Tani mund të shkarkoni macOS Sierra. Cilat Mac janë të përputhshme?

makos-sierra

Ne kemi qenë duke folur për iOS 10 pa ndërprerje, tani është koha të flasim për macOS Sierra, sistemin e rinovuar operativ Mac, i cili jo vetëm që ndryshon nomenklaturën e tij (nga OS X në macOS), por sjell edhe lajme interesante. Në nivelin e dizajnit të ndërfaqes së përdoruesit nuk do të gjejmë ndonjë gjë të rëndësishme, megjithatë, Siri është tani i disponueshëm në pajisjet Mac, një tipar që pritej për OS X El Capitan, por u vonua deri sot. Versioni përfundimtar i macOS Sierra është në dispozicion në Mac App Store nga 19:00 pasdite sot. Ne gjithashtu ju tregojmë se cilët janë Mac të pajtueshëm me versionin e fundit të sistemit operativ.

Çfarë ka të re në macOS Sierra

Më e rëndësishmja nga të gjitha është Siri, por jo i vetmi. Përveç asistentit virtual Apple, ne mund të bëjmë diçka aq të thjeshtë por të dobishme zhbllokoni pajisjen tonë Mac përmes Apple Watch. Me këtë nënkuptojmë se nëse keni Apple Watch në kyçin e dorës tuaj mund të harroni për zhbllokimin e Mac.

macOS Sierra gjithashtu ka një mjet të ri që do të na lejojë të shmangim instalimin e të tjerëve siç është Clean My Mac, ne nënkuptojmë me këtë që macOS do të fshijë automatikisht skedarët e panevojshëm kur të mbetet pak hapësirë. Nga ana tjetër, në pajtueshmëri me iOS do të kemi një clipboard universal, Foto në foto tashmë i pranishëm në iPad dhe të gjitha lajmet në pajtueshmëri me iOS siç janë Mesazhet dhe Fotografitë. Më në fund, Apple Pay në versionin në internet do të jetë gjithashtu i disponueshëm.

Kompjuterë të pajtueshëm me macOS Sierra

Ne detajojmë listën e pajisjeve të përputhshme me macOS Sierra. Pavarësisht, për sa i përket specifikimeve teknike, Apple këshillon pajisjet men minimumi 2 GB RAM dhe do të peshojë afërsisht 8,8 GB

 • MacBook: 2009 e në vazhdim
 • MacBook Air: 2010 e tutje
 • MacBook Pro: 2010 e tutje
 • iMac: 2009 e në vazhdim
 • Mac mini: 2010 e tutje
 • Mac Pro: 2010 e tutje

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Manuel dijo

  Një pyetje. Në tabelën e pajtueshmërisë ju thoni se iMac nga viti 2009 e tutje janë të pajtueshëm, nga ana tjetër në faqen e internetit të mollës ata thonë se vetëm iMac nga fundi i vitit 2009. Unë po ju them sepse kam një iMac nga fillimi i 2009 dhe E kuptova që nuk është në përputhje me Sierra (vetëm në fund të vitit 2009). A mund ta sqaroni atë pyetje për mua? Faleminderit.

 2.   Manuel dijo

  Unë thjesht u përpoqa të azhurnoj dhe nuk më lejon, prandaj, iMac nga fillimi i vitit 2009 nuk janë në përputhje ...

 3.   Alan dijo

  Ata mund të bëjnë një udhëzim për ta shkarkuar në Mac Pro 2009