Si të personalizoni ikonat dhe veglat iOS 14

Me ardhjen e iOS 14 kemi pasur shumë lajme, disa më mirë se të tjerët, për shembull një ulje e vazhdueshme e baterisë që po prek shumë përdorues, veçanërisht ata që kanë pajisje më të vjetra siç është iPhone X. Sidoqoftë, jo gjithçka është një lajm i keq ditët e fundit me ardhja e iOS 14.

Karakteristikat e reja janë shfaqur, tani është e mundur të personalizoni ikonat dhe të krijoni Widgets tuaj në iOS 14 në mënyrën më të lehtë që mund të keni imagjinuar, zbuloni me ne se si mund ta bëni. Si gjithmonë, në iPhone të Actualidad ne ju mësojmë mënyrën më të lehtë për të përfituar sa më shumë nga iPhone ose iPad.

Personalizoni ikonat

Mënyra për të personalizuar ikonat është më e thjeshta që mund të imagjinoni. Unë gjithmonë ju rekomandoj që të hidhni një vështrim në videot që shoqërojnë këto totorale në mënyrë që të jetë më e lehtë për ju të ndiqni të gjitha hapat duke e parë atë drejtpërdrejt, megjithatë, ne gjithmonë mund t'ju lëmë këtu duke shkruar detajet më të mira. Ajo që ne do të bëjmë është relativisht e thjeshtë aplikimi i logjikës, dhe për këtë na duhet një nga aplikacionet që kompania Cupertino i ka dhënë më shumë dashuri, ne po flasim për Shortcuts.

Ne do të kryejmë hapat e mëposhtëm të thjeshtë, por gjëja e parë është që ne të zgjedhim ose ruajmë në galerinë tonë atë fotografi ose ikonë që do të dëshirojmë ta përdorim më vonë si ikonë të personalizuar. Për këtë ne ose mund t'i bëjmë vetë përmes PhotoShop ose mjetit që ne e konsiderojmë të përshtatshëm, ose siç duket në video-tutorialin tonë, duke i shkarkuar ato direkt përmes Google Images, unë e lë atë për simpati tuaj, por mbajeni të dobishëm në galerinë e fotove të iPhone tuaj për më vonë. Tani thjesht do të shkojmë te aplikacioni Shortcuts dhe të bëjmë hapat e mëposhtëm:

 1. Shtypni butonin "+" për të shtuar një shkurtore të re
 2. Ne zgjedhim opsionin «Scrip»
 3. Ne zgjedhim opsionin "Hap një aplikacion ..."
 4. Tani te «Zgjidh» shtypim dhe zgjedhim aplikacionin që duam të hapim
 5. Pasi të kemi zgjedhur, ne shtypim butonin «…» në pjesën e sipërme të djathtë
 6. Ne zgjedhim «Shfaq në ekranin kryesor» dhe klikojmë në ikonën e figurës
 7. Tani zgjedhim fotografinë dhe e caktojmë atë

Gati, ne kemi krijuar tashmë shkurtoren tonë për të simuluar një ikonë të aplikacionit. Personalisht, nuk është një funksion që më pëlqen shumë sepse krijon një "vonesë" të vogël midis klikimit në ikonë dhe sa kohë duhet për të hapur aplikacionin, por Duket se është bërë një trend i vërtetë me # iOS14HomeScreen kështu që ne jua tregojmë gjithsesi.

Personalizoni Widgets tuaj në maksimum

Risi e dytë është pikërisht mundësia e krijimit dhe redaktimit të Widgets tonë, dhe për këtë ne do të përdorim një aplikacion që është lansuar në App Store iOS dhe që duhet ta shkarkoni sa më shpejt që të jetë e mundur. Ne po flasim për Widgetsmith, një aplikacion që në teori është plotësisht falas, megjithëse ka disa pagesa të integruara. Pjesa tjetër është histori, pasi të instalohet aplikacioni do të mund të shohim se kemi tre opsione Widgets të standardit tradicional që Apple ka implementuar për sistemin e vet.

Widgetsmith (Lidhja e AppStore)
Widgetsmithfalas

Pasi të instalohet aplikacioni, ne mund të fusim dhe të zgjedhim madhësinë specifike të Widget. Me të hyrë ne mund të rregullojmë nga burimi në fund dhe përmbajtjen që Widget shfaq. Clearshtë e qartë se për momentin është e kufizuar në informacione të caktuara për motin, dhe një detaj tjetër është se ajo tregon vetëm përmbajtjen në anglisht, por me siguri do të azhurnohet së shpejti për të treguar përmbajtje më të ndryshme dhe në më shumë gjuhë. Tani për tani disa nga tiparet e tij janë paguar dhe të tjerët janë plotësisht falas, ne do të duhet të punojmë për të.

Në ndërkohë, bashkohu me sfidën, shko në Twitter dhe me hashtagun # iOS14HomeScreen, cito @A_iPhone (llogaria jonë në Twitter) dhe na trego cilat janë krijuesit e tu me këto mjete të reja të personalizimit. Ju gjithashtu mund të bashkoheni në kanalin tonë Telegram (LINK) dhe na tregoni se si doli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.