AirPods Max nuk përfshin çipin ultra të gjerë U1

AirPods Max

Sipas specifikimeve teknike të AirPods Max të ri, kufjet e reja dhe të shtrenjta të Apple mos përfshini çipin ultra të gjerë U1. Edhe pse për çmimin që ata kanë, ata mund të ngjiten deri në një çip M1.

kjo Çipi U1 debutoi tashmë në iPhone 11 vitin e kaluar dhe është i ngarkuar me vendosjen e një pajisjeje që përfshin këtë modul në hapësirë, falë një Bluetooth me brez të gjerë ultra të gjerë. Strangeshtë e çuditshme atëherë që nuk e përfshin atë.

U1 Chip filloi jetën e tij në modelet e iPhone 11 vitin e kaluar. Ky modul lejon të përmirësojë pozicionimi në hapësirën e dy pajisjeve që lidhen përmes modemit të përmendur.

Distanca midis dy pajisjeve që përfshijnë çipin U1 mund të matet me saktësi duke llogaritur kohën që duhet për të kaluar një valë radio midis tyre, shumë më saktë sesa Bluetooth LE dhe Wi-Fi.

Vendosja e çipit U1 nga Apple ka qenë me ndërprerje, me të gjitha modelet iPhone 11 dhe iPhone 12, modelet Apple Watch Series 6 dhe pajisjen mini HomePod, por jo me gjeneratën e dytë iPhone SE, Apple Watch SE ose modelet më të fundit të iPad, iPad Air dhe iPad Pro. Apple gjithashtu ka për të lëshuar një Mac që përfshin këtë përbërës.

Përdorimi i teknologjisë ultra-broadband (Bandë e gjerë ultra) nga Apple ka qenë e kufizuar deri më tani, si një tipar i drejtuar AirDrop në iOS 13 dhe më vonë, dhe asgjë tjetër. Por kompania ka premtuar karakteristika të reja më interesante në të ardhmen.

Një nga ato përdorime të reja për çipin U1 ka të ngjarë të jenë gjurmuesit e tij. AirTags, e cila me siguri do të përfshijë teknologjinë Ultra Wideband, e cila do t'ju lejojë përdoruesve të lokalizojnë artikujt e tyre të humbur me saktësi më të madhe.

Siç tashmë ne informojmë përsëri në ditë, disa rrjedhës u pëlqen L0vetodream Ata kishin sugjeruar që AirPods Max (të cilët u quajtën AirPods Studio në fillim) do të ishte i pajisur me çipin U1, dhe në fund të fundit nuk ka qenë më. Pra, nëse i blini, përpiquni të mos i humbni, sepse do të keni një zhgënjim të vlerësuar në 629 Euro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.