Eve Button, një buton për të kontrolluar HomeKit

Sot kemi testuar një aksesor që shtoni një buton fizik në HomeKit, me të cilin mund të kontrolloni pajisje dhe mjedise. Çfarë përdorimi mund të ketë? Sigurisht që ju befason.

Një buton për HomeKit?

Mund të jetë një nga reagimet që shumë prej jush kanë kur dini për këtë Buton Eve. A nuk është e kundërta me HomeKit? Automatizimi në shtëpi kërkon të eleminojë butonat fizikë dhe të kontrollojë gjithçka përmes automatizimeve ose me zërin tonë, por ka raste kur një buton fizik është i rehatshëm, shumë i rehatshëm dhe aq më tepër kur nuk është një buton konvencional, por një buton automatizimi në shtëpi. si ajo e ofruar nga ky Button Eve. Një buton i vetëm me të cilin mund të ekzekutojmë tre veprime të ndryshme, ose aktivizoni një ose më shumë pajisje ose drejtoni mjedise.

Isshtë një aksesor i vogël dhe i lehtë, falë aluminit dhe plastikës me të cilën është ndërtuar. Forma e saj katrore ka një kornizë alumini të anodizuar që të kujton shumë iPhone 5, me buzë të pjerrëta dhe me shkëlqim. Në pjesën e mëparshme mund të shohim logon e «Eve» dhe butonin qendror, një buton mekanik që ndez një LED të vogël të kuq kur shtypet. Në pjesën e pasme gjejmë strehën e baterisë, një Cr2032 i vogël lehtësisht i zëvendësueshëm kur përdoret.

Falë lidhjes Bluetooth, autonomia me një bateri të vetme është rreth 6 muaj, megjithëse padyshim që do të ndryshojë në varësi të mënyrës se si e përdorim butonin. Protokolli HomeKit është përmirësuar shumë dhe vonesa që pajisjet Bluetooth pësuan në fillim nuk ekziston më. Ajo që duhet të kemi në mendje është se diapazoni do të jetë i kufizuar, rreth 10 metra më shumë ose më pak, kështu që butoni nuk mund të jetë shumë larg nga qendra jonë e aksesorëve, përveç nëse përdorim mbulimin e gjerë që na ofron Eve dhe që ne e analizojmë në Ky artikull.

Eve përfshin katër afishe të vogla gome në kutinë që mund të ngjiten në Butonin Eve në mënyrë që të mos rrëshqasë në sipërfaqen mbi të cilën e vendosim dhe në mënyrë që të mos e dëmtojë nëse e vendosim në një sipërfaqe delikate. Madhësia e tij është mjaft e vogël sa mund ta lëmë pothuajse kudo.

Kontrolli i aksesorëve dhe mjediseve

Konfigurimi i kësaj pajisje në HomeKit bëhet me procedurën e njohur të skanimit të kodit QR në pjesën e pasme dhe ndjekjen e hapave që po na jep aplikacioni Home. Ne gjejmë një hap shtesë që në pajisjet e tjera nuk e kemi: konfigurimin e veprimeve të këtij butoni. Mund të konfigurojmë tre veprime të ndryshme: një shtypje të vetme, shtypni dy herë dhe mbajeni. Secili prej këtyre veprimeve mund të kontrollojë një ose më shumë pajisje, ose një mjedis.

Konfigurimi im konsiston në ndezjen e dy ampeve në dhomën time të ndenjes me një intensitet prej 50% një dhe një tjetër prej 30% duke bërë një shtypje të vetme të butonit. Kur shtyp dy herë, aktivizohet mjedisi i filmit, në të cilin dritat e mia janë errësuar për të parë TV në një mjedis më të këndshëm. Dhe së fundmi, ai që përdor shumica e familjes sime: Mirëmbrëma, me të cilën më në fund kam arritur të bëj që askush në shtëpi të mos përdorë çelsat fizikë të llambave, gjë që bëri që automatizmat e mia të ndalojnë së punuari. Tani ata mbajnë të shtypur butonin Eve dhe gjithçka mbyllet, dhe më në fund të gjithë janë të lumtur në shtëpi, pa pasur nevojë të bindin askënd të përdorë HomePod ose celularin e tyre për të fikur dritat.

Sigurisht ne gjithashtu mund të përdorim aplikacionin e shkëlqyeshëm të Evës për të konfiguruar pajisjen. Ndërfaqja e tij është mjaft e ndryshme, por është një aplikacion vërtet i mirë që mund ta shkarkoni falas nga App Store (lidhje) dhe kjo gjithashtu ju lejon të kontrolloni çdo pajisje, jo vetëm ato të markës Eve.

Mendimi i redaktorit

Në një botë ideale ku të gjithë përdorim HomeKit ashtu siç nuk është menduar të jetë, një produkt si Eve Button mund të mos ketë kuptim. Por në rastin tim të veçantë, ky buton fizik më ka dhënë atë që më mungonte: një pajisje HomeKit që të gjithë në shtëpi pranojnë ta përdorin. Më në fund dritat e mia funksionojnë siç duhet, automatizmat e mi janë gjithmonë të gatshëm dhe mjediset e mia në dispozicion, falë faktit që të gjithë fikin dritat duke përdorur HomeKit, jo çelsat fizike të llambave. Gjithashtu, unë gjithashtu përfundoj duke e përdorur atë në shumë raste. Për 31 € kushton në Amazon (lidhje) nuk ka më konflikte me HomeKit në shtëpi.

Butoni i Evës
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
31
 • 80%

 • Butoni i Evës
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • operacion
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn dhe materiale të mira
 • Autonomi e mirë me bateri të zëvendësueshme
 • Operacion i thjeshtë

Contras

 • Do të ishte mirë nëse do të kishte një pajisje shtesë për t'u varur në mur

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.