrollit, të dimë në kohë reale se cilat janë decibelët që po riprodhohen në kufjet tona.

Aktivizoni matjen në kohë reale të tingullit të kufjeve tuaja në iOS 14

Përfaqëson vëllimin e audios së kufjeve tuaja të matura në decibel A (dBA). Mund të ju ndihmojë të kuptoni se sa kohë jeni të ekspozuar ndaj niveleve të larta të zërit, një fakt që mund të ndikojë në dëgjimin tuaj.

Autoritetet shëndetësore dhe komuniteti shkencor bien dakord që tinguj të përsëritur me intensitet të lartë shkakton dëmtim të kompleksit dëgjimor, duke prodhuar deme te pakthyeshme. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të dimë se në çfarë intensitetesh po ekspozohemi në mënyrë që të ndërmarrim veprime ose, nëse nuk jemi të vetëdijshëm, të shkojmë te mjeku për të zgjidhur dyshimet tona.

Në iOS 14 dhe iPadOS 14 është përfshirë Matja në kohë reale e nivelit të zërit të kufjeve tona. Apple siguron që kufjet më të mira janë AirPods dhe AirPods Pro, por ka edhe shumë të tjerë që mbështesin këtë funksion. Për ta aktivizuar, thjesht duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm:

  • Shkoni te Settings dhe qendra e kontrollit
  • Shtoni funksionin «Dëgjim» në qendrën tuaj të kontrollit

Një ikonë veshi do të shfaqet menjëherë në vendin ku ne kemi pozicionuar funksionin. Opsioni do të mbetet joaktive derisa të lidhim kufjet. Në momentin që fillojmë luajtjen me kufje të përputhshme, mund të kthehemi në qendrën e kontrollit për të parë se si po ndryshon pamja e funksionit.

Nëse shtypim për disa sekonda në ikonën e veshit, i gjithë funksioni do të shfaqet. Ne shohim një shkallë decibel që shkon nga 20 në 110. Në kohë reale ne shohim se si shkalla lëviz rreth vlerave të intensitetit në të cilat ne po riprodhojmë përmbajtje në kufje. Kur ne i kalojmë 80 ngjyra e funksionit bëhet e verdhë dhe ne paralajmërohemi se është një intensitet i lartë dhe se duhet të jemi të kujdesshëm.

Në një rast tjetër do të flasim për një funksion tjetër që mund ta aktivizojmë pikërisht nën atë që kemi përmendur. Nën emrin e «Dëgjo drejtpërdrejt». Kjo i lejon përdoruesit të riprodhojë atë që është dëgjuar jashtë në një mënyrë të amplifikuar falë mikrofonave të AirPods.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.