Të gjitha informacionet në lidhje me MacBook Pro të ri

makbook-pro

MacBook Pro është një nga Mac-et që ofron përfitimet më të mëdha përveç që është një nga më të shiturit nga kompania. Kjo javë shënon 25 vjet që kur kompania me bazë në Cupertino nisi modelin e parë MacBook. Që atëherë, teknologjia ka evoluar shumë, gjë që ka lejuar që një kompjuter portativ me karakteristika të pabesueshme të reduktohet praktikisht në shprehjen minimale. MacBook Pro që e njihnim deri më tani doli në treg në qershor 2012 dhe që nga ajo kohë ajo ishte rinovuar vetëm brenda, e fundit në maj 2015.

Apple është përpjekur ta përballojë këtë model sa më shumë që të jetë e mundur, gjë që do të thotë që shumë përdorues janë detyruar të presin për një Mac të ri ose të zgjedhin një nga laptopët e fuqishëm që Microsoft aktualisht na ofron me gamën Surface Book, e cila edhe pse janë ekosisteme të ndryshme, demonstrohet nga rënia e vazhdueshme e shitjeve të Mac dhe kokrrizimi i shtuar i Surface Book dhe Surface Pro 4.

MacBook Pro i ri 2016

makbo-pro-13-15-inç

Apple na ka prezantuar me një rimodeluar, brenda dhe jashtë, MacBook Pro, duke na ofruar më shumë karakteristika në një hapësirë ​​më të vogël, më pak trashësi dhe më pak peshë. Modelet e reja MacBook, të disponueshme në 13 dhe 15 inç, na ofrojnë grafikë 130 më shpejt se paraardhësit, 67% ekran më i ndritshëm dhe 17% më i hollë. MacBook 13 inç peshon 1,37 kg dhe është vetëm 14,9 mm i trashë, ndërsa modeli 15 inç peshon 1,83 kg me trashësi 15,5 mm.

Touch Bar, një mënyrë e re për të përdorur Mac

Megjithëse tashmë e dinim emrin e këtij ekrani prekës, dhe pak a shumë intuiton funksionalitetin e tij, deri më sot nuk kemi lënë dyshime. Touch Bar na ofron mjetet që na duhen kur na duhen, pasi përshtatet sipas asaj që po bëjmë. Me një prekje të vetme mund të zgjedhim shkurtore, sugjerime teksti, të dërgojmë emoji, të presim dhe ngjisim tekst, të modifikojmë imazhe. Photoshop, Pixelmator, Office, FinalCut janë tashmë të pajtueshme me këtë ekran mini të ri me prekje.

Touch ID vjen në MacBook Pro

prek-id-makbook-pro

Diçka që ishte përfolur gjithashtu ishte mundësia që Apple prezantoi një sensor të gjurmëve të gishtave që na lejon të zhbllokojmë pajisjen pa pasur nevojë të fusim fjalëkalimin tonë. Kjo gjithashtu na lejon të konfirmojmë pagesën e transaksioneve që bëjmë përmes Safari me Apple Pay. Nëse jemi disa përdorues në shtëpi, thjesht Duke klikuar në Touch ID, MacBook Pro do të ndryshojë automatikisht përdoruesin, të cilit i përket gjurma e gishtit, pa pasur nevojë të bëjë asgjë tjetër.

Ekran i ri Retina

makbook-pro-1

Ekrani i MacBook Pro i ri rrit shkëlqimin e ndriçimit të dritës (500 bit) për LED si dhe në kontrast, duke arritur zezakë më intensivë dhe të bardhë më të ndritshëm. Përveç që ka Hapësira më e madhe e pikselëve dhe shpejtësia më e lartë e rifreskimit konsumojnë më pak se modelet e gjeneratës së mëparshme. Modelet e reja MacBook Pro janë modelet e para që janë në përputhje me gamën e gjerë të ngjyrave, e cila shumëzon hijet e gjelbërta dhe të kuqes, duke na ofruar imazhe shumë të ngjashme me ato që mund t'i kapim me syrin e njeriut dhe me shumë detaje.

Tastierë e re dhe një trackpad më i madh

Apple ka implementuar tastierën që debutoi në MacBook 12 inç në këto modele të reja, një tastierë e mekanizmit të fluturave të gjeneratës së dytë që përmirëson rehatinë dhe shpejtësinë e përgjigjes kur shtypni. Përveç kësaj, Trackpad tani është dy herë më i madh se gjenerata e mëparshme dhe është i pajtueshëm me teknologjinë Force Touch.

