Twitter punon në një mjet kundër ngacmimit me bllokimin e fjalëve kyçe

Twitter

Pas një serie historish të profilit të lartë të kohëve të fundit përqendruar rreth «cicërima të ashpra»Për disa përdorues thuhet se Twitter përgatitet të nisë një veçori të re të moderimit që do të lejojë përdoruesit filtroni përmbajtjen që ata shohin duke përdorur fjalë kyçe. Çdo cicërimë e mëvonshme me fjalët e dëmshme të aktivizuara për të do të bllokohet nga kronologjia e përdoruesit dhe e padukshme për ta.

Mjeti kundër ngacmimit thuhet se ka qenë në prodhim për një vit në kompani dhe nuk është ende gati për një përhapje masive. Lajmi vjen nga një grup njerëzish afër projektit, dhe ka të ngjarë të fitojë tërheqje shpejt për shkak të shumë incidente fatkeqe përreth rrjetit social, ku dy reporterë dhe të famshëm u sulmuan gjatë shërbimit.

Twitter duhet të tërheqë dhe mbajë përdoruesit në mënyrë që numri i përdoruesve të mos ulet. Kompania ka kaluar muajt e fundit këshillimi me një këshill të jashtëm të grupeve anti-ngacmim mbi strategjinë e tij për trajtimin e çështjes, e cila është bërë një përparësi kryesore për CEO i Twitter Jack Dorsey.

Twitter bëri disa hapa të vegjël këtë vit, si ta bënte më të lehtë për njerëzit raportoni abuzim për tweets ofenduese. Sidoqoftë, mjeti i fjalës kyçe, nëse zbatohet, do të ishte i pari që do t'u japë përdoruesve më shumë kontroll mbi atë që ata shohin në vend se të bllokojë përdoruesit individualë pasi të sulmohen.

Twitter dhe CEO i saj, Jack Dorsey, janë përpjekur të bëjnë rrugën e tyre për në duke krijuar një atmosferë më pak të dëmshme në rrjetin socialPor deri më tani ata nuk kanë dalë me një tipar që mund të ndihmojë në parandalimin e ngacmimit në një shkallë më të gjerë. Potenciali i zgjidhjes së bllokimit të fjalëve kyçe tingëllon i ngjashëm me atë të përdorur në Instagram, duke i lejuar përdoruesit të filtrojnë pjesën e komenteve në fotot e tyre sepse ka fjalë ose fraza të ndryshme që janë ofenduese për njerëz të ndryshëm.

Lajmi vjen pas Twitter raportoi rritje të ngadaltë të të ardhurave që nga viti 2013, falë popullaritetit në rritje të kompanive rivale Snapchat dhe Instagram. Për t'i kthyer gjërat, Twitter planifikon të përqendrohet në pesë fusha kryesore brenda rrjetit të saj, njëra prej të cilave do të përqendrohet në mbajtjen e përdoruesve të sigurt nga abuzimet në internet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.