Zhvilluesi i aplikacionit Pokémon Go pretendon se qasja e plotë në llogarinë Google të përdoruesve është një e metë

Pokemon GO

Shumë janë bloget që nga fillimi i Pokémon Go duket se po bëjnë monografi për suksesin e ri të Nintendo, duke lëshuar një numër të madh botimesh në ditë, pavarësisht nga fakti se loja nuk është akoma e disponueshme në shumë vende. Disa ditë më parë, u botua lajmi se ai përdoruesit të cilët u regjistruan përmes llogarisë së tyre të Google, dukshëm pa e ditur atë, lejuan hyrjen e plotë në llogarinë e tyre nga Google, në mënyrë që kompania të ketë qasje në të gjitha shërbimet që përdoruesit përdorin përmes Google.

Sipas zhvilluesit Niantic, hyrja e plotë në llogaritë e përdoruesve që regjistrohen përmes llogarisë së tyre të Google, ka qenë një gabim. Siç është raportuar nga ABC News, hyrja e plotë në llogaritë e Google ka qenë një gabim pasi që vetëm aplikacioni duhet të ketë qasje në profilin bazë të përdoruesit, përfshirë ID-në dhe postën tuaj elektronike. Niantic pretendon se po punon për të rregulluar problemin shpejt përmes një azhurnimi.

Përveç kësaj, Niantic pretendon se Google ka verifikuar që aplikacioni nuk ka pasur qasje në ndonjë të dhënë ose shërbim tjetër nga përdoruesit e Google përmes Pokémon Go, kështu që përdoruesit nuk do të duhet të bëjnë ndonjë ndryshim në këtë drejtim. Përveç kësaj, vetë Google po punon për të zvogëluar sasinë e lejeve të kërkuara nga aplikacioni, duke kufizuar hyrjen në profilin bazë të përdoruesit.

Me sa duket ky problem ka prekur vetëm përdoruesit e iPhone, sepse asnjë përdorues i Android nuk ka parë se si në shërbimet ose aplikacionet e lejuara për të hyrë në të dhënat e tyre, përmes faqes në internet të Google, aplikacioni Pokemon Go ka qasje në të gjithë profilin e tyre. Për momentin nuk e dimë se çfarë do të vijë më parë, nëse zgjidhja e këtij problemi të privatësisë apo lançimi i një loje të re Nintendo në më shumë vende.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.