Zgjidhja për keqfunksionimet e GPS me iOS 14 dhe watchOS 7 është rivendosja, sipas Apple

Nga iPhone i vërtetë nuk këshillojmë kurrë jini një nga të parët që azhurnoni pajisjen tuaj në versionet e reja të iOS ose azhurnimet që lëshon në mënyrë periodike të paktën derisa të dimë (përmes mendimeve të përdoruesve) se nuk do të gjejmë ndonjë problem.

Problemi i parë me të cilin përballen përdoruesit e parë që azhurnojnë iPhone-in e tyre me iOS 14 dhe për të parëOS 7 Apple Watch-in e tyre ndikon në funksionimin e GPS, GPS që nuk regjistron saktë rrugët e trajnimit. Nuk ka rëndësi nëse përdorim aplikacionin Apple ose një nga palët e treta.

Kur shumë përdorues prisnin që një azhurnim të lëshohej nga Cupertino për të zgjidhur këtë problem, faqja e mbështetjes së Apple na fton për të rivendosur të dy pajisjet nga e para për të zgjidhur problemin.

Nëse Apple rekomandon që kjo është zgjidhja e vetme ose e rekomanduar për të rregulluar këtë problem, kjo është për shkak se problemi është në procesin e azhurnimit të të dy pajisjeve, një proces që do të bëjë që skedarë të caktuar të mos funksionojnë si duhet, kështu që zgjidhja e vetme es bëj një propozoj të pastër.

Ky problem ka ndodhur kryesisht në përdoruesit që kanë azhurnuar nga iOS 13 në iOS 14. Përdoruesit që rivendosin të dy Apple Watch dhe iPhone nga e para nuk i kanë provuar këto çështje të performancës GPS.

Sa herë që Apple lëshon një version të ri të ndonjë prej sistemeve të saj operative, më e mira që mund të bëjmë është të rivendosim nga e para pa ngarkuar një kopje rezervë të mëparshme, meqenëse do të tërhiqnim problemet e mundshme të performancës ose funksionimit që po paraqiste pajisja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anibal dijo

  Pas rivendosjes së iPhone 8 Plus dhe serisë time Apple Watch 4 mund t'ju them se vazhdon të paraqesë saktësisht të njëjtat probleme ...

 2.   Cesar Fernandez dijo

  iPhoneX me IOS 14.0.1 dhe Apple Watch seri 2 me WatchOS 6.2.8 (17U63).
  Pas restaurimit të të dyjave, problemi GPS vazhdon. Ende nuk mund ta shoh rrugën e seancave të mia të trajnimit.