Si të parandaloni që AirPods tuaj të ndërrojnë automatikisht pajisjet

AirPods

L funksionet automatike e pajisjeve janë krijuar pa dyshim për të shmangur që përdoruesi të ndërveprojë në një mënyrë monotone dhe të përsëritur për të kryer një funksion të caktuar, dhe pajisja e bën atë vetë për të shmangur punën e pronarit të saj.

Për shembull, nëse shkoni në shtëpinë e kunatit tuaj dhe vendosni një herë fjalëkalimin e tij Wi-Fi në iPhone tuaj, nuk do të keni më nevojë ta bëni më. Pajisja juaj do të lidhet automatikisht herën tjetër kur të vizitoni, duke ju ndaluar të bëni përsëri punën tuaj. Me iOS 14, lidhja e AirPods tuaj me pajisjet tuaja të ndryshme është automatizuar, dhe për mua, është një dhimbje në gomar. Për fat të mirë, ky funksion mund të çaktivizohet. Le ta shohim.

Me azhurnimin e ri në iOS 14, tani e tutje AirPods tuaj, nëse i keni të çiftuara me pajisjet tuaja të ndryshme, për shembull me një iPhone dhe një iPad, automatikisht do të lidhet me një audio që luan ose video në atë kohë.

Çfarë apriori mund të jetë një përfitim, ka raste që janë një dhimbje e vërtetë në gomar. Nëse, për shembull, po shikoni një seri në iPad tuaj dhe e dëgjoni atë me AirPods tuaj, dreqi sa qesharake është lidheni automatikisht me iPhone tuaj nëse po luan një tingull.

Si të çaktivizoni lidhjen e re automatike të AirPods

Për fat të mirë, kjo automatizim mund të çaktivizohet, në mënyrë që ujërat të kthehen në rrjedhën e tyre. Le të shohim se si ta bëjmë atë.

 1. Lidhni AirPods (ose AirPods Pro) me iPhone tuaj.
 2. hap settings.
 3. Trokit në Bluetooth.
 4. Klikoni në «unë » të AirPods tuaj të lidhur.
 5. Klikoni në opsionin Lidhu me këtë iPhone / iPad.
 6. Nëse zgjedhim «automatico«, Kufjet automatikisht do të kalojnë midis pajisjeve tona dhe nëse zgjedhim«Në lidhjen e fundit me këtë iPhone»Do të mbeten aty ku ishin lidhur më parë.

Vini re se nëse doni të keni automatizëm të paaftë, do të duhet të përsërisni të njëjtin proces në cilësimet e iPad, ose nga pajisjet e tjera të Apple që keni çiftuar ndonjëherë me AirPods tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.