Si të konfiguroni butonat e miut tuaj në iPadOS

Me hedhjen në treg të iPadOS 13.4 vjen mundësia e lidhjes së një miu dhe një trackpad me iPad tuaj, i cili është një hap i shkëlqyeshëm për ata që ende panë mundësinë e ndryshimit të kompjuterit të tyre për një tabletë Apple. Por kjo pajtueshmëri shkon edhe më tej dhe na lejon të konfigurojmë butona të ndryshëm të miut dhe madje të përdorim qoshet aktive klasike të makOS.

Nëse keni një trackpad dhe e lidhni me iPad-in tuaj, mund të përdorni klikimin majtas dhe djathtas dhe lëvizni, dhe gjithashtu do të keni një pjesë të mirë të gjesteve që do ta bëjnë detyrën shumë më të lehtë kur hapni rrëshqitjen, mbyllni një aplikacion, ndryshoni midis aplikacioneve ose multitasking të hapur. Me miun gjithçka nuk është optimizuar aq mirë, sepse dy butonat e tij nuk japin shumë më shumë nga vetja e tyre. Por Në treg ka shumë modele që përfshijnë shumë butona dhe që ne ju mësojmë të konfiguroni në iPad tuaj duke përdorur një nga minjtë më të mirë në treg, Logitech MX Master 3.

iPadOS ju lejon modifikoni aspekte të tilla si madhësia dhe ngjyra e treguesit, ose madje rritni kontrastin e tij për ta vizualizuar më mirë. Kjo gjithashtu ju lejon të shtoni një bordurë me të me ngjyrën që vendosni dhe të modifikoni madhësinë e asaj kufiri për ata që kanë probleme me shikimin. Modifikimi i shpejtësisë së lëvizjes ose cili është butoni me klikim dytësor për të majtët janë mundësi të tjera themelore që i gjejmë midis cilësimeve të sistemit.

Por gjithashtu, nëse kemi qasje në menunë e Accessibility, ne mund të konfigurojmë të gjithë butonat që iPad ynë njeh nga miu, në rastin tim deri në pesë butona. Maj l konfiguroni një buton për të shkuar në desktop, një tjetër për të hapur multitasking, një tjetër për të marrë një screenshot, etj Edhe nëse ju mungojnë qoshet aktive të macOS, mund të konfiguroni qoshet e iPad tuaj në mënyrë që të ndërmerren veprime kur vendosni kursorin mbi to. Ne do t'i shpjegojmë të gjitha këto në këtë video që me siguri do t'ju ndihmojë të konfiguroni miun tuaj për të marrë maksimumin prej tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.