Si WhatsApp fiton para

paratë e whatsapp

Në vitin 2014, Mark Zuckerberg bleu aplikacionin WhatsApp nga zhvilluesi i tij për gati 20 miliardë dollarë. Shtatë vjet më vonë, vetëm ai dhe ekipi i tij i kontabilistëve e dinë me siguri nëse ai operacion ishte fitimprurës apo jo.

Është e qartë se vlera e këtij aplikacioni qëndron vetëm dhe ekskluzivisht në portofolin e madh të përdoruesve që ju kontrolloni me të dhe informacionin e vlefshëm që ju ofron domeni i tij. Megjithëse WhatsApp është i koduar nga skaji në skaj, nuk besoj se Zuckerberg nuk merr disi një lloj përfitimi nga aplikacioni në fjalë, i cili edhe sot e kësaj dite është ende falas dhe pa reklama….

WhatsApp është bërë padyshim aplikacioni i mesazheve që ka më shumë përdorues në të gjithë planetin. Miliarda njerëz që përdorin këto biseda rregullisht çdo ditë. Ai tejkalon shumë aplikacionet e tjera si FaceBook Messenger, WeChat ose Telegram.

Suksesi aktual i këtij aplikacioni është për shkak të disa faktorëve. Arsyeja e parë është se ishte aplikacioni i parë i mesazheve të çastit që doli në treg dhe u bë shumë shpejt shumë popullor. Një shkak tjetër, pa dyshim, është trajtimi i lehtë dhe besueshmëria e tij. Përveç rasteve të rralla kur serverët e tij prishen, është një aplikacion që funksionon gjithmonë dhe shumë mirë. Dhe ndoshta më e rëndësishmja nga të gjitha është se është falas dhe nuk ka reklama. Dhe pikërisht atëherë lind pyetja: a po humb Zucherberg para me WhatsApp?

Një histori pak

Thonë se kush godet i pari, godet dy herë. WhatsApp u lançua në vitin 2009. Në atë kohë, e vetmja mënyrë për të dërguar mesazhe nga celulari në celular ishte me SMS ose midis pronarëve të një terminali Blackberry (në mesin e të cilit përfshihem edhe unë) që kishte aplikacionin e vet WhatsApp. sigurisht, funksiononte vetëm midis telefonave celularë të asaj marke.

Gjatë viteve të para të ekzistencës së tij, WhatsApp ishte falas vitin e parë, dhe të dytin ju duhej të paguanit 89 cent për një abonim vjetor. Për përdoruesit e iOS, ishte tashmë e zakonshme të paguanin për një aplikacion, por shumë përdorues të Android bënë pagesën e tyre të parë në Google Play për shkak të këtij abonimi.

Abonimi në fjalë nuk ishte shumë serioz. Shumë herë vetë aplikacioni rinovohej për një vit tjetër falas para përfundimit të vitit të parë. WhatsApp donte të arrinte sa më shumë përdorues që të ishte e mundur, edhe nëse do t'i duhej të dhuronte miliona abonime vjetore.

Më në fund, në vitin 2014, duke parë që çështja e tarifës së abonimit vjetor nuk ishte konkretizuar ende dhe me frikën se përdoruesit do të emigronin në një konkurrent të ri në botën e mesazheve si Telegrami, WhatsApp u bë falas përgjithmonë.

2014 ishte vendimtar për WhatsApp

Zuckerberg

Në vitin 2014 Zuckerberg bleu WhatsApp për 20.000 miliardë dollarë.

2014-ta ishte një vit që shënoi një para dhe pas për WhatsApp-in, për shkak të dy ngjarjeve shumë të rëndësishme që padyshim kanë shënuar trajektoren e aplikacionit dhe pse ai është edhe sot i lirë.

Së pari, sepse WhatsApp u ble nga Mark ZuckerBerg (në këtë pikë të filmit nuk është e nevojshme të shpjegohet se kush është individi) për gati 20.000 milionë dollarë. Kishte shumë spekulime atëherë për qëllimet e Zuckerberg me atë blerje. Të gjithë menduam se WhatsApp do të integrohej në FaceBook, duke bashkuar kështu të gjithë përdoruesit në një aplikacion të vetëm. E kishim gabim, ose kjo ishte thjesht ideja e Markut, por ai nuk mundi ta bënte veten.

