AirTag nuk ka për qëllim të gjurmojë fëmijë ose kafshë shtëpiake sipas Apple

Pas më shumë se një viti zërash në lidhje me fenerët lokalizues të Apple, kompania me bazë në Cupertino zbuloi zyrtarisht AirTags, fenerët e vendndodhjes që arrijnë në treg si një alternativë ndaj TILE, i cili tashmë ka shprehur shqetësimin e tij për këtë.

Pas lansimit, iPhone VP Worldwide Marketingu Kaiann Drance dhe Drejtori i Lartë Ron Huang biseduan me djemtë në Kompania Fast rreth dizajni, privatësia e funksionimit… Lidhur me modelin, ata thonë se donin një që ishte unik që askush tjetër nuk e kishte përdorur më parë.

Lidhur me privatësinë, ata pohojnë se një nga virtytet kryesore të AirTags është privatësia. Kjo pajisje përdor rrjete të koduara kështu që as Apple dhe askush tjetër nuk mund të dijë vendndodhjen. Gjithashtu, nëse një përdorues humbet shikimin e pajisjes së lidhur me fenerin, nuk mund të rivendoset për t'u përdorur përsëri.

I gjithë ky proces është i koduar nga fundi në fund, kështu që askush tjetër përveç pronarit të AirTag - jo pronarët e pajisjeve të burimit të turmës që mbledhin vendndodhjen e AirTag ose vetë Apple - nuk ka qasje në vendndodhjen aktuale ose të kaluar të AirTag.

Për më tepër, identifikuesit Bluetooth që lëshojnë AirTags nuk janë vetëm të rastësishëm, por "rrotullohen shumë herë në ditë dhe nuk përdoren më kurrë, kështu që kur dikush udhëton nga një vend në tjetrin me AirTag, nuk mund të ri-identifikohet".

Drance dhe Huang gjithashtu tregojnë se ndërsa gati një miliard pajisje Apple veprojnë si një rrjet gjurmimi me burim kolektiv që ndihmon në gjurmimin e AirTags, pronari i AirTag kurrë nuk mund të shihni se nga cilat pajisje pingon vendndodhja juaj AirTag ose kush i zotëron ato pajisje.

Ideale për fëmijë dhe kafshë shtëpiake?

Shumë janë njerëzit që e konsiderojnë këtë pajisje ideale jo për gjurmimin e objekteve, por për të gjurmoni fëmijët ose kafshët shtëpiake. Sidoqoftë, nga Apple ata pretendojnë se nuk është krijuar për atë funksion, pasi që është funksioni Family Setup i Apple Watch në rastin e fëmijëve.

Por sigurisht, një fener është shumë më i lirë se një Apple WatchPër më tepër, nëse ata janë fëmijë të vegjël, ora inteligjente Apple nuk i përdor fare ose aspak. Me AirTags është shumë më e lehtë dhe më e lirë të gjurmosh një fëmijë kur shkojmë në një ekskursion, në një park zbavitës, në një qendër tregtare ...

Lidhur me mundësinë e përdorimit të një AirTag me një kafshë shtëpiake, Drance thotë se nëse njerëzit e bëjnë këtë, ata duhet të sigurohen që kafsha juaj është në rangun e një pajisjeje në Rrjetin e Kërkimit në mënyrë që të mund të gjurmoni vendndodhjen tuaj.

Në të dy rastet, Përgjigjet e Apple janë shumë të paqarta dhe ato nuk na bëjnë të pyesim pse nuk mund t'i përdorim si tek fëmijët e vegjël ashtu edhe tek kafshët shtëpiake.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Humberto dijo

    Përgjigjet janë të paqarta sepse "fuqia është e mundur", por ato nuk janë bërë për këtë. Prandaj, ata nuk mund të mbajnë përgjegjësi nëse përdoren për atë qëllim. Imagjinoni që dikush e godet fëmijën tuaj, ai humbet dhe diçka i ndodh. Ata më pas do të padisnin kompaninë sepse kishin besim në sigurinë dhe mbrojtjen që pajisja gjoja ofroi dhe nuk e bëri, duke e vënë fëmijën në rrezik. Në SHBA, për një të dhjetën e kësaj, proceset gjyqësore bien.