IPad Air 4 i ri, zhbllokimi dhe përshtypjet e para

IPad Air 4 i ri është këtu dhe ne ju tregojmë lajmet e tij kryesore, si dhe përshtypjet e para që gjeneron ky tablet i ri që i bën gjërat shumë të vështira për gamën Pro të Apple.

 

iPad Air 4

Pro dizajn, zemra e Pro

Apple ka zgjedhur një ndryshim rrënjësor të dizajnit në iPad Air 4 të saj të ri, i cili tani bëhet praktikisht identik me iPad Pro që debutoi në 2018 dhe prej të cilit tashmë kemi dy breza. Një front në të cilin ekrani mbizotëron me një kornizë rreth tij në të cilën nuk ka asgjë në rrugë, as notch as home button, dhe anët e sheshta që përfundojnë me dizajnin e lakuar që deri më tani kishin karakterizuar gjeneratat e fundit të iPad. Kështu kemi një ekran 10,9 inç në një iPad me të njëjtat dimensione si iPad Pro 11 inç, që do të thotë se korniza është pak më e gjerë, krejtësisht e paçmueshme nga ana tjetër.

Apple më në fund ka eleminuar butonin e shtëpisë nga iPad i saj i mesëm, siç bëri dy vjet më parë në iPad Pro, por ajo nuk ka zgjedhur Face ID si një sistem zhbllokimi, por për një sensor të gjurmës së gishtit që e keni bashkangjitur në butonin e energjisë të iPad Air, e cila për këtë arsye është më e madhe. Një vendim i çuditshëm, pasi korniza e përparme mund të strehojë të gjithë pajisjen e nevojshme për njohjen e fytyrës, megjithatë ajo ka vendosur të marrë rrugën e ridizajnimit të plotë të sensorit të gjurmës së gishtit për ta vendosur atë në një buton fizik.

Sensori i gjurmës së gishtit në butonin e energjisë

Pjesa tjetër e pamjes së jashtme të iPad Air është praktikisht identike me 11-inç iPad Pro. Katër grilat e altoparlantëve (dy në secilën anë) që ofrojnë audio pothuajse të padallueshme nga ajo e iPad Pro, përkundër faktit se nuk e ka atë audio hapësinor që ndryshon sipas orientimit të pajisjes, mbajtësi magnetik për Apple Pencil 2 që shërben edhe për ta rimbushur atë, dhe madje edhe USB-C që zëvendëson lidhësin e Rrufesë ose Lidhësin Smart në pjesën e pasme që ju lejon të lidhni tastierat pa nevojën që ata të kenë lidhje Bluetooth ose bateri për të funksionuar.

Diçka që është ekskluzive për këtë iPad Air të ri është mundësia e zgjedhjes midis disa ngjyrave: blu, jeshile, rozë, argjend dhe gri hapësinore. Ngjyrat janë mjaft delikate, dhe në rastin e modelit blu, të cilin mund ta shihni në video dhe fotografi në këtë artikull, në varësi të incidencës së dritës, mund të duket si i njëjti iPad i argjendtë si gjithmonë. Personalisht do të kisha preferuar ngjyrat disi më intensive, edhe pse bluja kur shihet me gjithë shkëlqimin e saj është thjesht e bukur.

USB C në iPad Air

Nëse shikojmë brenda, kemi një procesor A14 saktësisht të njëjtë me atë në iPhone 12 të ri, dhe ky është një lajm i shkëlqyeshëm sepse siguron performancë të jashtëzakonshme si në nivelin e CPU-së dhe GPU-së, duke tejkaluar ato në disa standarde. , dhe duke qëndruar shumë afër te të tjerët. Animacionet janë të rrjedhshme, lojërat zhvillohen normalisht, multi-dritarja, ndryshimi i aplikacioneve ... isshtë një kënaqësi e vërtetë të përdorësh këtë iPad Air 4, dhe megjithëse ka 4 GB RAM (2 GB më pak se iPad Pro 2020) ne mund të jemi të sigurt që ky iPad Air do të jep luftë për shumë vite.

Produktiviteti maksimal

IPad Pro u lançua me idenë e braktisjes së konceptit të iPad si një "produkt për të konsumuar përmbajtje" dhe për të filluar të mendojë për të si një produkt që gjithashtu shërbeu për "krijimin e përmbajtjes". Pas disa brezash, janë të paktë ata që dyshojnë se një iPad Pro është një pajisje e përsosur pune për shumë përdorues (unë vetë kam qenë pa laptop për dy vjet), dhe tani është iPad Air që dëshiron të bindë ata përdorues që nuk duan të shpenzojnë koston e një Pro por duan një iPad si një mjet pune efikas.

