TSMC do të rritet deri në 10% falë iPhone X

Siç e dimë mirë, ardhja e TSMC në listën e kompanive që prodhojnë pajisje për Apple ishte një para dhe pas për të dy kompanitë. Në këtë mënyrë kompania Cupertino ishte në gjendje të zvogëlojë ndjeshëm varësinë e saj nga Samsung, rivali i saj i drejtpërdrejtë.
Aq sa shumë përdorues e kuptuan që procesorët e prodhuar nga TSMC dhanë rezultate më të mira në autonomi sesa ata të ndërmarrjes koreano-jugore. Tani përfitimi i këtij lloji të performancës po shfaqet, dhe TSMC pret një rritje prej 10% të fitimeve falë iPhone X të ri.
Sidoqoftë, kjo nuk është e dhëna më e rëndësishme dhe e thjeshtë që mund të marrim falë analizës së Reuters dhe është që nëse lexojmë midis rreshtave do të arrinim në një përfundim mjaft të qartë, Samsung është plotësisht jashtë prodhimit të procesorëve. e asaj që do të jetë flamuri më tërheqës që Apple ka bërë ndonjëherë. E gjithë kjo mund të ketë shumë të bëjë me faktin se Samsung i ka shitur Apple panelet e saj OLED për iPhone X praktikisht me një çmim ari, duke e detyruar Apple të ulë në mënyrë drastike marzhin e fitimit, duke ndikuar drejtpërdrejt në çmimin e saj përfundimtar dhe atë që do të paguajnë konsumatorët. Fatkeqësisht, ekranet e asaj cilësie kanë një çmim, mbase kemi filluar të kuptojmë pse Apple preferon të vazhdojë zhvillimin e paneleve LCD.
Sido që të jetë, TSMC parashikon një rritje të ndjeshme të përfitimeve të saj gjatë muajve tetor, nëntor dhe dhjetor, kështu që përkon me fushatën e para-shitjes dhe lansimit të iPhone X. Sidoqoftë, kjo mund të ketë edhe pjesën e saj negative, stoku i iPhone X do të ndikohet rëndë nga ky furnizues i vetëm, pasi dyshojmë se do të jetë në gjendje të ruajë nivelin e prodhimit që do të gjenim me mbështetjen e Samsung kur bëhet fjalë për prodhim. Sido që të jetë, TSMC do të përfitojë veçanërisht nga iPhone X, dhe procesorët e tij kanë një performancë më shumë se të provuar në pajisjet iOS.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.