Si të shkarkoni harta nga Google Maps për të lundruar pa të dhëna celulare

Ndërsa është e vërtetë që Apple Maps është përmirësuar shumë vitet e fundit, deri në merrni në të njëjtën lartësi me Google Maps, Shërbimi i hartës së Apple vazhdon të ketë disa mangësi që detyrojnë përdorues të caktuar të vazhdojnë të përdorin shërbimin e hartave Google.

Nëse kjo është çështja juaj, ka të ngjarë që ju të dini opsionin që na ofron Google kur bëhet fjalë shkarkoni hartat për të lundruar pa pasur nevojë për një lidhje të dhënash, një opsion ideal nëse planifikojmë të bëjmë një udhëtim të gjatë dhe nuk duam të lëmë gjysmën e nivelit të të dhënave tona gjatë udhëtimit tonë.

Përveç kësaj, na lejon lundroni në zonat ku mbulimi është i pakët ose është praktikisht inekzistent, kështu që është ideal për rrugët në natyrë duke përdorur lidhjen GPS të pajisjeve tona.

Si të shkarkoni hartat nga Google Maps

Shkarkoni harta nga Google Maps

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, klikoni në avatarin tonë të vendosur në qoshe e sipërme e djathtë të aplikacionit dhe klikoni Maps offline.
 • Tjetra, ne duhet zgjidhni zonën që duam të shkarkojmë përmes opsionit Zgjidhni hartën tuaj.
 • Ndërsa zmadhojmë ose zvogëlojmë sipërfaqen e hartës që duam të shkarkojmë, në fund të kutisë së përzgjedhjes do të shfaqet madhësia e shkarkimit. Pasi të kemi zgjedhur zonën që duam të shkarkojmë, klikoni në Shkarko.

Shkarkoni harta nga Google Maps

 • Në atë kohë aplikimi do të fillojë të shkarkojë zonën e kufizuar.
 • Nëse shkarkojmë disa harta, mund të klikojmë në lapsin e vendosur në këndin e sipërm të djathtë vendos një emër për ta bërë më të lehtë lokalizimin.

Hartat që shkarkojmë ato janë të vlefshme për një vit, pas së cilës do të fshihet automatikisht nëse nuk po e azhurnojmë në mënyrë periodike duke klikuar në tre pikat horizontale të vendosura në të djathtë të emrit të hartës dhe duke zgjedhur Azhurnimin.

Google do të përdorë të dhënat e ruajtura të hartave për sa kohë që nuk kemi mbulim të të dhënave dhe nëse ne çaktivizojmë të dhënat mobile ndërsa ne përdorim aplikacionin.

Apple Maps nuk na lejon të shkarkojmë hartaTë paktën tani për tani, hartat për përdorim pa një lidhje të dhënash, kështu që opsioni më i mirë dhe falas që kemi në dispozicion për të përdorur hartat pa lidhje interneti është ai që Google Maps aktualisht nuk ofron.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.