Tri javë deri në iOS 10, adoptimi i iOS 9 godet 87%

ios-9-birësim

Ne jemi të lumtur sepse iOS 10 është afër cepit, mos e mohoni. Ju mund të shihni se sa mirë duket dhe funksionon iOS 10 në kohën e përdorni aplikacione tipike si WhatsApp ose Pokémon Go në videon tonë javën e kaluar. Megjithatë, gjithashtu iOS 9 vazhdon të rritet, veçanërisht pas një azhurnimi si iOS 9.3.4 që kemi marrë kohët e fundit dhe që nuk ka asnjë lajm praktikisht, përtej katër përmirësimeve në nivelin e sigurisë dhe prerjes së kabllove që janë bërë në Jailbreak, si gjithmonë. Edhe një herë, dhe për të tretin muaj me radhë, pjesa e iOS 9 është rritur.

Duke parë kuotën e iOS 9 ndërsa kemi të instaluar iOS 10 janë peripecitë e jetës, dhe është që në mes të shtatorit Apple do të paraqesë iPhone 7, për të cilin ne tashmë dimë pothuajse gjithçka, ose pothuajse asgjë. Gjatë këtij muaji gusht, iOS 9 ka arritur një kuotë të instalimit 87% në pajisjet e përputhshme, tregon kaq shumë, është iOS 8 që është dëmtuar, pasi që e njëjta pikë përqindje që ka marrë iOS 9, është ajo që ka humbur. Versionet e mëparshme të iOS vazhdojnë të mirëmbahen në 3% të pajisjeve, saktësisht në të njëjtën pikë si korrikun e kaluar, pavarësisht nga fakti se me kalimin nga qershori në korrik, këto versione të mëparshme humbën një përqindje prej dy përqind në pajisjet e përputhshme.

Këto statistika u botuan më 15 gusht në faqen e internetit të zhvilluesit. Sistemi operativ i mollës vazhdon të rritet. Sidoqoftë, çdo analizë e iOS 10 do t'ju ndihmojë ta kuptoni këtë Sistemi tjetër operativ që Apple do të prezantojë zyrtarisht brenda një muaji është më i miri që kemi parë për një kohë të gjatë. Rinovimet vizuale janë zhdukur, Apple është përqendruar në performancë dhe po hyn në fuqi, iOS 10 është një sistem i pastruar qartë, i cili do të kënaqë shumicën dërrmuese të përdoruesve të iPhone dhe iPad dhe që ne shpresojmë të mund të provoni, nëse jo tashmë provoi ndonjë prej betave të tij, qoftë publik ose për zhvilluesit.

Krahasimi me Android

android-copëzimi

Google gjithashtu ka statistika zyrtare, A.ndroid 6.0 Marshmallow aktualisht po funksionon në 15,2 përqind të telefonave tuaj inteligjentë dhe tabletëve. Ndërkohë, Lollipop (Android 5.1), një sistem operativ me më shumë se dy vjet i vjetër, po komandon listën e sistemeve operative të Google. Në të vërtetë Android 5.1 është instaluar në 35,3 përqind e pajisjeve Android, domethënë, mund të themi se instalimi dhe rinovimi i sistemit operativ të pajisjeve ishte i ndenjur në vitin 2014.

Sidoqoftë, këta numra kanë një shpjegim të qartë, pajisjet pa Google Play dhe shërbimet e saj të shitura në Kinë janë ato kryesore, megjithatë, ka versione të tjera të Android të lejuara nga Google që vonojnë gjithashtu azhurnimet, të tilla si Amazon Fire OS.

Fragmentimi i Android-it është bërë një problem sigurie, Ne nuk mund ta mohojmë aspak, megjithatë, përdoruesi i Android është përgjithësisht më pak i shqetësuar për këto lloje azhurnimesh, ndoshta sepse informacioni kur azhurnon është më i vogël se në rastin e iOS. Për sa i përket tregut, ndodh e kundërta, Android dominon, pajisjet me kosto të ulët tingëllojnë shumë shijshme në tregjet në krizë dhe tregjet në zgjerim, Azia është pothuajse plotësisht territor Android, si Italia dhe Spanja, dy territore me një traditë të fortë Android, ku pjesa e tregut vazhdon të rritet.

Ne madje e gjejmë atë Android 4 Jelly Bean është i instaluar në çdo formë të tij në deri në 16 përqind të pajisjeve Android, diçka për tu marrë në konsideratë duke marrë parasysh që është një sistem operativ nga viti 2013. Kjo çon në probleme serioze të sigurisë që gjithmonë përfundojnë duke spërkatur mediat e lajmeve, për shkak të lehtësisë së hakerave që kanë të bëjnë me sistemet operative që nuk janë azhurnuar për kaq shumë kohë, duke shkaktuar paqëndrueshmëri dhe rrjedhje të informacionit konfidencial dhe privat të përdoruesve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.