WhatsApp aktivizon kriptimin e kopjeve rezervë tuaj

WhatsApp tashmë ju lejon të kodoni rezervën tuaj në iCloud

WhatsApp ka filluar të nxjerrë një nga lajmet e tij më të pritura: kriptim nga fundi në fund në kopjen rezervë që ruhet në iCloudMe Për momentin vetëm në Beta, dhe jo për të gjithë, ne ju tregojmë se si funksionon.

Nëse vetëm pak javë më parë aplikacioni i mesazheve në pronësi të Facebook nisi kriptimin nga fundi në fund në mesazhet që dërgohen dhe merren, tani vjen një tjetër nga risitë e shpallura shumë kohë më parë: kriptimi i rezervës që ruhet në iCloud. Në këtë mënyrë, dhe siç na informon vetë aplikacioni kur aktivizon këtë funksionalitet të ri, askush nuk do të jetë në gjendje të shohë mesazhet tona brenda rezervës që ruajmë në cloud të Apple, jo vetë Apple dhe jo WhatsApp.

Cilësimet e kriptimit rezervë të WhatsApp

Ky opsion i ri është lëshuar për disa përdorues të versionit Beta të WhatsApp për iOS, dhe pritet që së shpejti të jetë i disponueshëm në versionin publik që do të jetë i disponueshëm për të gjithë. Konfigurimi i tij bëhet brenda cilësimeve të vetë aplikacionit, në seksionin "Bisedat> Rezervimi". Shfaqet një artikull i ri "Rezervimi nga njëra anë në tjetrën" që do të shënohet si "Jo" si parazgjedhje, dhe që kur aktivizohet do të na çojë në disa ekrane konfigurimi me disa hapa shumë të thjeshtë. Në thelb gjithçka që duhet të bëjmë është të krijojmë një çelës që do të nevojitet për të shkarkuar atë kopje rezervë kur konfigurojmë aplikacionin në një pajisje të re ose pasi ta kemi hequr atë. Nëse e humbim atë çelës, askush nuk mund të na ndihmojë të rikuperojmë kopjen tonë rezervë, prandaj jini shumë të kujdesshëm dhe mbajeni të sigurt.

Mos harroni atë kopje rezervë që bën WhatsApp në iCloud Shtë e pavarur nga kopja që iPhone ynë gjithashtu bën në cloud AppleMe Nëse doni të kurseni hapësirë ​​në re, më mirë fshini WhatsApp nga kopja e iPhone dhe lini vetëm kopjen rezervë që aplikacioni bën në mënyrë të pavarur. Në këtë mënyrë jo vetëm që do të merrni më shumë hapësirë ​​të lirë në iCloud, por gjithashtu do të keni siguri më të madhe që të garantohet privatësia e bisedave tuaja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.