Si të bëni fotografi JPEG me iOS 11 në vend të formatit të ri HEIF

Me ardhjen e iOS 11, Apple ka prezantuar dy formate të reja, si për foto dhe video, formate që Ato na lejojnë të kursejmë shumë hapësirë ​​në pajisjen tonë në krahasim me JPEG / H.264 tradicionale. Këto formate të reja regjistrimi janë të disponueshme vetëm nga iPhone 7, kështu që pajisjet e vjetra, iPhone 6s dhe më të ulët, nuk mund ta shijojnë këtë mundësi.

Problemi i formatit të ri ndodh kur duam ndani me të tjerët që nuk kanë një model të përputhshëm iPhone, fotografitë video që marrim. Për fat të mirë, iOS 11 na lejon të vazhdojmë të përdorim formatin tradicional JPEG në vend që të përdorim HEIF të ri për fotografi dhe HEVC për video.

Formati HEIF (Formati i Imazhit me Efikasitet të Lartë) përdor shtrirjen .heic, është i pajtueshëm vetëm me iPhone 7 e tutje me iOS 11 dhe me Mac me macOS High Sierra. Nëse kur ndani fotot me njerëzit e tjerë ju duhets marrin parasysh pajtueshmërinë e pajisjes marrëse, kështu që nëse ambienti juaj nuk i ka këto pajisje, atëherë ne do t'ju tregojmë se si të vazhdoni të bëni fotografi në formatin JPEG, një format që zë pothuajse dyfishin e HEIF.

  • Së pari shkojmë te Settings.
  • Brenda Cilësimeve ne kërkojmë për seksionin Kamera.
  • Brenda Kameras, shfaqen rezolucionet e ndryshme në të cilat kamera e iPhone-it tonë regjistron videon, por ajo që na intereson është pikërisht në fund, në Formatet, një pjesë që gjendet vetëm nëse kemi një iPhone 7 e tutje.
  • Kur klikoni në Formatet, shfaqen dy opsione: Efikasiteti i Lartë ose Më i Përputhshmit. Si parazgjedhje është zgjedhur opsioni me efikasitet të lartë, ky opsion është ai që përdor formatin e ri të kompresimit të videos dhe audios që kursen gjysmën e hapësirës. Por nëse preferojmë të mos kemi probleme kur ndajmë videot dhe fotot që bëjmë, duhet të zgjedhim më të përputhshmet.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.