Creative Zen Hybrid, cilësia nuk duhet të jetë e shtrenjtë

Ne analizojmë kufjet mbi-dëgjuese Zen Hybrid, bast të ri nga prodhuesi Creative për të bindur shumicën e përdoruesve që Nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para për të shijuar cilësi të mirë të zërit dhe më shumë se anulim të mirë të zhurmës..

karakteristika të

 • Kufje mbi vesh, të palosshme
 • Lidhja me valë Bluetooth 5.0
 • Lidhshmëria me kabllo Jack 3.5 mm (e përfshirë)
 • Përgjigja e frekuencës 20-20.000 Hz
 • Drejtues neodymium 2 x 40 mm
 • Anulimi hibrid i zhurmës
 • mënyra e transparencës
 • E përputhshme me tingullin Super X-Fi
 • Kodekët AAC dhe SBC
 • Funksioni pa duar për thirrje
 • Autonomi rreth 27 orë me anulim aktiv
 • Tiempo de carga 3 orë
 • Karikimi me kabllo USB-C (i përfshirë)
 • Çanta mbajtëse (e përfshirë)

Jemi përballë kufjeve të tipit supraaural, pra ju mbulojnë tërësisht veshët. Në një kohë kur gjithçka duket se është reduktuar në kufje në vesh, si AirPods, ndonjëherë harrojmë komoditetin dhe cilësinë e zërit që mund të na ofrojnë këto lloj kufjesh më të mëdha, përveç, për arsye të dukshme, një autonomi shumë të gjatë. . Janë shumë të lehta (270 gr) dhe shumë komode për t'u veshur, falë mbushjes së helmetave dhe lëkurës sintetike shumë të butë që e mbulon atë. Po, në verë ato janë të nxehta, por kjo është thelbësore për këtë lloj kufjesh.

Cilësia e ndërtimit është e mirë. Nuk mund t'i krahasojmë me kufje shumë më të shtrenjta, por përshtatja e pjesëve dhe ndjesia e përdorimit të tyre është ajo e një kufjeje të fortë dhe të ndërtuar mirë. Dizajni i tij është shumë i ngjashëm me atë të kufjeve Bose apo Sony, nuk ka asgjë të re në këtë drejtim dhe që në shumicën e rasteve është pozitive. Funksionale, diskrete dhe me kontrolle të aksesueshme, soda është më e mirë për eksperimente. Palosja e kufjeve është e mirë dhe zënë shumë pak hapësirë ​​për t'i mbajtur në çantën e shpinës ose valixhe, dhe çanta e transportit, pa frika, është praktike.

kontrollet

Ne kemi kontrolle fizike, diçka që pasi kam provuar shumë kufje mendoj se në fund është vendimi më i mirë i mundshëm. Butoni i energjisë i cili është gjithashtu butoni për të kontrolluar riprodhimin, thirrjet, etj., një buton tjetër i dedikuar për anulimin aktiv të zhurmës dhe modalitetin e transparencës, ose për të çaktivizuar të dyja, kontrollin e volumit dhe disa vrima për mikrofonat dhe hyrjen e kufjeve me fole 3.5 mm. Në kufjet tjetër kemi lidhësin USB-C për të rimbushur kufjet dhe asgjë tjetër.

Me këta pak butona kontrollojmë gjithçka që na nevojitet, që do të thotë se duhet të mësojmë pak se si funksionojnë kontrollet e riprodhimit, por nuk është problem sepse ato janë mjaft intuitive. Butonat kanë një shtypje korrekte, identifikohen mjaft mirë me prekjen dhe ato janë të vendosura mirë për të shmangur konfuzionin.

Lidhshmëria dhe autonomia

Hibridet Zen të Creative janë krijuar për t'u përdorur me Bluetooth, edhe pse ne kemi mundësinë e përdorimit të kabllit Jack. Lidhja analoge do të na lejojë të shijojmë zërin me rezolucion të lartë nëse përdorim një shërbim të pajtueshëm me këtë cilësi, si p.sh. Apple Music, përveçse mund t'i përdor kufjet edhe pa bateri, por kam vënë re se përveçse nuk mund të përdorin anulimin aktiv të zhurmës, tingullit që lëshojnë i mungon forca në krahasim me përdorimin e tij përmes Bluetooth. Por vlerësohet gjithmonë që kufjet e kanë këtë mundësi për t'u lidhur me çdo pajisje pavarësisht nëse ka apo jo lidhje Bluetooth.

Por nuk duhet të shqetësoheni për mbarimin e baterisë sepse ato kanë një gamë prej më shumë se 27 orë sipas prodhuesit duke përdorur anulimin e zhurmës, e cila në testet e mia qëndron më afër orës 20:27 sesa XNUMX:XNUMX.por është akoma shumë mirë. Pa përdorur anulimin e zhurmës, autonomia do të jetë afër 30 orë. Rimbushja e plotë arrihet në 3 orë, por 5 minuta do t'ju japin 5 orë përdorim, gjë që është e shkëlqyer për rastet "emergjente".