Dhe së dyti, në të njëjtin vit, një aplikacion i ri për mesazhe u shfaq nga askund: Telegram. Një konkurrent i ashpër rus, si Ivan Drago në filmin Rocky Balboa. Pavel Durov dhe ekipi i tij i zhvilluesve lansuan një aplikacion mesazhesh që e bëri të dridhej vetë Zuckerberg, i cili tashmë kishte WhatsApp-in e tij në xhep, duke dashur ta shfrytëzonte atë dhe të rikuperonte ato njëzet miliardë dollarë.

Dhe pronari i FaceBook dhe Instagram duhej të rimendonte seriozisht se çfarë të bënte me WhatsApp. "Ivan Drago" i aplikacioneve të mesazheve ishte më i gjatë dhe më i fortë se ai. Kishte disa grushta shumë të fuqishëm: mesazhet tuaja ishin shumë më të sigurta pasi ishin të koduara, ishte vërtet ndër-platformë, mund të përdorej në disa pajisje në të njëjtën kohë (si p.sh. një PC) dhe ishte krejtësisht falas dhe pa reklama. Një kërcënim shumë i fuqishëm.

Dhe Zuckerberg u kap nga paniku. Ai e dinte se çdo lëvizje e gabuar do të bënte që miliona përdorues të kalonin në Telegramin e ri të lezetshëm dhe nëse do ta provonin, nuk do të ktheheshin më kurrë. Kështu kanë kaluar disa vite dhe CEO i Facebook ende nuk lëviz.

Telegrami është ende falas dhe pa reklama, dhe për sa kohë që mund të qëndroni, WhatsApp do të mbetet i njëjtë. Ndaj Zuckerberg, duke parë se nuk mund të “prek” përdoruesin privat, ka vendosur të fillojë të bëjë biznes me WhatsApp për kompanitë.

WhatsApp Biznes

Biznes

Me WhatsApp Business, platforma fillon të gjenerojë të ardhura.

WhatsApp Business, është një aplikacion i krijuar në vitin 2017 dhe i fokusuar në biznesin e kompanive. Ai u krijua në mënyrë që bizneset e vogla të mund të komunikojnë me klientët e tyre, t'u tregojnë atyre produktet dhe shërbimet e tyre dhe të jenë në gjendje të bisedojnë me klientin ndërsa blejnë dhe t'u përgjigjen pyetjeve të tyre.

Një mënyrë e mirë për të lidhur kompaninë dhe klientin, duke ju lejuar të krijoni një katalog virtual për të shfaqur produktet dhe shërbimet dhe të përdorni mjete speciale për të automatizuar, porositur dhe përgjigjur shpejt mesazheve. Ka shërbime falas, dhe të tjera që paguhen.

Dhe përveç tarifimit për këto shërbime, me WhatsApp Business Zuckerberg mbledh një sasi të madhe informacionesh biznesi shumë të vlefshme, të cilat mund të shfrytëzohen në platforma të tjera si Facebook.

Pagesat e WhatsApp

WhatsApp Payments do të jetë lëvizja e radhës e Zuckerberg për të bërë një fitim nga WhatsApp. Një shërbim pagese i ngjashëm me Bizum që të gjithë e njohim. Dhe sërish, me frikën e “prekjes” së përdoruesit fundor, për ta pagesat dhe të ardhurat do të jenë pa pagesë dhe do të jenë kompanitë që do të paguajnë çmimin.

Ai filloi të funksionojë në Brazil vitin e kaluar dhe pritet që në këtë 2021 të ri të shtrihet në më shumë vende. Edhe pse shërbimi është falas për përdoruesit, për shkak të vëllimit të madh të transaksioneve që kjo platformë mund të gjenerojë ndërmjet individëve dhe kompanive, përfitimet për Zuckerberg mund të jenë të konsiderueshme.

Rocky shpreson të lodhë Ivan Dragon

Pavel Durov

Pavel Durov, Ivan Drago i mesazheve.

Ashtu si në filmin e Sylvester Stallone, amerikani pret që rusin të lodhet, për të fituar përfundimisht luftën. Kjo është ajo që po bën Mark Zuckerberg. Ai e di se herët a vonë, Pavel Durov do të duhet të paguajë për Telegramin e tij, ose të prezantojë reklama për të gjeneruar fitim. Do të jetë kur amerikani do të bëjë një lëvizje, dhe do të bëjë të njëjtën gjë, për të vazhduar të jetë Kampion Botëror i mesazheve, në numër përdoruesish, dhe së fundi, do të jetë në gjendje ta bëjë WhatsApp-in fitimprurës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Bastis dijo

    Whatsapp nuk ishte i pari. Më parë kishte të paktën një të quajtur Ping. e kisha. Ajo që nuk më kujtohet më është nëse ishte vetëm për iPhone apo kishte edhe për Android.