Si të përdorni Reactions në WhatsApp

WhatsApp tashmë ka lançuar funksionalitetin e tij të ri që ju lejon të reagoni ndaj mesazheve që ju dërgohen pa pasur nevojë të shkruani asgjë. Si shtohen reagimet? Si hiqen ato?

U bënë javë pritje që kur pamë imazhet e para të reagimeve të WhatsApp-it, një funksionalitet që nga ana tjetër, kërkon shumë kohë në aplikacionet e tjera të mesazheve si Telegram apo edhe shumë më herët në iMessage, për të mos përmendur Facebook-un, ku ky ka ekzistuar që në agim. Por pritja ka mbaruar dhe tani mund të shtoni një reagim në një mesazh pa pasur nevojë të shkruani një mesazh tjetër, por shtoni një emoticon dhe pala tjetër do ta dijë nëse jeni dakord, nëse ju pëlqen apo jeni të befasuar.

Është shumë e lehtë të shtosh një reagim, mjafton të klikosh mbi mesazhin dhe ta mbajë të shtypur për një sekondë derisa të shfaqet menyja e zakonshme kontekstuale, me ndryshimin që tani në krye do të shfaqen gjashtë emoticona, të cilat janë reagimet që ju mund të shtoni Klikoni në njërën prej tyre dhe do të shfaqet e bashkangjitur në fund të mesazhit, dhe gjithashtu kushdo që ju ka dërguar do të marrë një njoftim me reagimin tuaj. Duket sikur po shkruani një mesazh por pa e bërë dhe do ta mbani më të pastër edhe chat-in.

Ju mund të modifikoni reagimin, duke përsëritur operacionin dhe duke zgjedhur emoticon të tjerë, të cilët do të zëvendësojnë atë të mëparshëm. Përveç kësaj, njoftimi i marrë nga marrësi do të ndryshojë me emoticonin e ri. Mund ta hiqni gjithashtu dhe njoftimi do të zhduket. Kjo mund të bëhet vetëm për një kohë të kufizuar për momentin, pas së cilës nuk mund të modifikohet ose fshihet më.

Një mënyrë e thjeshtë që kushdo që dërgon një mesazh të dijë reagimet e marrësve, dhe kjo gjithashtu ndihmon shmangni mesazhet klasike të përsëritura që mbushin në mënyrë absurde shumë biseda në grup, edhe pse me siguri njerëzit do të reagojnë dhe gjithashtu do të dërgojnë një mesazh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.