Thashethemet tregojnë për një iPhone 5G me një sensor ultrasonik të gjurmës së gishtit

Në këtë pikë të filmit thashethemet për iPhone 2020 fillojnë të marrin tërheqjen. Spekulohet me shumë siguri se do të ketë katër modele që Apple do të paraqesë në shtator dhe se ato do të ndahen në "të nivelit të lartë" dhe "të mesit", siç ndodhi me iPhone 11 në 2019. Sidoqoftë, disa burime kanë filluar të promovojnë përsëri një thashethem që ishte zhdukur prej kohësh. Këto burime sigurojnë që iPhone 5G 2020 do të vijë me një sensor tejzanor të gjurmëve të gishtave nën ekran. Sidoqoftë, ka shumë burime të tjera që hedhin këtë thashetheme në tokë, e cila, sigurojnë ata, ka të ngjarë, por jo për këtë vit, por për vitin 2021.

A do të shohim një sensor tejzanor të gjurmëve të gishtave në 2020 ose 2021?

Metodat e sigurisë në pajisjet Apple kanë evoluar me kalimin e kohës. Apple lançoi Face ID në 2017 me lansimin e iPhone X. Prej atëherë e tutje, të gjithë iPhone (përveç SE) kanë kryer me vete këtë metodë zhbllokimi. Kërcimi i Touch ID u bë edhe për Macs, por ai la iPad-in me lansimin e gjeneratës së fundit. Prandaj është që Apple e mban gjallë teknologjinë e saj Touch ID si një metodë zhbllokimi në shumë prej pajisjeve të saj.

Disa burime siç siguron gazeta kineze Ekonomik Daily News se GIS dhe prodhuesi i panelit prekës Qualcomm Ata po prodhojnë teknologji tejzanor që do të mblidhet në një nga iPhone-ët 2020 të nivelit të lartë. Me fjalë të tjera, rezultati i kësaj teknologjie do të lejonte që Apple të ishte në gjendje prezantoni një sensor të gjurmëve të gishtave me bazë ultratinguj nën ekran. Kjo do të lejonte që dy metoda sigurie të bashkëjetojnë në të njëjtën pajisje: Touch ID dhe Face ID.

EDN tashmë e tregoi këtë teknologji në iPhone të vitit 2019 vitin e kaluar. Sidoqoftë, kishte shumë që mundën hipotezat e saj, duke përfshirë Bloomberg ose Ming-Chi Kuo. Këto rumologë sigurohu që Aplikime nëse jeni duke punuar në këtë teknologji, por ne nuk do ta shohim atë në vitin 2020. Nga ana tjetër, burime të tjera sugjerojnë që ky sensor tejzanor i gjurmës së gishtit do të vinte para iPad sesa iPhone.

Teknologjia e këtij sensori është e panjohur, megjithëse mund të mbledhim informacione të së kaluarës. Sensori do të bazohej në sistemin e ultrazërit me të cilin valët do të dërgoheshin nga vetë sensori në gjurmën e gishtit. Informacioni do të kërcej dhe do të gjenerohej një hartë e tensionit bazuar në gjurmën që është hartuar. Duke kursyer distancat, teknologjia mund të krahasohet me Face ID.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.