Tastiera Magjike e radhës do të kishte çelësa individualë me bojë elektronike

magjike-mouse-2-magji-trackpad-2-tastierë magjike

Thashethemet e reja mbërrijnë rreth produkteve të reja të gamës Mac që Apple do të përgatiste tashmë. Me sa duket Apple ka punuar një Keyborad i ri Magjik që do të shfaqë çelësa individualë, tipografia e të cilave do të shprehet me bojë elektronike. Kjo do të thotë që çelësat mund të rregullohen lehtësisht dhe e njëjta tastierë do të jetë e vlefshme për çdo pajisje, pavarësisht nga vendi ku përdoret. Kjo përforcon thashethemet në lidhje me çelësat e rinj OLED që MacBook Pro i ri mund të përfshijë, edhe pse pa dyshim ajo që do të tërhiqte më shumë vëmendjen do të ishte një dizajn më i hollë, megjithëse dyshojmë se Apple po vë bast për fuqinë e parë në laptopët e saj.

Kjo thashethem vjen nga Reddit, më konkretisht përdoruesi Foxonninsider, i cili gjatë natës së djeshme u angazhua për të lëshuar këtë lugë në rrjetë. Apple punon në këtë tastierë në duart e një startupi të quajtur Sonder, kështu që brezi i ri i Tastierës Magjike do të ofronte bojë elektronike në çelësat e tij. Pyetja është se si ata do të zgjidhin ndriçimin e çelësave, pasi që materiali i përdorur dhe boja elektronike mund ta komplikojnë detyrën, dhe mbase rezultati nuk ishte plotësisht i këndshëm, pasi tastiera MacBook është tani. Fakti që Tastiera Magjike nuk është e ndriçuar nga drita, i ka kushtuar Apple më shumë se një ankesë.

E vërteta është se nuk ka kuptim që në laptopët e saj, kompania Cupertino ofron ndriçim të pavarur LED për çelësa, por në Tastierën Magjike, që është një çmim i konsiderueshëm, nuk gjejmë ndonjë efekt ndriçimi.

Ndërkohë, përforcohen gjithashtu thashethemet në lidhje me panelin OLED që MacBook Pro i radhës do të kishte në tastierën e tij. Duke iu kthyer tastierës së re Magjike, Apple ka përdorur përsëri teknikën e saj, Nuk është e mjaftueshme për të që të kërkojë bashkëpunim, por ai ka filluar negociatat për të qenë direkt me të Sonder dhe bashkohuni në grupin tuaj të biznesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.