Mbështetja USB-C, Apple Pencil dhe tastiera dhe trackpad janë elemente kritike për ta bërë këtë realitet dhe të gjithë janë të pranishëm në iPad Air 4. Lidhni çdo disk të jashtëm ose memorie USB, shkarkoni foto nga çdo kamerë, përdorni mikrofona USB... e gjithë kjo është e mundur falë vendimit të Apple për të marrë këtë lidhës USB-C përtej diapazonit të saj Pro. Kësaj mund t'i shtojmë mundësinë e përdorimit të tastierave, minjve dhe trackpadeve, përfshirë natyrisht katalogun e gjerë të tastierave të përputhshme që pëlqejnë markat. Logitech krijon për këto pajisje. Tastiera që shihni në video dhe në këto imazhe është Logitech Folio Touch, e disponueshme në Apple Store. Shkruani, mbani shënime me dorë, shfletoni, përdorni Word ose Excel, importoni foto, skedarë, modifikoni video… Ky iPad Air nuk ka kufij.

Dallimet me iPad Pro

Inevshtë e pashmangshme të bëni referenca të vazhdueshme në iPad Pro kur analizoni këtë iPad Air, sepse ngjashmëritë e tij janë të mëdha dhe audienca për të cilën synohet, në shumë raste është e njëjtë. Por gjithashtu ka ndryshimet e saj, detaje pak a shumë të rëndësishme që Apple ka dashur të vazhdojë të rezervojë për iPad Pro të saj, dhe që disa përdorues mund t'i bëjnë ata të zgjedhin qartë njërin ose tjetrin. Do të filloj me atë që është më e rëndësishmja për mua: Prek ID në vend të Face ID. Mungesa e sistemit të zbulimit të fytyrës në këtë iPad Air për mua, i mësuar me iPad Pro për gati dy vjet, është ajo që më shqetëson më shumë kur e përdor. Shumë prej jush do të thonë se është budalla, sepse Touch ID funksionon shkëlqyeshëm, por nuk është "transparente" për përdoruesin. Me Face ID thjesht duhet të jesh ulur përpara iPad-it tënd, me Touch ID duhet të heqësh dorën nga tastiera dhe ta afrosh me butonin e energjisë. Unë dyshoj se shumë njerëz që tashmë kanë hyrë në gamën Pro deri në iPad Air këtë vit, kështu që shumica dërrmuese as nuk do ta vërejë atë që po ju them.

iPad Air 4 dhe Lapsi i Apple

Faktori tjetër i madh diferencues është ekrani, me një shpejtësi rifreskimi 60Hz, në vend të ekranit iPad Pro ProMotion me 120Hz shkalla e rifreskimit. Si i vëreni ato ndryshime 60Hz? Në baza ditore, shumica e përdoruesve as nuk do ta vërejnë atë, por nëse dikush vendos një iPad Pro pranë tij dhe lëviz shpejt nëpër faqet e internetit, ata do të vërejnë se ka më pak kërcime në iPad Pro sesa në iPad Air. Nuk më duket aq e rëndësishme sa të vendos një pikë negative në këtë tablet, në kundërshtim me atë që përmenda më parë në lidhje me Face ID.

Lidhur me kamerën ka edhe ndryshime, për shkak të mungesës së këndit ultra të gjerë dhe sensorit LiDAR. Lentja me kënd të gjerë (ajo normale për tu kuptuar) është identike në këtë iPad Air 4 dhe në iPad Pro 2020, duke ofruar të njëjtat veti kur kapni foto dhe video: Video 12MP, 4K 60fps, zoom 3x, stabilizimi i videos, lëvizja e ngadaltë 1080p 240fps, etj Ne gjithashtu nuk gjetëm asnjë blic në kamerën e iPad Air. E njëjta gjë ndodh në kamerën e përparme, pa pasur opsionet që ofron sistemi TrueDepth i iPad Pro falë sensorit FaceID, por ndarjen e videos 1080p me HDR, dhe fotot 7Mpx. Me pak fjalë, performancë e shkëlqyeshme për një pajisje në të cilën, për mendimin tim, fotografia është ende diçka pothuajse rrethanore për shumicën e përdoruesve.

Një iPad Air mjaft “Pro”

Ndryshimet që Apple ka përfshirë në këtë iPad Air 4 kanë shkurtuar distancat midis diapazonit Pro dhe mes-diapazonit të tabletave Apple. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për ata që po mendonin të blinin një iPad Pro 11, sepse tani për më pak para (649 € për iPad Air krahasuar me 879 € për iPad Pro 11) ata mund të marrin një pajisje me karakteristika praktikisht identike. Nëse e keni përdorur tashmë iPad Pro dhe njohjen e tij të fytyrës, ky iPad Air mund t'ju bëjë të humbisni atë funksion, por nëse nuk mund ta provoni kurrë, iPad Air do të lërë një shije të shkëlqyeshme në gojën tuaj dhe do t'ju kursejë shumë para që mund t'ju ndihmojnë të blini Apple Pencil dhe një rast tastiere që do ta kthejë këtë iPad Air në një makinë të shkëlqyeshme për të punuar dhe shijuar përmbajtjen tuaj multimediale. Apple ka shkatërruar përsëri konkurrencën në këtë rang çmimesh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.