Sonos prezanton shiritin e tij të ri "Ray" më të përballueshëm, por me të njëjtën cilësi si gjithmonë

Sonos ka prezantuar risitë e tij dhe na sjell një altoparlant të ri për dhomën tonë të ndenjjes që do të na bëjë shijoni filma dhe seriale me zërin më të mirë, por me një çmim më të volitshëm. Ai gjithashtu na ka prezantuar me asistentin e tij zanor dhe ngjyrat e reja për Sonos Roam.

Sonos Ray, shiriti i ri i zërit për të gjithë

Sonos ka shtuar një altoparlant të ri në katalogun e tij të shiritave të shkëlqyer të zërit. Sonos Beam dhe Sonos Arc janë bashkuar tani nga Sonos Ray i ri, një shirit zanor më kompakt që premton një cilësi superiore e zërit për të shijuar plotësisht përmbajtjen tonë multimediale në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit, përveç mundësisë për ta përdorur atë si altoparlant për të dëgjuar muzikë falë integrimit me Apple Music dhe Spotify, dhe pajtueshmërisë me AirPlay 2.

Tingulli i tij kompakt nuk duhet të na mashtrojë sipas Sonos, pasi ai do të përdorë mjedisin e tij për të transmetuar zë në të gjithë dhomën, përveç sistemit Base Reflex për të kontrolluar basin. Ai gjithashtu ruan veçoritë që ne vlerësojmë më shumë nga modelet më të shtrenjta, si p.sh përmirësimi i zërit në mënyrë që të mund të dëgjoni qartë dialogun edhe në filmat më aksion, dhe modaliteti i funksionit të natës që zvogëlon intensitetin e tingujve më të fortë gjatë natës për të shmangur shqetësimin e anëtarëve të tjerë të shtëpisë ose fqinjëve.

Sigurisht që ka Lidhja Wi-Fi dhe Ethernet, për të qenë në gjendje të luajmë drejtpërdrejt muzikë nga shërbimet kryesore të transmetimit, ose të dërgojmë përmbajtjen që luajmë në iPhone ose iPad tonë nëpërmjet AirPlay. Kontrollet e shiritit të zërit janë të prekshme dhe janë të vendosura në krye, dhe ne mund ta kontrollojmë atë gjithashtu përmes aplikacionit Sonos nga iPhone ose iPad ynë.

Çfarë humbasim në krahasim me modelet superiore? Ky Sonos Ray ka vetëm lidhje optike, kështu që ne humbasim përputhshmërinë me sinjalet audio me cilësi të lartë si Dolby TrueHD, DTS HD Master Audio ose Dolby Atmos. Në këmbim do të kemi përputhshmëri me modelet më të vjetra të televizorit që nuk kanë dalje eARC, të nevojshme për ato tinguj me cilësi të lartë. Ne humbasim edhe mikrofonin, kështu që ky shirit zanor nuk mund të kontrollohet drejtpërdrejt me zë, edhe pse ne mund ta bëjmë atë përmes smartfonit tonë. Pavarësisht se nuk kemi një lidhje HDMI, ne mund të përdorim telekomandën tonë të zakonshme për të kontrolluar volumin falë një marrësi infra të kuqe në pjesën e përparme të tij.

Sonos Ray i ri do të jetë i disponueshëm nga 7 qershori dhe do të kushtojë 299€, shumë më poshtë se 499 € e Sonos Beam ose 999 € e harkut spektakolar Sonos, xhevahiri në kurorë.

Ngjyra të reja për Sonos Roam dhe asistent i ri zanor

Duke filluar nga qershori do të kemi një asistent të ri zanor në shtëpi. Nëpërmjet fjalëve "Hej Sonos" ne mund të kontrollojmë altoparlantët tanë Sonos, me kusht që të kenë çipin S2 dhe me avantazhin që i gjithë përpunimi i komandave tona do të kryhet në altoparlant. nuk do të ketë lidhje me serverët dhe nuk do të dërgohen klipe zanore për analizë. Ky asistent do të jetë i pajtueshëm me Apple Music dhe Amazon Music, por ne nuk dimë asgjë për Spotify për momentin. Për momentin do të jetë i disponueshëm vetëm në anglisht, versioni frëngjisht tashmë është konfirmuar për para fundit të vitit, por ne nuk dimë asgjë për spanjisht.

Më në fund, u prezantuan ngjyrat e reja për altoparlantët portativ Sonos Roam. Me lidhjen Wi-Fi dhe Bluetooth, asistentin zanor dhe pajtueshmërinë me shërbimet kryesore të transmetimit të muzikës, duke përfshirë Apple Music dhe Spotify, ato tani mund të blihen (tani e tutje) në tre ngjyra të reja: Olive, Sunset dhe Wave.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.