Familja e re MacBook Pro

mak-libër-pro-modele

Nëse planifikojmë të rinovojmë MacBook Pro-in tonë duhet të dimë se Apple ka lansuar tre modele: dy modele 13 inç dhe një 15 inç. Dallimi kryesor midis modeleve 13 inç është Touch Bar dhe Touch ID, të cilat nuk gjenden në modelin më të lirë dhe i cili gjithashtu ka vetëm dy porta Thunderbolt, pra katër prej modelit me Touch Bar dhe Touch ID.

Çmimi dhe disponueshmëria e MacBook Pro

Gama e MacBook Pro asnjëherë nuk është karakterizuar nga të qenit saktësisht ekonomik, dhe këto modele të reja e konfirmojnë atë. Modelet e vjetra janë ende në shitje me një çmim shumë më të volitshëm, siç është Macbook Air 13 inç, i cili kishte të gjitha fletët e votimit për të ndaluar shitjen. MacBook Pro të reja janë të disponueshme në ngjyra argjendi dhe gri hapësinore.

Çmimet e MacBook Pro 13 inç - 8 GB RAM

 • MacBook Pro me 2 Ghz dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse: 1.699 euro
 • MacBook Pro me Touch Bar dhe Touch ID me 2,9 Ghz dhe 256 GB: 1.999 euro
 • MacBook Pro me Touch Bar dhe Touch ID me 2,9 Ghz dhe 512 GB: 2.199 euro

Çmimet e MacBook Pro 15 inç - 16 GB RAM

 • MacBook Pro me Touch Bar dhe Touch ID me 2,6 Ghz dhe 256 GB: 2.699 euro
 • MacBook Pro me Touch Bar dhe Touch ID me 2,7 Ghz dhe 512 GB: 3.199 euro

Secili prej modeleve mund të personalizohet sipas nevojave tona dhe asaj që ne jemi të gatshëm të paguajmë. Lidhur me disponueshmërinë, modeli pa Touch Bar ose Touch ID është tani në dispozicion për blerje dhe rezervim. Sidoqoftë, modelet me Touch Bar dhe Touch ID mund të rezervohen por nuk do të dërgohen deri në 3-4 javë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   fran dijo

  dhe me keto cmime duan qe te shkojme ne mac ??? pa shaka

 2.   Luis dijo

  Unë e di që nuk shkon me lajmet, por unë dua të instaloj iOS 10.1 nga një skedar ipsw por kur e shkarkoj ekzistojnë dy modele të iPhone 7 Plus model 9,2 dhe 9,4 i cili është ai që duhet të shkarkoj nëse iPhone im ka qenë bleva ketu ne Spanje? Dikush mund të më ndihmojë?

  1.    Luca dijo

   9.4

  2.    Luca dijo

   9,4

  3.    Pol dijo

   Unë nuk do të ngatërrohem, ose ju e azhurnoni atë nga iPhone ose me iTunes, kështu që sigurisht nuk jeni gabim

 3.   lol dijo

  Shumë e shtrenjtë për kompjuterët në të cilët një ditë Apple do të thotë se nuk janë më aq të fuqishëm sa nuk do të lejojnë që të instalohet versioni i fundit i sistemit të saj operativ. siç bën gjithmonë. Unë preferoj një Windows që të paktën nuk e kufizon atë tek unë.

  1.    tonelo33 dijo

   Sistemi operativ windows gjithashtu ju kufizon në këtë drejtim.
   Në kompjuterin tim tashmë më paralajmëron se nuk do të jem në gjendje të azhurnoj kromin nëse nuk instaloj windows 10 e kështu me radhë me aplikacione të tjera që tashmë kërkojnë sisteme operative më të mëdha se ai që kam

   Por meqenëse nuk kam pasur Mac, nuk e di se çfarë jete të dobishme ka, kompjuteri im është tashmë 12 vjeç dhe për momentin për atë që e përdor ia vlen, megjithëse tashmë po shoh opsionet e blerjes sepse fillestari leva dhe trokola janë në të fundit dhe e shoh veten të hedhur çdo ditë nga këto

  2.    Luis dijo

   Tani, por unë tashmë kam iOS 10.1 dhe nuk mund të bëhet, dua ta instaloj përsëri, sepse më jep disa të meta

 4.   Tony dijo

  Për atë çmim, macbook pro prej 15 specifikimeve më të larta që është me vlerë 3199, ju mund ta kapni mac pro dhe është shumë më mirë se laptopët, nuk nxehet shumë dhe nuk do të tërhiqeni me grafikë, i vetmi kompjuter që është ia vlen tani për punë është mak pro….

  1.    Nestro dijo

   Plotësisht pajtohem