Cilësia e tingullit

Zen Hybrid janë kufjet që përshtaten më mirë me përkufizimin e "tingullit të balancuar". Frekuencat e ulëta, të mesme dhe të larta bashkëjetojnë në ekuilibër të përsosur pa dalluar njëra nga tjetra. Kjo mund të zhgënjejë disa përdorues që kërkojnë një tingull më spektakolar me bas shumë të mrekullueshëm, por realiteti është se ky tingull "spektakolar" zakonisht fsheh mangësi në pjesën tjetër të frekuencave, diçka që nuk ndodh në këto Hibride Zen. Zërat, goditjet, kitarat dhe instrumentet e tjera perceptohen qartë, dhe përvoja e dëgjimit të muzikës është vërtet e mirë.

Nuk ka problem në seksionin e vëllimit, keni më shumë se sa duhet dhe megjithëse ata sillen shumë mirë në kufijtë maksimalë, pa shtrembërime, është një sasi vëllimi që nuk rekomandohet fare për veshët tuaj. Zhdukja pasive dhe aktive e zhurmës së kufjeve funksionon këtu në favor dhe me një volum mesatar është më se e mjaftueshme për të shijuar muzikën dhe përmbajtjen tuaj multimediale pa pasur nevojë të dëmtoni daullet tuaja të çmuara.

Çfarë po Më mungon mundësia e barazimit të zërit. Creative Outlier Pro që ne analizojmë në blog (lidhje) e keni këtë mundësi në aplikacionin Creative dhe është turp që këto Hibride Zen nuk mund të barazohen. Shpresojmë që disa përditësime do ta lejojnë atë në të ardhmen sepse do të ishte një përmirësim i konsiderueshëm për shumë njerëz.

Modaliteti i anulimit të zhurmës dhe transparencës

Creative përdor atë që njihet si Anulimi Hibrid Aktive i Zhurmës dhe funksionon vërtet mirë. Ky sistem funksionon me mikrofona që jo vetëm analizoni tingullin e jashtëm, por analizoni edhe tingullin që arrin në veshin tuaj, përmes mikrofonave të vendosur në pjesën e jashtme dhe të brendshme të kufjeve. Më duhet të them se anulimi aktiv më ka befasuar duke pasur parasysh çmimin e këtyre Zen Hybrid dhe së bashku me anulimin pasiv që kryejnë vetë kufjet kur mbulojnë veshët tuaj, ato janë në gjendje të eliminojnë pothuajse të gjithë tingullin rreth jush.

Për momentin mund t'i krahasoj vetëm me AirPods Max, të njëjtit lloj kufjesh dhe me anulim aktiv, dhe padyshim që këta të fundit dalin fitues, por janë kufje shumë më të shtrenjta dhe fakti i thjeshtë i krahasimit të tyre tashmë është një pikë. në favor të kufjeve Creative. E përsëris, është një sistem i mirë anulimi që nuk do të zhgënjejë askujt.

Gjithashtu funksionon mirë sistem transparence që ju lejon të dëgjoni atë që është rreth jush falë mikrofonave të kufjeve, të mund të bësh një bisedë pa pasur nevojë t'i heqësh ose thjesht të jesh i vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth teje pa u izoluar nga gjithçka. Sistemi gjithashtu mund të çaktivizohet plotësisht, pa anulim ose transparencë. E gjithë kjo kontrollohet me një buton të vetëm që ka një LED blu.

Tingull Super X-Fi

Creative na ofron mbështetje për tingullin Super X-Fi me këto kufje. Ngjashëm me atë që Apple e quan "Spatial Audio" dhe atë që prodhuesit e tjerë e kanë quajtur me emra të tjerë, është tingull rrethues që përmirëson përvojën e zërit, ose të paktën kështu thonë të gjithë prodhuesit. Unë nuk jam një adhurues i madh i këtij lloji të tingullit me muzikë, megjithëse më pëlqen shumë kur shijoj përmbajtje të tjera multimediale, por për disa mund të jetë një shtesë e rëndësishme kur vendosin për këto kufje. Kufizimi që ata kanë është se nuk është i pajtueshëm me shërbimet muzikore të transmetimit, as me Netflix ose YouTube, funksionon vetëm me muzikën e ruajtur në pajisjen tuaj.

Mendimi i redaktorit

Për cilësinë dhe çmimin, këto Creative Zen Hybrid vlejnë çdo qindarkë të asaj që kushtojnë. Janë kufje shumë të balancuara në të gjitha karakteristikat e tyre: cilësia e ndërtimit, zëri, anulimi dhe komoditeti. Ata marrin një notë të mirë në çdo seksion të tyre, pa u shquar në asgjë, përveç çmimit të tyre: 109,99 € Çmimi zyrtar, por me ulje që i bëjnë edhe më interesante. Tani për tani në Amazon (lidhje) ju keni një zbritje prej 40% që i bën ata një blerje super interesante.

ZenHybrid
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
109,99
 • 80%

 • ZenHybrid
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit: 20 de julio de 2022
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • tingull
  Redaktori: 80%
 • Anulimi i zhurmës
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Tingull i mirë, shumë i ekuilibruar
 • Anulim i kënaqshëm i zhurmës hibride
 • Të lehta dhe të rehatshme
 • Çmim shumë i mirë

Contras

 • Asnjë barazim

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.