Truket për të përfituar sa më shumë nga WhatsApp në iPhone tuaj (2/2)

Logoja e Whatsapp

Ne jemi këtu me edicionin e dytë të këtij koleksioni "trukesh" me të cilat synojmë të përfitojmë sa më shumë nga aplikacioni më i njohur i mesazheve në planet. WhatsApp është padyshim klienti më i përdorur i mesazheve për të gjithë, këtu dhe kudo, si në Android ashtu edhe në iOS, në fakt ne kalojmë një pjesë të madhe të kohës që po përdorim smartphone në këtë aplikacion, kështu që është një kohë e mirë për të mësuar të përfitoni maksimumin prej tij, me synimin për të përmirësuar dhe optimizuar secilën nga lëvizjet që bëjmë brenda tij. Mos harroni asnjë nga këshillat tona për të përfituar nga WhatsApp në iPhone tuaj.

Së pari, mos harroni se nuk duhet të humbisni këstin e mëparshëm të kësaj sage nëse nuk keni qenë në gjendje ta lexoni, «Truket për të përfituar sa më shumë nga WhatsApp në iPhone tuaj (1/2)»Theshtë i pari nga dy postimet. Tani ne do të lëmë këshillat e fundit në mënyrë që WhatsApp të bëhet një mjet dhe jo një makth, dhe kjo është se WhatsApp është një shpatë me dy presa, ajo mund të monopolizojë kohën tonë të lirë në mijëra dhe mijëra grupe të pakuptimta ose banale. Ne duhet të dimë se si të kontrollojmë WhatsApp dhe të mos lejojmë WhatsApp të na kontrollojë.

Monitoroni privatësinë tuaj, rregulloni kush ka qasje në informacionin tuaj

whatsapp-truket-2

Nëse WhatsApp ka fituar diçka kohët e fundit, kjo është në privatësi, jo vetëm për shkak të kriptimit që dukej se nuk do të mbërrinte kurrë dhe që përfundoi duke mbërritur këtë javë, por edhe sepse, për disa kohë, na ka lejuar të zgjedhim disa parametra që mund të lehtësojë përdorimin e tij, gjithashtu, si për ta bërë atë pak më të vështirë për ata që kanë zakon të kërkojnë në jetën private të të tjerëve. Kështu, brenda menusë së cilësimeve të fundit të riemërtuara WhatsApp, në seksionin «Llogari» do të zbulojmë se seksioni i parë është seksioni i Privatësisë.

Aty kemi mundësi të ndryshme:

 1. E fundit koha: Kush mund ta shohë lidhjen tonë të fundit
 2. Foto e profilit: Kush mund ta shohë foton tonë të profilit
 3. Statusi: Kush mund ta shohë statusin tonë

Sa herë që shtypim një nga këto opsione, ne mund të zgjedhim midis tre mundësive për të lejuar ose jo hyrjen në informacionin tonë, «Të gjithë" 'mis Kontaktet"Ose"Nadie»Do të na lejojë të rregullojmë se kush do të ketë qasje në këto të dhëna.

Rritja e dyfishtë blu e lumtur është gjithashtu e rregullueshme

Terrori varej nga përdoruesit e WhatsApp, nuk ishte më lidhja e fundit që përcaktonte nëse ke lexuar apo jo një mesazh, u shfaq tik-taku i dyfishtë blu, shenja përfundimtare nëse kemi lexuar apo jo një mesazh. Sidoqoftë, është plotësisht i konfigurueshëm (edhe pse kjo dihet nga shumica e përdoruesve), ju mund të çaktivizoni konfirmimin e leximit në pjesën e fundit të çelsave në seksionin e privatësisë të WhatsApp.

Arkivo, nuk fiton asgjë duke fshirë bisedat

iPhone 6

Ndoshta mund të pendoheni shumë duke eleminuar një bisedë përgjithmonë, meqenëse bisedat në shumë raste nuk përmbajnë vetëm tekste, tani ne gjithashtu gjejmë dokumente dhe multimedia që nuk i dimë kurrë kur mund të na duhen. Kështu që, Ne ju rekomandojmë që të arkivoni bisedat në vend që t’i fshini ato. Përveç kësaj, kur bëhet fjalë për rrëshqitje nga e majta në të djathtë, nëse e zgjasim ngadalë, ajo skedon vetëm, duke e bërë atë opsionin më të rehatshëm.

Përveç kësaj, duke arkivuar rregullisht bisedat, ne mund të gjejmë më lehtë ato që na interesojnë në panelin kryesor të bisedave, kështu që bisedat ose grupet që kanë pak lëvizje do të arkivohen dhe do të kthehen në panelin fillestar kur kërkojnë vëmendjen tuaj. Pasja e pak bisedave në panelin fillestar do t'ju ndihmojë të lexoni dhe të punoni më shpejt në WhatsApp, si dhe t'i jepni përparësi vëmendjes që i kushtoni.

WhatsApp është dembel? Pastroni grupet WhatsApp whatsapp-truket

shpesh, tejkalimi i informacionit, bisedave dhe multimedias bën që WhatsApp të ketë probleme ekzekutimi në iOS, sidomos në pajisjet me 1 GB RAM ose më pak, prandaj ju rekomandojmë që periodikisht të zbrazni grupe të caktuara WhatsApp që kanë shumë përmbajtje por që nuk është e rëndësishme, në këtë mënyrë pesha e aplikacionit do të bjerë ndjeshëm, si dhe një pastrim shpesh i bisedave të vdekura (të lëna me kohë) do të rrisë performancën e aplikacionit. Për të zbrazur një bisedë, duhet vetëm ta rrëshqasim bisedën në fjalë pak nga e djathta në të majtë, në «Më shumë»Kur shtypim një dritare që shfaqet me disa opsione, klikojmë te«bosh» bisedë dhe do të jetë plotësisht e pastër.

Shpresojmë që këshillat tona të jenë të dobishme, nëse keni ide të reja, mos hezitoni t'i lini ato në komente.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

3 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Mori dijo

  zbrazja e bisedës fshin vetëm foto video audiot, etj, ose gjithçka duke përfshirë bisedën?

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Gjithçka përfshirë bisedën.

   përsa i përket Morit

 2.   Jorge dijo

  Ai konsideroi se gjëja më e rëndësishme për sa i përket privatësisë është eliminimi ONLINE.