Apple studion për të bërë iPhone në Indi

Indi Ishte e qartë. Nëse një nga gjërat që Apple ka mësuar në këto muaj që kemi pasur një pandemi globale për shkak të lumtur Covid-19 është se ju duhet të diversifikoni prodhimin e pajisjeve tuaja. Kur filloi kriza e Koronavirusit, fabrikat në Kinë u mbyllën ndërsa pjesa tjetër e botës shikonte me shqetësim, ende të pavetëdijshëm për atë që do të vinte.

Isshtë e vërtetë që ata tashmë po operojnë me kapacitet të plotë, por paralajmërimi ishte i qartë për kompaninë. Ju nuk mund të keni gati të gjithë prodhimin e produkteve tuaja në një vend. Kështu që në një kohë rekord Vietnamezët kanë vendosur bateritë dhe kanë ngritur impiantin e parë për të furnizuar kërkesat e Apple. Ata fillojnë të prodhojnë AirPods këtë muaj dhe tjetri, mund të jetë një impiant për të prodhojnë iPhone në Indi.

Një raport i botuar sot në Ekonomik Times siguron që Apple po shqyrton mundësinë e ndryshimit deri në një të pestën e prodhimit të iPhone nga Kina në Indi gjatë pesë viteve të ardhshme. Pjesa më e madhe e prodhimit do të ishte për eksport.

Ky raport siguron që deri në IPhone me vlerë 40 miliard dollarë mund të prodhohen në Indi. Në këtë vend shifra e shitjeve të këtyre celularëve Apple është 1.500 milion dollarë, që do të thotë se pjesa dërrmuese e prodhimit do të shkonte në vendet e tjera.

Apple është në bisedime me Qeverinë e Indisë për të hedhur një themel për bashkëpunimin. Dy prodhues të tanishëm të iPhone do të krijojnë këto fabrika të reja prodhimi: Wistron dhe Foxconn. Nëse kjo ndodh, këto dy kompani që prodhojnë iPhone do të bëhen eksportuesi më i madh në Indi.

Apple tashmë ka filluar bëni AirPods tuaj në Vietnam. Sot kemi mësuar gjithashtu që prodhuesi i patate të skuqura të serive A të Apple, TSMC, planifikon të prodhojë procesorë të tillë në SH.B.A. isshtë e qartë që kompania e ka kuptuar që duhet të diversifikojë prodhimin e saj në vendet e tjera jashtë Kinës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.