Spotify mohon akuzat për ndëshkimin e ekskluziveve të Apple Music

Spotify

Lufta për biznesin e muzikës streaming është me shpatat e ngritura, dhe kjo demonstrohet nga lajmet që çdo herë shfaqet shpesh me Apple Music dhe Spotify si protagonistët kryesorë. Të dy shërbimet muzikore streaming përdorin të gjitha armët që kanë në duart e tyre në mënyrë që të fitojnë një avantazh ndaj rivalit të tyre, dhe Nëse Apple po merret marrëveshje ekskluzive me artistë të caktuar për të lëshuar albumet e tyre së pari në Apple Music, Spotify mund të dënojë ata artistë duke bërë që muzika e tyre të mos shfaqet në faqet shumë të rëndësishme në aplikacionin e tyre.. Përkundër faktit që Spotify i ka mohuar këto akuza, ka disa artistë që pretendohet se e kanë denoncuar këtë praktikë.

Drake, Frank Ocean, Taylor Swift, Katy Perry ndër të tjera kanë pasur marrëveshje ekskluzive pak a shumë të gjata me Apple Music. Këta artistë janë më të njohurit, dhe ndoshta më pak të prekurit nga kjo strategji e supozuar e Spotify, por duket se të tjerët më pak të njohur preken nga ajo. Më keq akoma, artistë të panjohur janë të papunë për shumë që shfaqen në Beats Radio 1, radio e Apple me Zane Lowe si prezantuese, pasi që duket ata do të ishin kërcënuar nga Spotify me zbritjen e tyre në cepin më të errët të aplikacionit të tyre nëse bien dakord të paraqiten në emisionin radiofonik të Apple.

Spotify padyshim që i mohon këto akuza, por Bloomberg siguron se informacioni vjen nga burime shumë të afërta dhe se ata janë plotësisht të vetëdijshëm për strategjinë e kompanisë. Jo vetëm që Spotify është i pakëndshëm me ekskluzivitetet e Apple Music, madje Universal Music Group ka ndaluar që të gjithë artistët e tij të japin ekskluzive për Apple Music, e cila duket se e ka penguar Lady Gaga të prezantojë albumin e saj ekskluzivisht për shërbimin muzikor streaming të Apple. Ky është vetëm një episod tjetër i kësaj lufte, këstet e ardhshme, që do të vijnë së shpejti.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.