YouTube do të lejojë videon PiP në iPhone, pavarësisht nëse paguajmë ose jo për Premium

Shumë prej jush do ta kujtojnë atë iOS 14 na solli mundësinë e videos në PiP (Picture in Picture), kjo na lejoi të vazhdojmë të shikojmë një video duke dalë nga aplikacioni në të cilin ishim dhe ta shohim në një aplikacion tjetër. Me këtë erdhi "multitasking" në iPhone, diçka që na lejoi madje të navigojmë në iPhone tonë ndërsa bënim një telefonatë FaceTime. YouTube, shërbimi video par excellence, e kufizoi këtë në aplikimin e tij zyrtar, për ta bërë këtë ne duhej të paguanim për shërbimin e tij Premium. Deri tani… YouTube do të lejojë videon PiP pavarësisht nëse paguajmë apo jo për abonimin e saj...

Dhe kjo është diçka që u kërkua shumë nga përdoruesit e shërbimit video të Google, dhe këtu hyri biznesi i tyre... Ata gjithashtu nuk lejojnë riprodhimin në sfond kur iPhone është i kyçurpo, kishte mënyra për të anashkaloni këto kufizime duke hyrë në shërbim nëpërmjet Safari dhe duke shmangur aplikacionin zyrtar. Tani, mirëpresim ndryshimet që na e lejojnë këtë PIP, kjo Do të na lejojë të jemi në një aplikacion mesazhesh për shembull dhe të vazhdojmë të shikojmë videon në YouTube, ose duke përdorur aplikacione zyre ndërsa shikoni ose dëgjoni muzikë në YouTube.

Pse ishte e mbyllur? Epo, në fund të fundit janë strategji të kompanisë, por njoftimi që kanë bërë është zyrtar, së shpejti do ta heqin këtë kufizim për të gjithë përdoruesit përmes një përditësimi të aplikacionit të tij zyrtar për iOS. Ndryshimi do të jetë transparent dhe së shpejti do të shihni ikonën PiP në skajet e videos që po shikoni, ose mund të aksesoni edhe videon PiP duke minimizuar aplikacionin gjatë riprodhimit të një videoje. Një video PiP që nuk ka të bëjë vetëm me YouTube, për më tepër, ata ishin një nga të paktët që e kufizuan atë, të tjerët pëlqejnë Netflix ose HBO e kanë lejuar tashmë për një kohë të gjatë. Dhe ju, a shikoni shumë video në YouTube? A përdorni PiP me video nga platforma të tjera? Ne ju lexojmë ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.