Si të ruani të dhënat tuaja të Shëndetit dhe Aktivitetit për t'i rivendosur ato në një iPhone të ri

Aktivitet

Me ardhjen e një iPhone të ri dhe një versioni të ri të iOS vijnë të njëjtat probleme të vjetra. Si mund të shmang humbjen e të dhënave që kam ruajtur tashmë? Apple ka zgjidhur pjesën më të madhe të këtij problemi me sinkronizimin e të dhënave në iCloud, por në mënyrë të pakuptueshme ajo ka lënë jashtë të dhënave të saj cloud aq të rëndësishme sa ato të aplikacioneve të Shëndetit dhe Aktivitetit. Mënyra e vetme për të rivendosur këto të dhëna në një pajisje të re ose një pajisje të vjetër të rikthyer në iOS 10 është duke përdorur rezervimin, diçka që shumë prej nesh përpiqen ta shmangin. Nëse kjo është çështja juaj dhe nuk doni të humbni të dhënat tuaja të fituara me shëndet dhe aktivitet fizik, duke ndjekur këtë udhëzues do të jeni në gjendje t'i mbani ato pa probleme.

Pse rezervimi nuk është një alternativë?

Le të fillojmë këtu, sepse është një pikë e diskutueshme dhe për të cilën nuk jemi dakord të gjithë. Personalisht unë gjithmonë shmang përdorimin e kopjeve rezervë në pajisje të ndryshme (nga një iPhone 6s Plus në një iPhone 7 Plus, për shembull) ose në versione të ndryshme të iOS (nga iOS 9 në iOS 10, për shembull). Inevshtë e pashmangshme që së bashku me të gjitha të dhënat tuaja të rëndësishme rezervimi, qoftë nga iTunes ose nga iCloud, të sjellë me vete shumë mbeturina të grumbulluara gjatë gjithë kohës që keni përdorur iPhone tuaj. Shumë nga problemet për të cilat ankohen përdoruesit kur del një version i ri zakonisht shkaktohen nga kjo gjë, dhe bërja e restaurimeve të pastra shmang shumicën e tyre. Për këtë arsye, nuk është një opsion për mua të përdor rezervimin për të konfiguruar një pajisje të re. Unë e përdor atë vetëm për atë që sugjeron emri, për "siguri".

Si mund t’i ruaj të dhënat e mia të Shëndetit dhe Aktivitetit?

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkëpusim Apple Watch nga iPhone, në mënyrë që të dhënat nga ora të transferohen në iPhone si një kopje rezervë. Për ta bërë këtë, ne shkojmë tek aplikacioni Apple Watch në iPhone tonë dhe ndjekim hapat e nevojshëm për ta shkëputur atë.

Apple-Watch-Shkëputni

Siç thamë, e vetmja alternativë që Apple ofron është rezervimi dhe gjithashtu duhet të jetë i koduar, diçka që shumë prej jush me siguri nuk e bëjnë. Nëse jo, nuk do të keni në të dhënat e shëndetit dhe aktivitetit që ruajmë. Për t'u siguruar që rezervimi juaj përmban këto të dhëna, ne do ta bëjmë procesin nga e para. Për ta bërë këtë ne lidhim iPhone-in tonë me iTunes dhe bëjmë kopjen.

iTunes-Backup

Siç mund ta shihni në fund të dritares së iTunes, brenda skedës Përmbledhje (Përmbledhje në figurë) ju keni mundësinë të bëni kopjen në kompjuterin tuaj dhe ta kriptoni atë (kutia e kuqe në imazh). Pasi të zgjidhet ky opsion, rezervimi do të fillojë automatikisht, i cili do të zgjasë disa minuta në varësi të përmbajtjes së iPhone tuaj. Pasi të kemi mbaruar, ne mund ta mbyllim iTunes.

Përdorimi i deshifrimit për të rikuperuar të dhënat tuaja

Tani do të përdorim një aplikacion falas për Mac dhe Windows, i cili do të jetë përgjegjës për rikuperimin e të dhënave tona të Shëndetit dhe Aktivitetit. Emri i tij është Decipher Activity Transfer dhe është falas, mund ta shkarkoni nga kjo lidhje.

Deshifrimi-01

Aplikacioni kërkon çdo rezervë që është në kompjuterin tuaj automatikisht kur të hapet. Zgjidhni të fundit që keni bërë për të gjetur nëse përmban të dhënat e sakta.

Deshifrimi-03

Nëse gjithçka është e saktë, do të shihni mesazhin që kopja është e koduar dhe se përmban të dhënat e Shëndetit dhe të tjerët. Pastaj mund të vazhdoni me procedurën.

