Tim Cook feston pesë vjet si CEO i Apple me bonuse milioner

Tim Cook

Sot mbushen pesë vjet që kur Tim Cook u emërua CEO i Apple më 24 gusht 2011, në të njëjtën ditë kur bashkëthemeluesi Steve Jobs dha dorëheqjen përfundimisht si CEO dhe i rekomandoi Bordit të Drejtorëve që të emëronte Cook si pasardhës të tij të përhershëm.

Tani që ai është pesë vjeç në krye të Apple, Cook ka kufizuar bonuse të aksioneve prej më shumë se 100 milion dollarë. Bonot janë të lidhura me menaxhimin tuaj dhe performancën e Apple nën drejtimin tuaj, duke përfshirë kthimin tuaj total si aksioner në krahasim me indeksin S&P 500.

Bonot e Cook përfshijnë 700.000 njësi aksionesh të kufizuara, të cilat janë konsoliduar sot si pjesë e një pakete më të madhe kompensimi me më shumë se 4,7 milion aksione, përveç të parës prej gjashtë kësteve vjetore të njësisë së aksioneve të kufizuara me bazë zotërimi prej 280.000 që janë dorëzuar sot. 980.000 aksionet e kombinuara vlerësohen me gati 106.7 milion dollarë bazuar në çmimin e mbylljes të AAPL prej 108,85 $ të Martën.

Një njësi e kufizuar e aksioneve, ose RSUËshtë një formë e kompensimit e vlerësuar në termat e aksioneve të kompanisë, por aksioni nuk lëshohet në kohën e dhënies. Në vend të kësaj, marrësi merr aksione në një datë të mëvonshme, zakonisht vetëm nëse ata janë ende punonjës të kompanisë. Cook personalisht kërkoi që çmimi i tij të modifikohej për t'iu përmbajtur një sistemi kompensimi të bazuar në performancë në 2013. Një tjetër nga 700.000 RSU-të e tij janë planifikuar të dorëzohen më 24 gusht 2021, më shumë se 280.000 RSU çdo 24 gusht deri në 2021.

Vlera neto e obligacioneve të Cook, duke supozuar se ai mbetet me kompaninë deri më 24 gusht 2021 dhe plotëson objektivat e performancës, vlerësohet të jetë më shumë se 500 milion dollarë bazuar në opsionet e tij aktuale të aksioneve dhe RSU të dhënë. Tim Cook më parë është zotuar të dhurojë pjesën më të madhe të pasurisë së tij, duke përfshirë këto bono të letrave me vlerë, për bamirësi. Në maj 2015, për shembull, Cook dhuroi afërsisht 50.000 aksione të Apple, me vlerë rreth 6.5 milion dollarë, për bamirësi të padeklaruara.

Cook ka mbikëqyrur lansimin e Apple Watch, MacBook Pro me ekran Retina, ultra të hollë 12-inç MacBook, iPad Pro, modele të ndryshme iPhone dhe iPad; Gjithashtu aplikacione të tilla si Apple Maps, Apple Music, Apple Pay, Siri, dhe shumë produkte dhe shërbime të tjera që kur ai mori frenat e kompanisë në 2011. Apple u bë kompania më e vlefshme në botë në 2012, nën drejtimin e tij dhe vazhdon ta mbajë atë titull edhe sot e kësaj dite. Aksionet e Apple janë rritur me 132% që kur Cook u emërua CEO si pesë vjet më parë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   lol dijo

    Çfarë çmendurie numrash dhe gjërash që askush nuk ka ide më të largët