Si të rregulloni vonesën e tastierës në iOS 14

tastierë

Pyes veten se si fëmijët sot janë në gjendje të shkruajnë kaq shpejt në një tastierë iPhone. Ata përdorin bravo me dy duar me shpejtesi djallëzore. Ky artikull u drejtohet atyre.

Dhe unë them se kjo vlen për ta, sepse ata janë ata që mund të vlerësojnë më së miri nëse kohët e fundit Ata e shohin që goditjet e tasteve shkojnë me disa vonesa pasi që ata u azhurnuan në iOS 14. Pra, nëse ju jeni një prej tyre, dhe vuani nga tha "vonesa", ne do t'ju japim disa zgjidhje për të rregulluar problemin.

Disa përdorues mund të kenë vërejtur ndonjë “vonesë” kur përdorin tastierën e iPhone-ve të tyre pasi ata u azhurnuan në iOS 14. Në forume të ndryshme disa përdorues tashmë janë shfaqur duke u ankuar për këtë problem.

Padyshim, është një problem softuer për të cilin Cupertino është i sigurt se ata tashmë po e kontrollojnë dhe ka shumë të ngjarë fiksohet në një azhurnim të ardhshëm të iOS 14. Ndërsa kjo ndodh, le të shohim se çfarë mund të bëjmë vetë për të shmangur atë vonesë të bezdisshme nëse jeni një kafshë që shtypni dhe vini re atë "vonesë".

Përditësoni iOS në versionin më të fundit

Ne gjithmonë rekomandojmë të azhurnoni pajisjen tuaj në versionin më të fundit të lëshuar nga Apple. Mund të mos e keni të azhurnuar dhe ky gabim është korrigjuar tashmë nga kompania. Filloni këtu përpara se të përdorni metodat që i shpjegoj më vonë.

Hyni brenda Cilësimet, pastaj Të Përgjithshme dhe Azhurnimin e Softuerit. Nëse keni ndonjë pritje, rregulloni atë. Nëse jeni të azhurnuar, vazhdoni të lexoni.

Rivendos fjalorin e tastierës

Rivendos tastierën

Kjo rivendos fjalorin e tastierës.

Një nga shkaqet e vonesës mund të jetë përdorimi i funksionet e korrigjimit automatik dhe parashikues ndërsa ju shkruani. Ndërsa shtypni, iPhone juaj mëson fjalë të reja në sfond dhe i përdor ato për sugjerimet e ardhshme të korrigjimit automatik.

Të gjitha këto të dhëna grumbullohen në memorien e tastierës, e cila përfundimisht mund të ngadalësojë reagimin dhe performancën e përgjithshme të tastierës, veçanërisht në modelet e vjetra. E tyre është të rivendosni fjalorin e tastierës tuaj, dhe kështu të pastroni memorien e përkohshme.

Për ta bërë këtë, thjesht ndiqni këto hapa të thjeshtë:

  • Shko tek settings, dhe hyj i përgjithshëm.
  • Shkoni në pjesën e poshtme të ekranit dhe trokitni lehtë mbi kthej.
  • Këtu ju vetëm duhet të trokitje e lehtë në Rivendos fjalorin e tastierës.
  • Identifikoni veten, dhe voila.

Tani përpiquni të shihni nëse ai ishte problemi juaj dhe është zgjidhur.

Sigurohuni që keni hapësirë ​​ruajtëse

Llogaria që pajisja ju duhet hapësirë ​​për të vendosur atë memorie të tastierës. Nëse iPhone juaj është i ngarkuar shumë dhe nuk keni hapësirë ​​ruajtëse falas, ai mund të jetë një nga shkaqet e "vonesave" të vazhdueshme, jo vetëm tastiera. Lini vend që unë të punoj komodisht.

Rinisni iPhone tuaj

Nëse pasi provoni rivendosjen e tastierës, vazhdoni të vëreni vonesën, provoni të rindizni terminalin tuaj. Shumica e defekteve dhe defekteve të vogla në lidhje me softuerin si kjo mund të zgjidhen thjesht duke rifilluar iPhone tuaj.

Nëse jeni duke përdorur një iPhone me Identifikimi i fytyrës, shtypni butonin anësor dhe butonin e ngritjes së volumit për të hyrë në menunë e fikjes. Nga ana tjetër, nëse jeni duke përdorur një iPhone me Touch ID, thjesht shtypni dhe mbani të shtypur butonin e energjisë. Për më tepër, mund të çaktivizoni edhe iPhone-in tuaj përmes Cilësimeve.

Përveç kësaj, ju gjithashtu mund të përpiqeni të rifilloni me forcë iPhone tuaj, një metodë "më e egër" se ajo e mëparshme. Një rivendosje e nxehtë. Në iPhone me butona fizikë të shtëpisë, kjo mund të bëhet duke mbajtur thjesht butonin e energjisë dhe butonin e shtëpisë njëkohësisht derisa të shihni logon e Apple në ekran.

Në iPhone më të ri me Face ID, do të duhet të klikoni së pari butonin e ngritjes së vëllimit, të ndjekur nga butonin e uljes së vëllimit dhe më pas shtypni dhe mbani butonin anësor / të energjisë derisa të shihni logon e Apple.

Restauroni pajisjen tuaj

Ky është plumbi i fundit në dhomë. E kam ruajtur për fund sepse është pa dyshim më e lodhshmja. Bëni së pari një kopje rezervë të iPhone-it tuaj dhe bëni një rivendosje të plotë. Shko te Cilësimet, Të Përgjithshme, Rivendos dhe Pastro përmbajtjen dhe cilësimet.

Nëse përdorni plumbin e fundit dhe ende vëreni vonesë të tastierës, kontaktoni atë Mbështetja teknike zyrtare e Apple. Me fat


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.