Deshifrimi-04

Aplikacioni do t'ju kërkojë të futni një licencë për të konfiguruar se cilat të dhëna të rikuperohen, por nuk është e nevojshme për atë që duam të bëjmë, kështu që thjesht vazhdoni me procesin dhe do të fillojë të analizojë rezervimin për të lënë vetëm të dhënat që na interesojnë: Shëndeti dhe Aktiviteti. Mos u shqetëso, sepse do të funksionojë me një kopje të kopjes rezervë, skedari origjinal do të mbetet i paprekur në rast se ju nevojitet.

Deshifrimi-05

Pasi të keni mbaruar, do të na kërkojë të klikojmë përsëri «Tjetër». dhe ne tashmë do të shohim një udhëzues se si t'i riktheni ato të dhëna në iPhone. Tani mund ta mbyllim aplikacionin.

Rivendosja e të dhënave në iPhone

Pavarësisht nëse është një iPhone i ri apo një iPhone i vjetër i rinovuar nga e para, procedura është e njëjtë. Ne do të rikuperojmë këtë rezervë të "pastruar" për të rimarrë vetëm ato të dhëna që duam, dhe jo gjithçka tjetër. Për ta bërë këtë, ne rilidhim iPhone-in tonë me kompjuterin dhe hapim iTunes.

Deshifrimi-06

Përsëri ne hyjmë në skedën Përmbledhje të iTunes dhe klikojmë në "Restore Backup" (Restore Backup) dhe zgjedhim kopjen rezervë të bërë nga Decipher. Ju mund ta identifikoni lehtë sepse emri i tij fillon me "Decipher Cleaned ...". Pasi të keni zgjedhur, klikoni në Restore dhe të dhënat do të transferohen në iPhone. TPas disa minutash iPhone-të tona do të rikthehen dhe ne do të duhet ta konfigurojmë që nga fillimi. Importantshtë e rëndësishme që të zgjedhim opsionin "konfiguro si iPhone i ri", mos rikuperoni përsëri një kopje rezervë ose procedura nuk do të funksionojë siç duhet. Kopja është restauruar dhe asgjë tjetër nuk duhet të restaurohet. Hapi tjetër është lidhja e Apple Watch me këtë iPhone të ri dhe gjithçka do të bëhet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Silux dijo

  Interesante ... por a është e besueshme? Unë nuk jam një tifoz i dhënies së lejes aplikacioneve të palëve të treta për të modifikuar të dhënat tona ios, ata mund të fusin malware në atë kopje ... Kjo do të ishte mirë për 10 iOS.

  Apole duhet të sinkronizojë të dhënat tona shëndetësore në iCloud, ashtu si bën me kontaktet, shënimet, etj. Unë nuk jam rikuperuar nga një kopje rezervë për një kohë të gjatë, unë thjesht hyj në llogarinë time icloud kur kam rivendosur iPhone nga 0 dhe tashmë i kam të gjitha të dhënat thelbësore (përveç shëndetit), atëherë shkarkoj aplikacionet që më duhen dhe kaq , dhe multimedia, për shkak të peshës së saj, ajo që bëj është ta transferoj atë në kompjuterin para se të restauroj iphone dhe atje ata qëndrojnë në kompjuter, i cili me 16 GB nuk është një plan për të grumbulluar kaq shumë multimedia.

 2.   mushama dijo

  Artikull shumë i mirë dhe i shpjeguar në mënyrë të përsosur, e vërteta është se unë kisha nevojë për një tutorial si ky, sepse po çmendesha nga pamundësia për të rikuperuar të dhëna për shëndetin dhe aktivitetin sa herë që restauroja iPhone nga e para.
  Faleminderit dhe Bravo !!!

 3.   Me diell dijo

  Ju keni aplikacione për iPhone që i bëjnë të gjitha këto shumë më të lehta.
  I pari, dhe ai që mbledh informacione shëndetësore, quhet QS Access. E dyta, dhe që rimerr dhe fut ato informacione në telefonin tonë përsëri quhet Importues i Shëndetit, mendoj se është më mirë. Më shqetësoi shumë për ta humbur herën e fundit, duke supozuar se Apple e kishte këtë më shumë sesa mendohej, kështu që duke kërkuar e gjeta në këtë mënyrë.

  1.    Louis Padilla dijo

   Alternativa të mira por nga sa kam lexuar nuk duket se ato eksportojnë edhe të dhënat e aktivitetit, apo jo?

 4.   Erik dijo

  Çfarë përtese! Artikull i mirë Unë gjithmonë kisha pyetur se si ta bëja atë dhe të vazhdoja me të dhënat nga aplikacionet shëndetësore sepse shoh se shumë i rekomandojnë ata dhe askush nuk u përgjigj si, por është shumë e lodhshme, më mirë të qëndroj me iOS-in e mëparshëm ose të blej një të ri