Syzet e para të Apple do të jenë shumë të shtrenjta dhe për pothuajse askënd

Gurman vazhdon të publikojë planet e Apple për të ardhmen në një periudhë afatshkurtër dhe afatmesme, dhe tani është radha e Syzet Apple, syzet që në lansimin e tij duken të jenë një produkt i ngrohtë me një çmim që është jashtë arritjes të shumicës.

Kemi kohë që flasim për syzet e realitetit të shtuar të Apple (AR) dhe duket se produkti i parë nuk është larg lansimit, por nëse dëgjojmë ato që na thotë Gurman, do të jetë një zhgënjim i madh për shumicën. Siç është botuar në Bloomberg, Këto syze të para të Apple do të jenë më shumë syze me realitet virtual (VR) sesa AR, e cila duket se prish planet fillestare të kompanisë dhe do të ketë gjithashtu një çmim ndalues, shumë më të lartë se ai i pajisjeve të ngjashme që konkurrenca ka nisur tashmë në treg. Kjo do t'i bëjë ata një pajisje më të destinuar për zhvilluesit sesa përdoruesit përfundimtarë dhe do të shërbejë për të krijuar të gjithë mjedisin e aplikacionit që Apple dëshiron të ketë gati kur lançon produktin përfundimtar, shumë ndryshe nga ky.

Sipas Gurman, zhvillimi i këtyre syzeve të para VR ka qenë mjaft problematik, me një "përballje" të drejtpërdrejtë midis Jony Ive dhe Mike Rockwell, udhëheqësit të ekipit AR / VR Der Apple. Derisa Unë kam kërkuar një pajisje që është më e lehtë dhe mund të funksionojë vetë, edhe nëse kjo do të thoshte që fuqia e saj të ishte e kufizuarRockwell dëshironte një pajisje shumë më të fuqishme edhe në kurriz të detyrimit për të kryer një satelit me të cilin ishte i lidhur. Në fund Tim Cook duhej të ndërhynte, duke vënë bast për opsionin e Jony Ive, shumë më tepër në përputhje me filozofinë e Apple.

syze

Me gjithë këtë, syzet e para të Apple do të jenë të ngjashme me pajisjet aktuale VR, mjaft të mëdha, duke parandaluar përdorimin e syzeve nga përdoruesit, gjë që Apple duket se e ka zgjidhur duke shtuar mundësinë e vendosjes së lenteve korrigjuese në pajisje. Për të marrë një ide se si do të jetë për nga madhësia, duket se do të përfshijë edhe një tifoz për të shpërndarë nxehtësinë e gjeneruar nga procesori që do t'i japë të gjithë fuqinë e nevojshme për funksionimin e tij. Prototipet e këtyre syzeve të para përfshijnë kamera për funksionet AR, si dhe për të gjurmuar lëvizjet e duarve tona, duke qenë në gjendje të shkruajmë edhe tekst duke përdorur gjeste. Këto syze të para mund të dilnin në treg në vitin 2022.

Ndërkohë, produkti përfundimtar që do të destinohet për përdorim më të gjerë, është ende në një fazë shumë të hershme të zhvillimit dhe duket se ka ende disa vjet pas fillimit të tij, pavarësisht nga fakti se Apple kishte planifikuar vitin 2023 për debutimin e saj. Kjo pajisje do të ishte shumë më e vogël në madhësi, dhe do të synonte më shumë për AR sesa funksionet VR, megjithëse do të përfitonte nga e gjithë puna e bërë me syzet e para VR.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.