Si të detyroni të mbyllni aplikacionet në iPad me një tastierë fizike

Një nga opsionet që të gjithë përdoruesit e macOS me siguri do të dinë është të detyroni të mbyllni aplikacione ose programe duke përdorur komandën cmd + Q. Epo, sot do të shohim se mund të bëjmë të njëjtën gjë në iPad me iPadOS dhe një tastierë të lidhur.

Në këtë rast ne mund ta bëjmë atë pa qenë nevoja të prekim ekranin e iPad-it tonë. Për këtë, ajo që duhet të bëjmë është diçka që disa përdorues e bëjnë zakonisht për të shkuar nga aplikacioni në aplikacion në iPad kur kemi të lidhur një tastierë të jashtme, nuk ka rëndësi nëse është e Apple apo jo.

Pra, le të merremi me biznesin. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të zgjedhim të gjitha aplikacionet në mënyrë që ato të shfaqen direkt në ekran dhe në këtë rast ajo që duhet të shtypim është Kombinimi i butonit cmd + tab:

Tani vëmë re që aplikacioni Wallapop duket i hapur në imazhin e mësipërm dhe do të jetë ai që do ta mbyllim me këtë shkurtore të tastierës. Pra, ajo që duhet të bëjmë është klikoni në skedën për të zgjedhur aplikacionin që duam të mbyllim (pa lëshuar cmd) dhe shtypni direkt në butonin Q:

Në këtë rast ne tashmë do të kemi mbylljen e detyruar të aplikacionit shpejt dhe në mënyrë efektive. Ju mund të mbyllni çdo aplikacion që keni hapur në iPad tuaj nga tastiera dhe nuk keni nevojë të prekni ekranin në çdo kohë. Logjikisht kjo është e vlefshme për ata përdorues që punojnë me një tastierë në iPad, nuk është e mundur të kryhet ky veprim direkt nga vetë iPad pa pasur një tastierë të lidhur, Për të mbyllur aplikacionet nga ekrani pa një tastierë të lidhur ne duhet të rrëshqasim lart dhe të mbyllur.

Alsoshtë gjithashtu e rëndësishme të theksohet se çdo tastierë do të bëjë, Nuk ka pse të jetë e Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.