Sulmi ndaj iOS u përdor nga Kina për të monitoruar grupin etnik Ujgur

Dje ju thamë se si iOS kishte qenë objekt i disa sulmeve që për dy vjet përdorën defekte të ndryshme të sigurisë arrijnë të fusin spyware në iPhone tonë që dërgonte të gjitha llojet e informacioneve që gjenden në telefonin tonë hakerat. Zbuluar nga ekipi i Google Project Zero, këto sulme u rregulluan plotësisht shkurtin e kaluar.

Megjithëse u njohën faqet e internetit që instaluan këtë spyware, dhe madje edhe marrësi i gjithë këtij informacioni, Google nuk dha ndonjë detaj në lidhje me të, por dyshohej se duhet të ishte një qeveri që dëshironte të monitoronte grupe të caktuara të popullsisë. Dyshimi është konfirmuar dhe TechCrunch zbulon se qeveria kineze e përdori atë për të policuar pakicën etnike Ujgure.

Hacker
Artikulli i lidhur:
iOS pëson një nga sulmet më të mëdha në historinë e tij, por tashmë është zgjidhur

Sulmi kërkoi një vizitë në faqet e internetit të përgatitura për të instaluar spyware në iPhone tonë. Pasi të instalohet, ky program do të dërgojë të gjitha informacionet e mundshme, nga thirrjet, vendndodhja dhe mesazhet në faqet e internetit të vizituara, madje edhe përdoruesit dhe fjalëkalimet e llogarive të të prekurve. Një mënyrë efektive për të kanë kontrolluar absolutisht një grup etnik që ka parë më shumë se një milion njerëz të internuar në kampe masivë të paraburgimit vitin e fundit.

Justifikimi i qeverisë kineze për të kryer këtë spiunazh masiv dhe për të justifikuar këto arrestime pa kriter të ujgurëve është lufta kundër terrorizmit. Për grupin etnik ujgur, mysliman, Nuk ju lejohet të keni libra fetarë, të mos keni mjekër ose të keni çilima për të praktikuar fenë tuaj. Sipas The New York Times, këto kampe paraburgimi janë të detyruar të këndojnë himne në favor të Partisë Komuniste Kineze. Padyshim, Kina i mohon të gjitha këto informacione, por gjithashtu nuk lejon që kampet e paraburgimit të vizitohen për të kontrolluar nëse përputhen me ligjet ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.